Povjerenstvo istražuje bivšu načelnicu Lovreća i prijateljicu Milijana Brkića zbog namještanja poslova ujaku

Autor:

SAŠA ZINAJA/NFOTO I PIXSELL

ANITU NOSIĆ, smijenjenu načelnicu općine Lovreć, istražuje Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa jer sumnjaju da je u više navrata kao načelnica pogodovala tvrtki svojeg ujaka Nikice Katića, velikog prijatelja bivšeg visokopozicioniranog HDZ-ovca Milijana Brkića

Anita Nosić (30), bivša načelnica malene općine Lovreć u blizini Imotskog i jedna od glavnih protagonistica afere SMS, kada je bivši potpredsjednik Sabora i zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić između ostalog presretao njenu komunikaciju i kod falsifikatora Franje Varge provjeravao “ima li intime”, našla se na meti Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Protiv nje je formalno još 29. svibnja pokrenut postupak zbog sumnje da je kao dužnosnica u općini u više navrata pogodovala tvrtki svoga ujaka Nikice Katića, koji se u javnosti između ostalog deklarira upravo kao Brkićev prijatelj. Ali ta odluka službeno je objavljena tek 19. kolovoza i otad je sve do objave ovog teksta ostala posve neprimijećena. Iz odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koju Nacional posjeduje, vidljivo je da je suradnja Općine Lovreć i tvrtke Katić Bau trajala dugi niz godina i da je bila poprilično plodna upravo u razdoblju dok je Anita Nosić bila na čelu Lovreća. Istovremeno, njen ujak Katić vlasnik je tvrtke koja je dobila koncesiju za obližnji kamenolom Vilinjak, što se u javnosti također pripisivalo utjecaju upravo Brkića i bivšeg predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka. Nekadašnji načelnik splitske policije Marko Bekavac, koji je koncem 2018. godine tvrdio da je bio meta nezakonitih postupaka SOA-e upravo iz osvete bivših vodećih ljudi HDZ-a, javno je pojasnio njihovu vezu s poduzetnikom Katićem, ujakom načelnice Lovreća Anite Nosić.

“U pozadini stoji kamenolom Vilinjak u mom rodnom mjestu Lovreću pokraj Imotskog i tvrtka Katić Bau, čiji je vlasnik Brkićev prijatelj, kum i ortak Nikola Katić. Rijetko kad su Brkić i Karamarko došli u Splitsko-dalmatinsku županiju da nisu navratili kod njega. Ja sam organizirao peticiju mještana protiv kamenoloma i tada su mi počela stizati upozorenja: Katić mi je kazao da sam ‘prvi počeo rat’, a Brkić dva puta osobno intervenirao zbog toga”, rekao je Bekavac potpisanom novinaru još u listopadu 2018. Tada se natjecao za mjesto predstojnika Ureda državne uprave u Splitu: imao je dokumente i potvrde Državnog odvjetništva koji govore da je potpuno “čist”, no nije prošao provjeru Sigurnosno-obavještajne agencije. Tvrdio je da se zapravo radi o Karamarkovoj i Brkićevoj osveti upravo zbog kamenoloma u Lovreću. “Čovjeka koji je imao presudan glas za imenovanje ravnatelja SOA-e Daniela Markića zamolio sam da ga urazumi i ne krši zakon u mom slučaju, ali on je sve negirao, pa mi se kao logičan zaključak nameće da su ga ucijenili Brkić i Karamarko”, nastavio je Bekavac

Kamenolom ima veliki značaj jer je predviđen za opskrbu kamenom Makarske i svih okolnih mjesta jer je onaj u mjestu Bast zatvoren. No, s druge strane, povod je žestokih prosvjeda lokalnog stanovništva i niza nevladinih udruga koje su angažirale odvjetnike i nastoje zaustaviti početak ozbiljne eksploatacije. Proteklih tjedana na terenu je zabilježen i niz fizičkih obračuna i prijetnji, a osim činjenice da je ugrožen rad desetaka luksuznih turističkih vila s bazenom koje se nalaze u okolici, kamenolom je predviđen na čestici na kojoj je vrijedno arheološko nalazište, službeno upisano kao kulturno dobro i o toj činjenici dosad se nije vodilo računa. Tvrtka bliskog prijatelja Milijana Brkića, po informacijama Nacionala, imala je odobrenje za “istraživanje tehničko-građevnog kamena u istražnom polju Vilinjak” koje je vrijedilo do 30. studenoga prošle godine. No naziv ove tvrtke nedavno je osvanuo u Registru eksploatacijskih polja, iz čega se može zaključiti da je od Splitsko-dalmatinske županije dobila i koncesiju na ovaj kamenolom. Taj podatak Nacional nije mogao pouzdano potvrditi jer županijske službe nisu odgovorile na postavljeni pismeni upit. Navodno se, na užas okolnih stanovnika, na obližnjoj lokaciji u Lovreću namjerava odobriti i gradnja parka s vjetroelektranama.

 

 

U prijavi protiv Anite Nosić anonimno se nižu optužbe o korupciji oko kamenoloma Vilinjak, ali i poslova s tvrtkom Katić Bau njenog ujaka, a tvrdi se da je ‘postavljena za načelnicu da bi se njome moglo manipulirati’

 

 

Priča o ovom kamenolomu samo je jedna u kojoj se isprepleće put bivše načelnice Lovreća Anite Nosić, njenog ujaka i lokalnog poduzetnika Nikice Katića te Milijana Brkića kao osobe koja se u javnosti više puta spominjala kao iznimno bliska ovom krugu ljudi. Početkom ove godine otkriveno je da je Anita Nosić, kako bi mogla kupiti stan u Zagrebu u sklopu programa subvencionirane stanogradnje za mlade, odjavila prebivalište u Lovreću i prijavila se u Zagrebu. Kad je dobila odluku da može kupiti stan u metropoli uz državni poticaj, to je i učinila, da bi se potom ponovno prijavila u Lovreć i nastavila obavljati dužnost načelnice, živeći u roditeljskoj kući s bazenom. Prema tvrdnjama njoj bliskih izvora, njen zagrebački stan koji se otplaćuje kreditom koji djelomično plaća i država, nalazi se upravo u susjedstvu onog u kojem živi Milijan Brkić. Nacional je još prije dvije godine otkrio sadržaj jednog dijela poruka u aferi SMS koje su otkrivale kako je Brkić od falsifikatora Franje Varge tražio da presreće komunikaciju njegove supruge, ali i mlade načelnice općine Lovreć Anite Nosić. U tom trenutku Nacional je zaštitio njezin identitet, ali su njezino ime ipak vrlo skoro objavili drugi mediji. Sadržaj te komunikacije može se svesti na pitanje “Ima li intime?’, što je pitanje kojim je Brkić želio doznati o čemu se točno Anita Nosić dopisuje s trećim muškarcem, odnosno ima li s njim intiman odnos. DORH je odustao od progona Brkića i njegova brata Joze koji se također spominjao u kontekstu davanja naloga Vargi za presretanje komunikacija još nekih ženskih osoba. Obrazloženje je bilo da se taj slučaj ne može goniti po službenoj dužnosti, već samo po privatnoj tužbi, ali do toga nikada neće doći jer su sve spominjane ženske osobe tvrdile da se u situaciji u kojoj je Varga po nalogu braće Brkić nadzirao dio njihove komunikacije ne smatraju oštećenima.

Zbog pravne vratolomije oko kupnje stana i izlaska afere u javnost, Anita Nosić je prije nekoliko mjeseci izgubila mjesto načelnice općine jer je Ministarstvo uprave dostavilo mišljenje da je odjava prebivališta pravna situacija koja je predviđena kao razlog prestanka mandata, no ona se s time ne miri: pokrenula je upravni spor i osporava prestanak mandata jer tvrdi da će dokazati da je cijelo vrijeme prebivala u svojoj općini. Anita Nosić upozorava da je, usprkos prebivalištu u Zagrebu, cijelo vrijeme imala boravište u Lovreću i da je ondje doista živjela. Time je ona pokazala da dilema “stan ili mjesto načelnice”, koja se postavljala po izbijanju afere, za nju ne postoji: usprkos skandalu, ona ima ambiciju zadržati i jedno i drugo. Istovremeno je pokazala potpuni prezir prema cijeloj javnosti, pa tako i svojim biračima jer je doslovno ignorirala medije i o cijelom slučaju progovorila tek u jednom, evidentno strogo kontroliranom intervjuu za Slobodnu Dalmaciju i uz poziranje ispod velikog crkvenog križa, sa štiklama na golom krškom kamenu.

Postupak koji je protiv nje otvorilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa uklapa se u tu sliku bahate političarke koja vjeruje da ima čvrsto zaleđe: pokrenut je jer je ona, kao načelnica općine, s tvrtkom svoga ujaka osobno sklopila najmanje tri poslovna ugovora, dok je općina imala i znatno više ugovora, najmanje njih četrnaest.

U prijavi protiv Anite Nosić anonimno se nižu optužbe o korupciji oko kamenoloma Vilinjak, ali i poslova s tvrtkom Katić Bau njenog ujaka, a na jednom mjestu čak se tvrdi da je ona “postavljena kao općinska načelnica kako bi predmetni gospodin mogao njome manipulirati”. Za istražne radnje u budućem Katićevu kamenolomu Općinsko vijeće Lovreća izdalo je suglasnost još u prosincu 2012., u vrijeme bivšeg načelnika i kasnijeg saborskog zastupnika Ante Babića, no u rujnu 2016. – kada je Anita Nosić već preuzela dužnost načelnice – izdana je i potvrda da “tvrtka Katić Bau značajno utječe na demografsku obnovu općine Lovreć te da zauzima značajno mjesto u gospodarskom oporavku”. Ovaj dokument tvrtki svoga ujaka potpisala je upravo Anita Nosić. U periodu nakon toga uslijedilo je sklapanje čak 14 ugovora s ovom tvrtkom, od poslova uređenja mrtvačnica u okolnim naseljima do “održavanja nerazvrstanih cesta u zimskim uvjetima”.

Za manje poslove u pravilu su se koristile odredbe o provedbi postupaka jednostavne javne nabave pa su općinske službe “iz vlastite baze podataka, odnosno kataloga gospodarskih subjekata” odabirale od kojih tvrtki će zatražiti ponude, da bi se potom Katićeva tvrtka vrlo često pokazala kao najpovoljnija. Iz nekih postupaka Anita Nosić se formalno izuzela, no vrijedi kazati da je u nekim slučajevima odluke donosila još dok je bila zamjenica općinskog načelnika, jer je on navodno imao puno obaveza u Zagrebu pa joj je dao punomoć. U toj ulozi ona je s ujakovom tvrtkom potpisala ugovor o uređenju mrtvačnice u mjestu Medov Dolac vrijedne 219.844,73 kuna s PDV-om, a kao načelnica za mrtvačnicu u Dobrinču za 495.848,00 kuna. Treći sporan ugovor s potpisom Anite Nosić odnosi se na “održavanje nerazvrstanih cesta u zimskim uvjetima – zimske službe na području Općine Lovreć”, a u ovom slučaju proveden je postupak jednostavne nabave jer je riječ o radovima procijenjene vrijednosti manje od 500 tisuća kuna. Zatražene su tri ponude, ponovno po procjeni općinskih službi, a tvrtka Katić Bau ponovno je bila najpovoljnija s ponudom u vrijednosti 471.500 kuna. Vrijedi napomenuti da bi, ako je vrijednost nabave bila veća od 500 tisuća kuna, u ovom slučaju morao biti raspisan natječaj uz poštovanje svih pravila javne nabave. Okvirni sporazum o izvođenju radova održavanja nerazvrstanih cesta u zimskim uvjetima sklopljen je 10. studenoga 2017., ugovor o izvođenju radova održavanja nerazvrstanih cesta u zimskim uvjetima sklopljen je 1. prosinca 2017., a aneks ugovora 15. prosinca 2017. Sve je ponovno potpisala Anita Nosić.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ovim slučajem bavilo se gotovo pune tri godine, prije nego što je ovih dana i formalno donijelo odluku o pokretanju postupka i od Anite Nosić zatražilo očitovanje. Premda je detektiralo više dvojbenih situacija, očigledno se koncentriralo na spomenuta tri ugovora na kojima stoji njen potpis i oko kojih bi sukob interesa vjerojatno moglo biti jednostavno dokazati. Posebno je zanimljiva primjedba Povjerenstva oko spomenutog kamenoloma, oko kojeg zasad nije pronašlo formalno kršenje Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Izjasnilo se, naime, o potvrdi koju je potpisala Anita Nosić, a u kojoj stoji da tvrtka njenog ujaka pozitivno utječe na demografiju. “Potvrda nije bila nužna pretpostavka za prijavu na natječaj i potvrđuje raniji stav Općinskog vijeća, pa ne upućuje na povredu odredbi zakona. Međutim, Povjerenstvo napominje kako se u potvrdi suvišno navodi da tvrtka Katić Bau značajno utječe na demografsku obnovu općine Lovreć te da zauzima značajno mjesto u gospodarskom oporavku općine, budući da takvi navodi nisu zaključci Općinskog vijeća nego potpisnice. Da je navedena potvrda bila nužna za donošenje odluke o koncesiji, dovodila bi u pitanje vjerodostojnost dužnosnice Anite Nosić”, navelo je ovo Povjerenstvo. Drugim riječima, načelnica Lovreća svome ujaku, “prijatelju, kumu i ortaku” Milijana Brkića išla je na ruku čak i više nego što je bilo potrebno.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.