POTPORA IZ METROPOLE Stotine Madriđana brane katalonsko “pravo odlučivanja”

Autor:

epa06209760 People take part in a rally to support the Catalan region's independence referendum, in Madrid, Spain, 17 September 2017. The Catalan independence referendum scheduled for 01 October was suspended by the Spanish Constitutional Court and agreed upon to hear arguments to determine if it violates the Spanish Constitution which states that the nation is 'indivisible'.  EPA/Emilio Naranjo

Nekoliko stotina osoba sudjelovalo je u nedjelju u Madridu na sastanku potpore Kataloncima u održavanju zabranjenog referenduma o nezavisnosti Katalonije od Španjolske zakazanog za 1. listopada, javlja AFP.

Skup je održan u malom kazalištu u središtu Madrida pošto je jedan sud zabranio održavanje u općinskom kulturnom centru.

Otkako je 6. rujna regionalni katalonski parlament, u kojem većinu mjesta drže zagovornici odcjepljenja od Španjolske, donio zakon kojim formalizira planove o održavanju referenduma o neovisnosti, španjolski ustavni sud ga je zabranio.

Prema španjolskom ustavu iz 1978., donesenog kada je u zemlju uvedena demokracija, ovakvi referendumi dopušteni su jedino na razini čitave Španjolske, ali ne i pokrajina.  Ustav time brani cjelovitost Španjolske.

Službeni Madrid pokrenuo je niz akcija kako bi spriječio održavanje referenduma, a jedna od njih je kontrola financija kako bi spriječio da se referendum financira javnim novcem.

Jodi Cuixart, predsjednik proneovisne udruge Omnium Cultural istaknuo je da im više nego ikada trebaju izrazi solidarnosti.

Sudionici skupa skandirali su “Sloboda izražavanja”, “Ne bojimo se”, “Imamo pravo odlučiti”.

U nedjelju je dnevni list El Pais objavio poziv istaknutih osoba, poput pisca Javiera Mariasa i glumice Marise Paredes kojim pozivaju birače na bojkot referenduma, jer je, tvrde oni, riječ o “antidemokratskoj prijevari”.

Bez obzira na protivljenje Madrida, katalonska vlada odlučna je organizirati referendum i proglasiti neovisnost ako pobijedi “da”.

Madrid ima sudske ovlasti preuzeti kontrolu nad regionalnom vladom ili može poslati policiju kako bi Katalonija zaustavila glasovanje, no bilo koja od tih mjera narušila bi model decentraliziranog upravljanja u Španjolskoj, podijeljenoj na 17 autonomnih pokrajina od kojih je Katalonija jedna.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)