PREDSJEDNIK LIBANONA: “Postoji mogućnost strane umiješanosti”

Autor:

epa08589337 Members of German Federal Agency for Technical Relief (THW) search for bodies and survivors amid the rubble three days after explosions that hit Beirut port, in Beirut, Lebanon, 07 August 2020. According to the Lebanese Health Ministry, at least 137 people were killed, and more than 5,000 injured in the blast believed to have been caused by an estimated 2,750 tons of ammonium nitrate stored in a warehouse. The explosion and its shockwave on 04 August 2020 devastated the port area.  EPA/WAEL HAMZEH

EPA/WAEL HAMZEH

Libanonski predsjednik Michel Aoun u petak je kazao da će istraga o najvećoj eksploziji u povijesti Bejruta ispitati je li njezin uzrok bomba ili neko drugo strano djelovanje.

“Uzrok eksplozije još uvijek nije utvrđen. Postoji mogućnost strane umiješanosti raketom, bombom ili nečim drugim”, kazao je predsjednik Aoun.

Rekao je i da će se pokušati utvrditi da li je do eksplozije došlo zbog nemara ili se radi o nesretnom slučaju. Ranije je predsjednik potvrdio da je visoko eksplozivni materijal godinama bio uskladišten u luci u neadekvatnim uvjetima, bez zaštitnih mjera.

Prvi rezultati istrage su, rekao je neimenovani izvor, ukazivali na nemar.

SAD je rekao da ne isključuje napad, a Izrael je odmah nakon događaja objavio da nema ništa s eksplozijom u bejrutskoj luci, negirajući bilo kakvu ulogu u razornoj eksploziji u kojoj je poginulo 154 ljudi, a oko 5000 je ozlijeđeno.

Materijalna šteta koju je prouzročila eksplozija seizmičkih razmjera, uključujući tu i poslovne gubitke koji će uslijediti u postojećoj situaciji, mogli bi narasti do 15 milijardi američkih dolara.

Gospodarstvo Libanona prolazi kroz tešku krizu, valuta je u slobodnom padu, dugovi ne prestaju rastu, a Libanonci još od listopada prošle godine prosvjeduju protiv političke kaste i okrivljuju ih za loše upravljanje zemljom i državnu korupciju koja ne jenjava više desetljeća.

Na prosvjed su izašli i jučer tijekom posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i zatražili od njega da im pomogne da se “oslobode sadašnje vlasti i Hezbolaha”, proiranskog šijitskog pokreta.

Vlada Hasana Diaba, formirana u siječnju 2020. i predstavljena kao kabinet tehnokrata, na udaru je kritika da je podređena stranci predsjednika Michela Aouna, Slobodnom domoljubnom pokretu, i njegovom neuništivom savezniku Hezbolahu (Božja stranka).

OZNAKE: eksplozija, bejrut

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.