POREMEĆAJI U OPSKRBI 2017.: Nastavlja se američko preuzimanje svjetskog tržišta LNG-a

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Objavljeno u Nacionalu br. 1001, 29. lipanj 2017.

Iako katarska državna kompanija Qatargas već danima nastoji svoje kupce uvjeriti da unatoč blokadi, poremećaja na tržištu LNG-a neće biti, SAD ne troši vrijeme uzalud i krenuo je u osvajanje brzorastućeg azijskog tržišta LNG-om

Portal Hart Energy E&P (Exploration and Production), specijalizirana internetska stranica koja prati i analizira tržište nafte, plina i LNG-a, krajem prošloga tjedna objavio je da bi odluka grupe bliskoistočnih zemalja da početkom lipnja prekinu sve veze s Katarom, mogla uzrokovati povećane potražnje za američkim LNG-om kako bi se nadomjestio manjak katarskog plina. To izravno potvrđuje prošlotjedno otkriće Nacionala o mogućnosti da se iza blokade Katara, između ostaloga, krije i interes SAD-a i njegovo nastojanje da kočenjem najvećeg izvoznika LNG-a u svijetu, Amerika preuzme dio tržišta tim energentom i na njega ubaci svoj LNG. Iako katarska državna kompanija Qatargas već danima nastoji svoje kupce uvjeriti da unatoč blokadi, poremećaja na tržištu LNG-a neće biti i da ta kompanija nastavlja izvoz LNG-a unatoč nemogućnosti korištenja luka u Saudijskoj Arabiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Hart Energy E&P tvrdi da tržište LNG-a ne krije uznemirenost i pažljivo prati razvoj situacije. Naime, Katar je prvi izvoznik LNG-a u svijetu koji svojim izvozom zadovoljava jednu trećinu svjetskih potreba za tim energentom.

CHARLES DEWHURST, savjetnik za pitanja energetike američke konzultantske tvrtke BDO, za Hart Energy E&P izjavio je kako je sposobnost Katara da prevlada aktualnu blokadu i nastavi normalnu opskrbu tržišta LNG-om prilično upitna i da je posve realno očekivati poremećaje u opskrbi, pogotovo najvećih tržišta – onih u Japanu, Indiji i Kini.

Dewhurst tvrdi kako će Kina i Indija neko vrijeme strpljivo čekati da se situacija na Bliskom istoku smiri i isporuka normalizira. “No ako razdoblje nesigurnosti potraje duže vrijeme, to će sigurno biti dobra prilika za SAD i njegov LNG”, objasnio je Dewhurst. Dapače, tvrdi on, ovo je dobra prilika da se SAD nametne kao pouzdan isporučitelj LNG-a, prije svega zbog stabilnosti i toga što na SAD nemaju utjecaja lokalni i regionalni sukobi kakvi su česti na Bliskom istoku. Hart Energy E&P navodi i izvještaj Međunarodne agencije za energiju (International Energy Agency – IEA) od 14. lipnja, u kojem se navodi da poremećaja na tržištu ugljikovodika još uvijek nema, ali da su “svađe na Bliskom istoku već uzrokovale probleme i glavobolje logističarima koji preuzimaju naftu, naftne kondenzate i LNG, pa se problemi u opskrbi tek očekuju”. Dewhusrt je naveo i kako čudi blokada Katara koju je pokrenula Saudijska Arabija i podržao UAR, ako se zna da obje zemlje ovise o katarskom plinu te da je posve neizvjesno hoće li Katar zatvoriti plinske ventile koji vode prema Abu Dhabiju i Rijadu. U ovom trenutku Katar tvrdi da nastavlja normalnu opskrbu plina obiju zemalja, no ako se sukob oduži nema garancija da se vlasti u Dohi u dogledno vrijeme neće predomisliti. “Ovakvo ponašanje Saudijske Arabije i zemalja GCC-a (Gulf Cooperation Council) pokazuje da strategija sukoba s Katarom zapravo nije bila baš dobro promišljena”, upozorio je Dewhurst. Pa ako nije bila dobro promišljena, kako to upozorava ugledni savjetnik koji dobro poznaje energetsko tržište, logično je postaviti pitanje je li potez bio potaknut izvana?

A DA SAD NE TROŠE VRIJEME uzalud i da je krenuo u osvajanje brzorastućeg azijskog tržišta LNG-om, govori i najsvježiji podatak s portala Oil and Gas Investor, specijaliziranog za objavu informacija vezanih uz tržište naftom i plinom koji je prije nekoliko dana objavio vijest o ulasku američkog Cheniere Energyja na tržište Južne Koreje. Prema tom portalu, prvi tanker sa 74.000 tona LNG-a koji Cheniere Energy isporučuje korejskoj državnoj kompaniji KOGAS, već je krenuo s izvoznog LNG terminala Sabine Pass i nakon što prođe Panamski kanal, trebao bi u južnokorejsku luku Tongyeong stići 2. srpnja. To je prvi kontingent u okviru dugoročnog, 20-godišnjeg ugovora koji su potpisali Cheniere Energy i KOGAS i koji bi Južnoj Koreji trebao isporučivati 2,8 milijuna tona američkog LNG-a na godinu. Ako se toj informaciji pribroje i dvije vrlo važne činjenice: da je Južna Koreja drugi najveći uvoznik LNG-a u svijetu te da većinu LNG-a uvozi iz Katara, a potom i posve svježa informacija o uplovljavanju prvog američkog tankera s kontingentom LNG-a u poljski LNG terminal Świnoujście na Baltičkom moru početkom lipnja, posve je jasno da SAD malo tko može zaustaviti u prodoru na tržišta koja je sve dosad tradicionalno držao Katar.

 

Dolazak američkog tankera s kontingentom LNG-a u poljski terminal Świnoujście na Baltičkom moru, dokazuje da SAD malo tko može zaustaviti u prodoru na tržišta koja je sve dosad tradicionalno držao Katar

 

Nacional je prošli tjedan objavio i da je u svibnju ove godine američka Agencija za trgovinu (US Commerce Department) objavila da su SAD i Kina potpisale ugovor o izvozu američkog LNG-a u Kinu te da su prve količine
ukapljenog plina već krenule iz SAD-a prema toj azijskoj zemlji.

U PRILOG TEZI O POTIHOM AMERIČKOM OSVAJANJU LNG tržišta koje je objavio Nacional, a koje potvrđuju i najutjecajniji analitički portali koji prate tržište nafte i plina, ide i činjenica da bivši teksaški guverner Rick Perry u Trumpovoj administraciji obnaša funkciju ministra za energetiku. Istovremeno, državni
tajnik Rex Tillerson koji je Trumpa pratio na njegovu službenom putu u Saudijsku Arabiju 20. svibnja, bivši je izvršni direktor Exon Mobilea, američkog partnera zaslužnog za izgradnju većine katarskih terminala za izvoz LNG-a, i dobro poznaje katarske izvozne kapacitete te infrastrukturu za izvoz LNG-a. Kratko nakon posjeta Trumpa i Tillersona Rijadu, Saudijska Arabija objavila je političku i ekonomsku blokadu Katara. Gotovo istodobno UAR je obznanio zabranu korištenja njihovih luka za sve brodove i tankere pod katarskom zastavom te brodove koji plove prema Kataru ili iz njega isplovljavaju, a isto je učinila i Saudijska Arabija.

S druge strane, unatoč činjenici da je raskinuo sve političke i gospodarske veze s Katarom i da mu zamjera dobre odnose s Iranom, UAR i dalje prihvaća isporuku katarskog plina kroz plinovod Dolphin koji povezuje katarsko-iransko plinsko polje North Dome i Abu Dhabi. Iza svih tih međusobno konfrontiranih činjenica stoji zaključak da se u pozadini sukoba zemalja GCC-a predvođenih Saudijskom Arabijom krije interes SAD-a.

NEIMENOVANI IZVOR iz naftaških krugova za Nacional je potvrdio da je novonastala kriza s Katarom dobrodošla SAD-u da glavnog konkurenta za izvoz LNG-a isključi sa svjetskog tržišta. U suprotnom, ostane li Katar glavni izvoznik LNG-a, a na tržište snažnije iziđe i SAD, vrlo je vjerojatno da će doći do zasićenja LNG-om i pada svjetske cijene. “SAD gušenjem Katara kontrolira kretanje cijene LNG-a na svjetskom tržištu, osigurava veći profit za svoj plin, ali i nameće sebe kao energetskog lidera u svijetu koji će u bliskoj budućnosti kontrolirati značajan dio energetskog tržišta”, kazao je taj izvor. Posljedice najnovije bliskoistočne krize mogle bi se indirektno odraziti i na Hrvatsku. Naime, tvrtka LNG Hrvatska 16. lipnja otvorila je natječaj (open season) za odabir najpovoljnijeg isporučitelja LNG-a pa će svakako biti zanimljivo promatrati koji će od jakih svjetskih isporučitelja biti odabran i čiji će plin Hrvatska distribuirati u Europu.

OZNAKE: LNG

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.