Predsjednica marijanskim svetištima dodijelila Povelje Republike Hrvatske

Autor:

hina

Hrvati su istinski marijanski narod, a u marijanskim svetištima upisana je sudbina našeg naroda, istaknula je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u petak pri dodjeli Povelja Republike Hrvatske marijanskim svetištima u znak zahvale za očuvanje vjere i privrženosti hrvatskog naroda Blaženoj Djevici Mariji.

Predsjednica je povelje uručila uoči blagdana Male Gospe, 8. rujna na svečanosti na kojoj su bili provincijali, gvardijani, svećenici i redovnici iz marijanskih svetišta.

Istaknula je da nacionalna i biskupijska marijanska svetišta u hrvatskom narodu imaju posebno duhovno značenje i važnost za svakog katoličkog vjernika i za cijelu povijest marijanskih pobožnosti, kojima je hrvatski narod stoljećima ostao iskreno vjeran.

Potvrđuju to, dodala je, tisuće hodočasnika koje o blagdanima, a posebno za Veliku i Malu Gospu pohode njezina svetišta.

“Pribrojimo li tomu svibanjske i listopadske pobožnosti, tada s pravom možemo ponoviti mnogo puta izrečenu misao kako smo mi Hrvati istinski marijanski narod”, ustvrdila je.

Tome svjedoči, dodala je, niz spomenika s likom Blažene Djevice Marije, kao i naslovi “Kraljica Hrvata“ ili “Najvjernija Odvjetnica Hrvatske“ te rekla da su Marijinoj pomoći “kao putokazu sigurne nade”, upućene bile molitve naših predaka koji su tražili njezinu zaštitu pred nasrtajima osvajača “što su kroz povijest prolazili ovim krajevima ostavljajući iza sebe spaljene domove Božje i čovjekove kuće”.

“Tijekom najtežih dana agresije na našu Hrvatsku kao i Bosnu i Hercegovinu u marijanskim svetištima naši su vjernici molili Gospin zagovor, dok su branitelji istodobno branili naše domove s krunicom oko vrata. Nikada nećemo zaboraviti progon Hrvata i razaranja Aljmaša i Voćina, ali još više ćemo pamtiti pronalazak Gospina kipa koji je čudotvorno ‘preživio’ mržnju razaranja aljmaškog svetišta i obnovu Voćina s njegovom povijesnom slikom Majke Božje koja se 1999. vratila svome narodu”, podsjetila je.

Napomenula je da ćemo pamtiti i mise na ruševinama, kao i obnovu i povratak u ta “naša ranjena, ali herojska svetišta kada se hrvatski narod vraćao svom zavičaju vođen domoljubljem i snagom Blažene Djevice”.

Ljubav kao temelj vjere snažnija je od zla

“Ljubav kao temelj naše vjere snažnija je od svakog zla i zato svakim marijanskim blagdanom slavimo i pobjedu ljubavi, kao što obje Gospe zovemo našim Majkama od Utočišta. One svjedoče duhovnu snaga Božjeg doma, jer ne čini dom Božji cigla i kamen, već duh Božji duboko usađen u srca svojega naroda. Taj duh naš je temelj, utkan u sudbinu našeg naroda”, istaknula je.

Podsjetila je da o tome piše i otac hrvatske književnosti Marko Marulić u svojoj pjesmi ‘Molitva suprotiva Turkom’ spominjući molitve naroda upućene Gospi, “riječima koje ponavljamo kroz stoljeća: ‘I ti, Gospe mila, moli sinka za nas'”.

Naglasivši da su sva marijanska svetišta stoljećima zajedno sa svojim narodom trpjela napade osvajača i razaranja, čuvala narodnost i tradiciju, davala narodu snagu za obranu, obnovu i povratak, predsjednica je rekla i da je u njima upisana sudbina našega naroda te poručila: “A tamo gdje je korijen tako stoljetno dubok i čvrst, onako kako je dubok korijen kršćanske vjere našega naroda, tamo će uvijek rasti i snaga novog života”.

Istaknula je i važnost marijanskih blagdana za iseljeništvo jer im oni znače ponovni susret sa svojim jezikom, vjerom, kulturom – “onu duboku vezu s dijelom sebe koji uvijek ostaje u zavičaju”.

“Stoga ova priznanja koja danas dodjeljujem nacionalnim i biskupijskim svetištima zahvala su svim naraštajima graditelja, čuvara i promicatelja naših marijanskih svetišta za očuvanje identiteta, vjere i privrženosti hrvatskog naroda Blaženoj Djevici Mariji te kao poticaj za istu ustrajnost i ohrabrenje da održimo duhovno blago vjere, koje nam je milošću Božjom dano kako bismo imali život i budućnost u svojoj Domovini”, poručila je.

Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke povelja je dodijeljena za izniman doprinos u očuvanju nacionalnog svetišta u kojem hrvatski narod stoljećima iskazuje štovanje Majke Božje nalazeći utjehu, mir te osobni i domovinski zagovor u svojim molitvama, a Svetištu Majke Božje Trsatske za izniman doprinos u očuvanju stoljetnog svetišta kao nacionalnog duhovnog i kulturnog nasljeđa u kojem hrvatski narod iskazuje svoje poštovanje i traži zagovor i milost Majke Božje.

Svetištu Gospe Sinjske povelja je dodijeljena za izniman doprinos u očuvanju stoljetnog svetišta u kojem hrvatski narod iskazuje zahvalnosti Gospi za pomoć u obrani Domovine te za očuvanje nacionalnog, duhovnog i kulturnog nasljeđa kroz stoljeća, a Prasvetištu Gospe od Otoka u Solinu za izniman višestoljetni doprinos njegovanju marijanskih blagdanskih svečanosti u hrvatskoj nacionalnoj i vjerskoj kolijevci, čuvaru povijesnog, kulturnog i vjerskog nasljeđa.

Svetišu Gospe od Utočišta u Aljmašu te Svetištu Gospe Voćinske povelja je dodijeljena za izniman doprinos u očuvanju nacionalnog svetišta koje je njegovanjem marijanskih pobožnosti stoljećima čuvalo kršćanski identitet hrvatskoga puka u Slavoniji te pružalo nadu i utočište kroz ratna razaranja u čvrstoj vjeri zagovora Djevice Marije u slobodu i povratak svoga naroda u svoje domove.

Zahvalu je na uručenim poveljama izrazio rektor i župnik u Svetištu Majke Božje Bistričke, prečasni Domagoj Matošević poručivši da će i dalje po primjeru Blažene Djevice Marije služiti svakom čovjeku i otvorenih ruku primati svakog hodočasnika.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.