Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatski sportaši na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru osvojili su najviše odličja u povijesti Hrvatske. Posljednjeg natjecateljskog dana za naše, na konto Hrvatske upisane su još dvije medalje – srebro vaterpolista i bronca Blanke Vlašić.

Veliku berbu medalja otvorio je Josip Glasnović, 8. kolovoza – zlatom u trapu, naslijedivši Giovannija Cernogoraza, zlatnog iz Londona 2012. godine. Talijan Giovanni Pellielo i Glasnović u finalu su pogodili 13 od 15 meta, a u doigravanju je Talijan promašio u četvrtoj seriji, a Glasnović zadržao mirnoću i živce, te na kraju slavio sa 17:16.

Drugo zlato za Hrvatsku osvojili su fantastični veslači, braća Martin i valent Sinković 11. kolovoza u dvojcu na pariće. Bila je to utrka koja nam je oduzela nekoliko godina života. Od poečtka su se odvojili hrvatska i itavska posada. Braća Sinković držali su laganu prednost do 1200 metara, a onda su ih prestigli Litavci Mindaugas Griskonis i Saulius Ritter, koji su nakon 1500 metara imali 66 stotinku prednosti. No, u zadnjih 500 metara utrke braća Sinković kao da su sjela u gliser i lakoćom su prestigli Litavce i na kraju slavili sa sekundu i 11 stotinki prednosti.

Drugu veslačku medalju Hrvatskoj je donio sjajni Damir Martin dva dana kasnije, nakon neviđene drame u finalu samaca. Martin je krenuo snažno u finalnu utrku, vodio je prvih 1300 metara da bi ga tada pretekao Novozelanđanin Drysdale koji je sjajno odvezao središnji dio utrke. Uoči posljednjih 500 metara Drysdale je imao 80 stotinki prednosti u odnosu na Martina, da bi 28-godišnji Vukovarac sjajno finiširao i u posljednjim se metrima izjednačio s Drysdaleom, da bi o naslov odlučivao foto-finiš. Radilo se, pokazat će se, o pet tisućinki, koje su Martina odvojile od zlata.

Stigao je tada taj ‘super-utorak’, kada su naši sportaši osvojili dvije medalje, i osigurali još dvije. Zlato je osvojila sjajna Sandra Perković u bacanju diska, kojoj je za obranu naslova olimpijske pobjednice iz Londona bio dovoljan tek jedan ispravan hitac.

Srebro je pripalo jedriličaru Tončiju Stipanoviću u klasi Laser. Bilo je to prvo olimpijsko odličje i za hrvatsko jedrenje. Uoči starta utrke imao je negativnih bodova prednosti ispred Australca Toma Burtona, ali na samom startu Stipanović je udario u Australčev brod, a suci su ga kaznili startom sa posljednjeg mjesta. Stipanović je završio kao posljednji, deveti, a zlatna mu je medalja ‘pobjegla’ za dva boda.

Još jedan uspješan dan imali su naši sportaši u četvrtak, kada su jedriličari Šime Fantela i Igor Marenić Hrvatkoj donijeli povijesnu zlatnu medalju u klasi 470. 30-godišnjaci iz zadarskog kluba Sv. Krševan fantastično su odradili regatu u zaljevu Guanabara i do uspjeha karijere stigli sa 15 bodova ispred srebrnih Australaca Mathewa Belchera i Willa Ryana, odnosno brončanih Grka Panagiotisa Mantisa i Pavlosa Kagialisa.

Najveća senzacija Olimpijskih igara u Riju zasigurno je Ludbrežanka Sara Kolak, koja je osvojila zlatnu medalju u bacanju koplja. Sarino koplje je u četvrtoj seriji poletjelo do nestvarnih 66.18 metara, čime je za gotovo dva metra popravila svoj osobni i državni rekord (64.30 m) postavljen samo dan prije u kvalifikacijama. Tim je hicem za metar i 26 centimetara nadmašila do tada vodeću Južnoafrikanku Sunette Viljoen koja se više nije uspjela približiti Ludbrežanki.

Boksač Filip Hrgović u petak je izgubio u polufinalu, ali je osvojio brončanu medalju, prvu boksačku olimpijsku medalju za Hrvatsku od samostalnosti, a postao je i četvrti Hrvat s osvojenim odličjem u boksu, nakon zlata Mate Parlova iz Muenchena 1972. i Antona Josipovića u Los Angelesu 1984., te bronce Damira Škare iz Seula 1988. Sve te medalje osvojene su u poluteškoj kategoriji.

Hrvatski su vaterpolisti u subotu izgubili u finalu od Srbije, te se kući vraćaju sa srebrom. Nisu uspjeli obraniti zlato osvojeno prije četiri godine u Londonu, ali i srebro je veliki uspjeh za reprezentaciju Ivice Tucaka. Pogotovo kada je s druge strane Srbija, posljednjih godina uvjerljivo najbolja svjetska reprezentacija.

I za kraj – otpisana Blanka Vlašić noćas je u skoku u vis odnijela broncu. Pod injekcijama protiv bolova, vidno šepajući i gotovo na rubu snaga, Blanka je načinila pravi podvig osvojivši broncu nakon što je u Pekingu 2008. bila srebrna. Broncu je osvojila s preskočenih 197 centimetara, koliko su preskočile i zlatna Beitia i srebrna Demireva, ali iz manje pokušaja.

Dosada su najuspješnije Igre bile one u Londonu prije četiri godine, na kojima su hrvatski sportaši osvojili šest medalja – zlatni su bili vaterpolisti, Sandra Perković i Giovanni Cernogoraz, srebrni veslački četverac na pariće, te brončani rukometaši i Lucija Zaninović. Četiri godine ranije u Pekingu, osvojili smo pet medalja – srebro Blanke Vlašić i Filipa UDea, te bronce Sandre Šarić, Martine Zubčić i Snježane Pejčić.

Iz Atene 2004. godine hrvatski su se sportaši vratili s pet medalja – zlatni su bili rukometaši, srebrni Duje Draganja i dvojac bez kormilara (Siniša i Nikša Skelin), a brončani Nikolaj Pešalov i teniski par Ivan Ljubičić i Mario Ančić. Na Olimpijskim igrama u Sydneyju 2000. godine, Hrvatska je osvojila dvije medalja – zlato Nikolaja Pešalova i broncu veslačkog osmerca.

Dvije medalje hrvatski sportaši osvojili su i na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. godine – zlatni su tada bili rukometaši, a srebrni vaterpolisti. Na prvim igrama na kojima je nastupala, onima u Barceloni 1992. godine, Hrvatska je osvojila tri medalje – srebro košarkaša, te bronce Gorana Ivaniševića u singlu, te u paru sa Goranom Prpićem.

Uoči posljednjeg dana natjecanja na olimpijskim igrama u Rio de Janeiru Hrvatska se na ljestvici medalja nalazi na 17. mjestu.