Policija spriječila blokadu aerodroma u Hong Kongu

Autor:

epa07823012 Riot police advance to disperse protesters attending a rally against police's violence at Mong Kok, in Hong Kong, China, 06 September 2019. Hong Kong Chief Executive Carrie Lam announced on 05 September the withdrawal of a controversial extradition bill that could allow the transfer of criminal suspects to mainland China after three months of protests across the territory. The full withdrawal of the bill, which was introduced in April and then suspended in June, is one of five key demands of protesters, who are demanding for full democratic rights.  EPA/JEON HEON-KYUN

EPA/JEON HEON-KYUN

Policija u Hong Kongu spriječila je u subotu prosvjednike da blokiraju prilaze zračnoj luci, ali je drugu noć zaredom ispaljivala suzavac po gusto naseljenoj četvrti Mong Kok, u 14. tjednu protuvladinih prosvjeda.

Policajci su provjeravali putovnice i karte i propuštali samo putnike kako bi spriječili kaos od prošlog vikenda kada su aktivisti blokirali pristupne cente, postavili kamenje po tračnicama i porazbijali postaju podzemne željeznice u četvrti Tung Chungu.

U noći na subotu ondje je bilo povremene igre ‘mačke i miša’ između prosvjednika i snaga reda, ali nema znakova nasilja.

Stotine prosvjednika je u petak navečer upalo u postaje podzemne željeznice u Mong Koku, nakon što su vidjeli snimke nadzornih kamera na kojima policija tuče prosvjednike.

Tražeći te snimke i ljuti zbog toga što je željeznica zatvorila postaje kako bi spriječila da se ondje okupljaju, prosvjednici su razbijali znakove, lomili skretnice, palili požare i šarali grafite po zidovima.

Uslijedila je akcija policije koja ih je ubrzo rastjerala suzavcem.

Prosvjednici su zaprijetili da će tijekom vikenda prekinuti prometne veze do zračne luke nakon što ih nije umirlo službeno odustajanje hongkongške čelnice Carrie Lam od spornog prijedloga zakona o izručenjima Kini.

Lam je u srijedu objavila formalno povlačenje prijedloga zbog kojeg je grad pod kineskom upravom zahvatila najteža politička kriza proteklih desetljeća.

Prijedlog zakona, koji bi dopustio izručenje kopnenoj Kini gdje su sudovi pod kontrolom Komunističke stranke, izazvao je višemjesečne nerede koji predstavljaju najozbiljnije izazove kineskom čelniku Xiju Jinpingu otkad je došao na vlast 2012.

Prosvjedi su u bivšoj britanskoj koloniji u lipnju počeli zbog prijedloga zakona koji bi omogućio izručenje građana Kini, no otad su se razvili u pritisak za veću demokraciju. Povlačenje prijedloga zakona bio je jedan od ključnih zahtjeva prosvjednika.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.