Pravoslavni svećenik u Ukrajini osuđen na 12 godina zatvora: “Bio je ruski doušnik”
Svećenik optužen za odavanje informacija o položajima ukrajinskih trupa Rusiji osuđen je na 12 godina zatvora, objavila je ukrajinska Služba sigurnosti (SBU), a prenosi The Guardian.
SBU je rekao da je voditelj Ukrajinske pravoslavne crkve u gradu Lisičansku “prenio okupatorima informacije o borbenim položajima ukrajinskih trupa u gradu, kao i na području Severodonjecka” u Luhanskoj oblasti. Dodao je kako je svećenik također obavijestio Ruse o mještanima koji bi se potencijalno mogli oduprijeti okupaciji.
In #Luhansk region, a priest of the #Ukrainian Orthodox Church of the #Moscow Patriarchate was sentenced to 12 years in prison for handing over #Ukrainian military positions to the enemy.#ukraine #putinisamasskiller #putinisawarcriminal @kardinal691 pic.twitter.com/gWXOp9odJ6
— Putin's IBS (@kardinal691) December 7, 2022
SBU: Bio je u stalnom kontaktu sa separatistima
Svećenik je uhićen u travnju, dva mjeseca prije nego što je Lisičansk pao u ruke ruskih snaga.
SBU je naveo da je svećenika Rusija regrutirala 2014. i da je od tada bio u stalnom kontaktu s vođom separatističke samoproglašene Narodne Republike Luhansk.
Sigurnosna služba je dodala kako je prikupila dokaze protiv još dva ruska doušnika u regiji, uključujući još jednog svećenika u Luhansku. U svibnju je Ukrajinska pravoslavna crkva službeno raskinula veze s Ruskom pravoslavnom crkvom i njezinim čelnikom, prenosi Index.