Pogodak Viniciusa i obrane Courtoisa donijele Real Madridu četrnaestu titulu prvaka Europe!

EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Real Madrid je prvak Europe! Do svog već četrnaestog naslova najbolje momčadi na europskom kontinentu izabranici Carla Ancelottija su došli svladavši na Stade de Franceu Liverpool rezultatom 0:1 (0:0). Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Viniciusa Juniora u 59. minuti, a velike zasluge za trijumf kraljevskog kluba idu i odličnom vrataru Thibautu Courtoisu koji je izvrsnim obranama sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Pobjedom španjolske momčadi do svog petog naslova prvaka Europe je došao i kapetan Vatrenih Luka Modrić koji je iz igre izašao u sudačkoj nadoknadi. Također je nastavljen i niz da bar jedan hrvatski nogometaš osvaja Ligu prvaka, sad je on produžen na desetu sezonu.

Zbog sigurnosnih razloga odnosno kaosa ispred ulaza na stadion utakmica je počela tek u 21:36. Dio navijača Liverpoola koji nije imao ulaznice probio se na Stade de France dok su ispred njega ostali oni s valjanim kartama. Policija je tom prigodom koristili i suzavac.

Događanja na travnjaku u uvodnim trenucima susreta nisu bila tako vatrena kao ispred stadiona pa smo prvu priliku čekali do 16. minute kada je Alexander s desne strane uposlio Salaha koji je sa šest metara gađao bliži kut, no Courtois je dobrom reakcijom upisao obranu. Nedugo potom Mane je u kombinaciji sa Salahom, a njegov novi pokušaj završava ravno u rukama vratara Reala.

Liverpool je nadomak vodstvu bio u 21. minuti kada je s ruba kaznenog prostora odlično pucao Mane, a Courtois je uz pomoć vratnice sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Veza Alexandera i Salaha aktivna je bila u 34. minuti kada je egipatski napadač nakon ubačaja engleskog reprezentativca s desetak metara glavom pucao ravno u Courtoisa.

Dvojebenu situaciju bilježimo u 43. minuti kada je Benzema nakon odbijanca proslijedio loptu iza leđa Alissona, no pogodak zbog zaleđa nije priznat. Nakon dugog vijećanja VAR je potvrdio odluku s terena smatrajući da Fabinho nije s namjerom proslijedio loptu do napadača Reala koji se nalazio u nedozvoljenoj poziciji.

Alexander je u 54. minuti uputio snažno dodavanje u peterac kojeg na prvu stativu nadolazeći Tiago nije uspio skrenuti, a Courtois je paradom odbio loptu daleko od svog gola.

Iako je Liverpool bio taj koji je pokazao više do vodstva u 59. minuti dolazi Real. Valverde je povukao napad po desnoj strani nakon čega je idealno na drugoj stativi pronašao Viniciusa koji je u pravi trenutak utrčao u prostor te je matirao Alissona za svoj četvrti ovosezonski pogodak u Ligi prvaka.

U 64. minuti Salah je sa 17 metara odlično gađao suprotnu malu mrežicu, ali Courtois je fantastično obranio njegov pokušaj. Dobru akciju Liverpoola bilježimo i pet minuta kasnije kada je nakon ubačaja Hendersona Jota s druge stative na prvoj tražio Salaha, a njegov pokušaj iz blizine brani Courtois.

Alexander je u 74. minuti pucao s dvadesetak metara, međutim nije bio dovoljno precizan, a Jota nije uspio skrenuti njegov udarac prema okviru gola Reala.

Casemiro minutu kasnije nije uspio dobro reagirati u šesnaestercu Liverpoola nakon ubačaja iz slobodnog udarca. Iako je bio u odličnoj poziciji koštalo ga je loše primanje lopte.

Odlični Courtois spašava i u 80. minuti kada je udarac Salaha skrenuo Jota, no vratar Reala paradom odbija loptu u korner. Minutu kasnije Firmino je odličnim povratnim dodavanjem pronašao Keitu, a on je užasno pucao poslavši loptu daleko od gola.

Golman bijelih je novu veliku intervenciju imao u 82. minuti kada je sa sedam metara iskosa pucao Salah, a on je skrenuo loptu u korner. Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka je bljesnula kontra Reala, no Alisson je u posljednji trenutak stigao do lopte prije Viniciusa.

U prvim minutama sudačke nadoknade Dani Ceballos je pobjegao obrani Crvenih, ali nije uspio zaprijetiti golu Alissona.

Završni pritisak Liverpoola nije urodio izraženijom prilikom tako da je Real posljednji zvižudukom suca Turpina krenuo u veliko slavlje.