Pogotkom u završnici Hajduk slavio protiv Šibenika

22.01.2023., stadion Poljud, Split - 18. kolo Supersport HNL-a, HNK Hajduk - HNK Sibenik. Marko Livaja Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Miroslav Lelas / Pixsell

Hajduk je u 18. dionici SuperSport HNL-a na kišom okupanom Poljudu nakon preokreta bio bolji od Šibenika rezultatom 2:1 (1:1). Rano vodstvo Narančastima je dobio Araiji u 10. minuti, a za izjednačenje Bilih u posljednjoj minuti prvog poluvremena zabija Kalik. Tri boda u debiju Ivana Leke donosi najbolji strijelac lige Marko Livaja koji je u 85. minuti iskoristio pogrešku gostiju te je mirno matirao Rogića.

Splitski klub je tako na startu drugog dijela sezone uspio iskoristiti kiks lidera Dinama te je zaostatak za Plavima, uz odigranu utakmicu više, smanjio na četiri boda. Šibenik je pak upisao sedmi ovosezonski poraz kojim je ostao na pretposljednjem mjestu ljestvice.

Prvu opasnost kreirali su domaćini u 3. minuti i to preko Livaje koji je nakon prodora po desnoj strani pokušao pronaći Kalika, no obrana Šibenika je ipak otklonila opasnost.

Šibenik je pak odmah iskoristio svoju prvu šansu. Čop je neometano u 13. minuti povukao loptu po lijevoj strani te je uposlio Soldu, a on izvrsno na drugoj stativi asistira za Araija kojem nije bilo teško iz neposredne blizine zatresti mrežu za svoj prvijenac u dresu Narančastih.

Prpić je u 17. minuti dodao s Kalika koji je pucao iz prve s ruba šesnaesterca, ali nije bio dovoljno precizan.

Blizu novog pogotka gosti su bili u 18. minuti kada je Čop iz kornera ubacio na drugu stativu, Sentić je promašio loptu koja dolazi do usamljenog Mese, a on glavom puca malo iznad grede.

Hajduk uzvraća u 22. minuti kada su nakon ubačaja Mikanovića prvotno blokirani pokušaji Krovinovića i Melnjaka, a novi mlak udarac Krovinovića lagano hvata Rogić.

Četiri minute kasnije Bili su kombinirali nakon kornera i to tako da je Borevković prenio loptu na drugu stativu, no Kalik nije bio dovoljno ubojit te je promašio okvir gola.

Krovinović je u 31. minuti pao na rubu kaznenog prostora nakon duela s Grdićem, a sudac Pejin je samo odmahnuo rukom.

Domaćini su zaprijetili u 34. minuti kada je iz slobodnog udarca sa skoro trideset metara udaljenosti pucao Krovinović, a Rogić je odlično odbio loptu koja je išla u njegov donji desni kut.

Dvije minute kasnije isti igrač je ubacio s lijeve strane, a udarac Mlakara s vrha peterca fantastično brani vratar Šibenika.

U 39. minuti igru je zbog ozljede morao napustiti asistent Soldo, a umjesto njega je priliku dobio Barnabas.

Novi ubačaj Mikanovića bilježimo u 41. minuti, a Rogić je uspio pokupiti loptu koja je išla kroz njegov peterac.

Hajduk je mrežu Šibenika zatresao u 45. minuti. Ubačaj Mikanovića Livaja je prenio s druge stative prema Kaliku čiji prvi pokušaj petom iz peterca završava u bloku, no drugi pronalazi put do gola. Pomoćni sudac je prvotno označio zaleđe Livaje, ali VAR ga je ispravio tako da je pogodak priznat. Australskom Hrvatu to je bio prvi prvenstveni zgoditak nakon povratka na Poljud.

Dobra akcija Hajduka u 55. minuti rezultirala je ubačajem Melnjaka s lijeve strane koji se odbija od Barnabasa, no usprkos tome Rogić je uspio odbiti loptu u korner.

Deset minuta kasnije Awaziem je s dvadesetak metara prizemnim udarcem pokušao iznenaditi Rogića, ali vratar Šibenika je bio spreman. Dvije minute kasnije Livaja je pokušao lobom zatresti mrežu, no nije bio dovoljno precizan. U 71. minuti Livaja je ubacio za Mlakara koji glavom šalje loptu pored gola.

Nakon ubačaja iz kornera Lovrencsicsa glavom se sa četiri metra pucao Prpić, a lopta je prohujala malo iznad prečke. Novi pokušaj Hajduka uslijedio je u 75. minuti kada nakon ubačaja Melnjaka Mina ispred ispred Pukštasa odbija loptu u korner, no sudac Pejin je pogrešno smatrao da je loptu udario američki veznjak.

U 80. minuti Kalinić pada u kaznenom prostoru nakon duela s Matićem, a sudac Pejin u toj situaciji nije vidio prekršaj.

Hajduk do zasluženog gola dolazi u 85. minuti kada je dugačko dodavanje Prpića Perić nespretno odbio do Livaje koji se spremno dočekao šansu te je mirno poentirao pored Rogića za svoj 12. prvenstveni gol u aktualnoj sezoni.

Gosti su napravili pritisak u posljednjim minutama, ali to nije bilo dovoljno da dođu do konkretne prilike koja bi im donijela izjednačenje.

Osamnaesto kolo će od 17:10 zaključiti Varaždin i Lokomotiva.