Pobuna zaposlenika JU Maksimir nakon što im je Bandićeva pročelnica smanjila radnička prava

Autor:

Dusko Jaramaz/PIXSELL, Tomislav Miletic/PIXSELL

Samo nekoliko dana prije primopredaje vlasti u Zagrebu, predsjednica Upravnog vijeća JU Maksimir, koja je ujedno i pročelnica Ureda za zastupanje Grada Zagreba, bez najave je promijenila Pravilnik o radu, što je izazvalo revolt radnika te ustanove

Nova zagrebačka gradska uprava na čelu s Tomislavom Tomaševićem u prvih sto dana svog mandata morat će se pozabaviti i stanjem u Javnoj ustanovi Maksimir, ustanovi u gradskom vlasništvu u kojoj su ozbiljno narušeni ljudski odnosi, a u posljednje vrijeme se odvijaju i neke stvari zbog kojih djelatnici te ustanove upozoravaju na kriminal i netransparentno trošenje novaca iz europskih fondova za sumnjive projekte poput rušenja stabala u Maksimiru. Nacional je na uvid dobio dokumentaciju koja pokazuje i da je aktualna uprava JU Maksimira bez znanja radnika smanjila njihova prava, što je izazvalo revolt zaposlenika koji su preko noći ostali bez dijela stečenih prava. Sve to događalo se samo nekoliko dana uoči primopredaje vlasti pa se postavlja i pitanje koji je bio cilj takvih promjena uoči dolaska nove administracije na vlast u Gradu Zagrebu.

Očito da je pred Tomislavom Tomaševićem i njegovim suradnicima veliki posao kako bi sredili stanje u svim javnim ustanovama i gradskim tvrtkama jer je neupitno kako se u dijelu njih sada vodi velika borba kako bi oni koji su godinama te tvrtke koristili kao servis za ostvarivanje vlastitih interesa sada pronašli bilo kakav model koji bi im osigurao ostanak u tim tvrtkama i nakon promjene vlasti. Jedna od takvih ustanova je i Javna ustanova Maksimir, koja se brine o najvećem zagrebačkom parku, Maksimiru. Na čelu JU Maksimira niz godina je kao ravnatelj bio Luka Čuljak, koji je u ožujku ove godine razriješen s te dužnosti jer je optužen za mobing zaposlenika. Trenutno park kao v.d. ravnateljice vodi Monika Karačić, a uskoro bi se trebalo znati i hoće li nova većina u Gradskoj skupštini, koju predvode Možemo! i SDP, imenovati novu čelnu osobu, iako izvori Nacionala dobro upoznati sa stanjem u JU Maksimiru tvrde da će Upravno vijeće JU Maksimira Gradskoj skupštini za novu ravnateljicu predložiti Niku Dolenc.

Predsjednica Upravnog vijeća Javne ustanove Maksimir Matea Topić ujedno je pročelnica Ureda za zastupanje Grada Zagreba. PHOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Međutim, baš su neke odluke Upravnog vijeća na čijem je čelu Matea Topić, inače i pročelnica Ureda za zastupanje Grada Zagreba, izazvale pobunu većeg dijela zaposlenika nakon što su preko noći smanjena njihova radnička prava. Po statutu JU Maksimira, ako Upravno vijeće želi smanjiti prava zaposlenima, o tome ih prvo treba obavijestiti, ali to ovoga puta nije bio slučaj. Nacional je u posjedu i prepiske putem elektroničke pošte iz koje proizlazi da ni svi članovi Upravnog vijeća JU Maksimira nisu dobili poziv na sjednicu na kojoj je odlučeno da se iz Pravilnika o radu JU Maksimira uklone neka materijalna prava radnika, kao što je dar u naravi. Iz navedene elektroničke pošte jasno se vidi da pojedini članovi Upravnog vijeća optužuju predsjednicu tog vijeća Mateu Topić da je promjene pravilnika donijela bez prethodne najave zaposlenicima, tajniku JU Maksimira pa čak i v.d. ravnateljici. Nakon što su zamolili objašnjenje takvog poteza, predsjednica Upravnog vijeća Matea Topić poslala je mail u kojem se obrušila na one koji su se usudili propitkivati takvu odluku te ih je optužila da ne rade u interesu JU Maksimira. Matea Topić je opovrgnula da su smanjena bilo kakva prava zaposlenika JU Maksimira te je napisala:

„Nadam se da će svi djelatnici JU Maksimir početi raditi u interesu ove ustanove, a ne trošiti vrijeme na pisanje ovako malicioznih i zlonamjernih mailova.“

Zanimljivo je da je nakon ovog maila predsjednice Upravnog vijeća jedna od članica Upravnog vijeća Tatjana Ivanda zatražila pravnu pomoć od tajnika JU Maksimira Zdravka Filipovića te je napisala da zbog napada od strane Matee Topić više ne može biti članica Upravnog vijeća. Sve to događa se u trenucima kada je u JU Maksimiru u tijeku projekt Gradski prozori u prirodi. Riječ je o projektu vrijednom čak 40 milijuna kuna, od kojih 14 milijuna kuna otpada na sredstva iz europskih fondova, što znači da većina ipak dolazi iz gradskog proračuna. Međutim, Nacionalovi sugovornici iz JU Maksimira napominju da se u sklopu tog projekta događa i velika sječa čak 150 stabala, koja nikako nije u skladu s nazivom projekta koji je zamišljen više kao studija bioraznolikosti u samom parku. No u sam projekt uvrštena je i gradnja šetnice zbog koje bi se trebalo posjeći čak 150 stabala unutar samog parka Maksimir. Navodno se bivši ravnatelj Luka Čuljak protivio tom projektu, ali je nakon odobrenja od strane Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode na čelu s pročelnikom Stipom Tutišem projekt nastavljen. Za rušenje je predviđeno sedam milijuna kuna, ali je pitanje hoće li se ono dovršiti do kraja godine, kao i što će na sve reći nova gradska administracija na čelu s Tomislavom Tomaševićem.

Pred gradskom upravom Tomislava Tomaševića zahtjevan je posao sređivanja stanja u Javnoj ustanovi Maksimir, gdje su ozbiljno narušeni odnosi među zaposlenicima, a postoje i indicije kriminalnih radnji. PHOTO: Robert Anic/PIXSELL

Istovremeno se nastavlja i saga oko ugostiteljskih objekata u parku Maksimir. Naime, kako doznaje Nacional, jedan od dva objekta, onaj na Vidikovcu, radi nelegalno jer nije produljen istekli ugovor za koncesiju nad tim objektom, dok onaj drugi, za restoran, jest potpisan, ali taj objekt još uvijek ne radi. Nacional je već pisao o sadržaju ugovora koji su teško kompromitirali bivšu zamjenicu Milana Bandića Jelenu Pavičić Vukičević. Ona je nakon Bandićeve smrti i nakon što je preuzela funkciju gradonačelnice potpisala odluke kojim su elitni restoran i vidikovac u srcu parka Maksimir u Zagrebu na pet godina daleko ispod tržišne cijene iznajmljeni osobama povezanim s Bandićevim prijateljem Gzimom Redžepijem i Miroslavom Polovancem, političkim prebjegom iz HSLS-a koji se pretvorio u Bandićev žetončić. To je značilo da su se u posljednjim tjednima mandata bivše zagrebačke gradske vlasti na krajnje sumnjiv način na brzinu sklapali po svemu sudeći štetni ugovori kojima se nagrađuju tzv. Bandićevi žetončići ili bliski prijatelji.

U ponedjeljak 19. travnja tako je potpisan Ugovor o zajedničkom zakupu poslovnog prostora – restorana Maksimir. Javna ustanova Maksimir taj je ugovor potpisala s tvrtkom Mondo event iz Sesveta i Obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvom Đumlijan Ivkica iz Šašinovca. Radi se o ugovoru o zakupu u trajanju od pet godina. Restoran Maksimir nalazi se na izuzetno atraktivnoj lokaciji, na adresi Maksimirski perivoj 3 na samom glavnom ulazu u park koji su u 2020. posjetila 2,3 milijuna posjetitelja. Restoran je samostojeći objekt, zatvorenog dijela površine od 576 četvornih metara i otvorenog dijela – terase površine 360 četvornih metara. Ugovor je sastavljen na deset stranica, a otkriva da iznos mjesečne zakupnine doseže 21 tisuću kuna, uvećano za iznos PDV-a. Zakupnici su se potpisom ugovora obvezali u roku od sljedeće dvije godine uložiti 500 tisuća kuna u modernizaciju restorana, a dužni su i predati zadužnice u iznosu od 315 tisuća kuna kao osiguranje redovitog podmirenja zakupnine.

Restoran u Maksimiru još uvijek ne radi iako je bivša gradska vlast pred kraj mandata potpisala novi ugovor, dok atraktivni vidikovac i dalje radi iako je ugovor o najmu istekao. Oba objekta povezana su s osobama bliskim pokojnom Milanu Bandiću. PHOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

Međutim, izvor blizak gradskoj administraciji naveo je da je prijašnji zakupnik tog restorana plaćao znatno veći iznos mjesečne najamnine – 35 tisuća kuna mjesečno uvećano za iznos PDV-a. Osim toga, tvrdi se da je ovlašteni procjenitelj ustvrdio da vrijednost mjesečnog zakupa za takav restoran ne bi smjela biti ispod protuvrijednosti od 7000 eura plus pripadajući iznos PDV-a. Što bi značilo da je utvrđeni iznos mjesečnog najma za restoran Maksimir više nego dvostruko manji od onoga koji je kao minimalan izračunao ovlašteni procjenitelj.

Kada je riječ o ugovoru o zakupu dijela objekta Vidikovac u parku Maksimir, taj su ugovor s Javnom ustanovom Maksimir potpisale tvrtke Netom i Slastičarnica Zagreb još 10. lipnja 2016., na rok od pet godina. Direktorica Slastičarnice Zagreb je Hava Redžepi, osoba po svemu sudeći tijesno povezana s bliskim Bandićevim prijateljem Gzimom Redžepijem. Redžepi je bio Bandićev osobni liječnik koji se navodno u njegovu društvu našao i kada mu je pozlilo te je bio prvi koji mu je reanimacijom pokušao spasiti život.

Navodno se tim ugovorima protivio bivši ravnatelj Luka Čuljak, koji upravo ovih dana očekuje presudu Upravnog suda koji odlučuje je li njegova smjena s mjesta ravnatelja JU Maksimira bila legalna ili nije pa bi odlukom suda čak mogao i biti vraćen na posao. Luka Čuljak je magistar biotehničkih znanosti koji 23 godine radi u struci, od čega je 13 godina na rukovodećim pozicijama. Prije dolaska u Javnu ustanovu Maksimir bio je zaposlen kao zamjenik pročelnika Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo koji je obavljao financijski nadzor nad Javnom ustanovom Maksimir. Međutim, nedugo nakon Bandićeve smrti doslovno ga je počistila i unaprijed teško optužila Jelena Pavičić Vukičević. Kao povod je iskorištena jedna prijava u kojoj mu se na teret stavlja kazneno djelo prijetnje i zlostavljanja na radu vezano za jednu zaposlenicu Javne ustanove Maksimir.

Jelena Pavičić Vukičević objavila je pred kraj svog mandata javni natječaj za objekte u parku Maksimir. PHOTO: Marin Tironi/PIXSELL

On se u svom užem krugu žalio da je od ožujka 2019., kada je stupio na tu dužnost, ondje zatekao loše međuljudske odnose, nerad i nedisciplinu te je pokušao uvesti reda. Pod redom, radom i disciplinom podrazumijevao je uvođenje i kontrolu osmosatnog radnog vremena, evidencijske liste dolaska na posao, propisano vrijeme pauze za ručak, fiskalizaciju računa, izuzetnu brigu o potrošnji financijskih sredstava građana Zagreba, interne protokole – zahtjeve za refundaciju sredstava supotpisane od prvonadređenih, kontrolu putnih naloga i izvještaja, uvođenje pravila o sklapanju Ugovora za istraživanje i monitoring…

Ukratko, sebi bliskim osobama navodio je kako je radio u skladu sa Zakonom o radu i svim pravnim aktima, kao i da nije dozvoljavao da Matea Topić bude i ravnateljica i predsjednica Upravnog vijeća niti je podlegao njezinim pritiscima u određenim situacijama. Nju se u krugovima upućenim u zbivanja u Bandićevoj administraciji smatralo osobom od izuzetnog Bandićeva povjerenja, ali i povjerenja braće Zorana i Petra Pripuza.

Izvori bliski Čuljku navode da je po njegovom dolasku određena grupa ljudi smišljala strategije što i kako napraviti da ga se makne uz podršku predsjednice Upravnog vijeća Matee Topić. Upravnom vijeću slali su anonimne prijave te su osmislili strategiju medijskog linča kojom su ga pokušali diskreditirati. U finalu tih nastojanja pojavila se kaznena prijava u kojoj ga jedna djelatnica optužuje za prijetnje navodno izrečene na sastanku vezanom za njezin radno-pravni status. Potom je došlo do svađe, a ona je 11. veljače 2021. pozvala policiju, koja je došla na uviđaj. Istoga dana kada je podnesena ta kaznena prijava još su tri djelatnice i jedan djelatnik Općinskom radnom sudu u Zagrebu podnijeli tužbu radi utvrđivanja povrede dostojanstva, uznemiravanja, diskriminacije i šikaniranja.

O svemu se ubrzo počelo pisati i u nekim medijima. Kada se to dogodilo, Jelena Pavičić Vukičević je nakon Bandićeve smrti Čuljka ekspresno smijenila. A potom je na svom profilu na Facebooku objavila sljedeće: „Zlostavljači, oni koji misle da im funkcija daje moć za neprimjereno ponašanje prema kolegama, oni koji mobingiraju i iživljavaju se nad zaposlenicima, a pogotovo nad ženama – odlazite! Ako ne odete sami, ja ću vas smijeniti. Nakon hrabrog istupa zaposlenica Javne ustanove Maksimir razriješili smo ravnatelja Luku Čuljka. Nepravilnosti u radu koje su utvrđene, a osobito u njegovom odnosu prema zaposlenicama, nisu prihvatljive. Možemo i hoćemo drukčije! #jelenagradonacelnica.“

Sve što se kasnije događalo u JU Maksimiru, a o čemu je ekstenzivno pisao i Nacional, pokazuje kako se to drugačije posluje nakon Čuljkove smjene, a on je zbog citiranog statusa na Facebooku i tužio Jelenu Pavičić Vukičević jer ga je prozvala nasilnikom. Kako će na cijelu situaciju reagirati nova gradska vlast ostaje za vidjeti, ali vrlo je vjerojatno da će važnu ulogu u rasplitanju cijele priče oko borbe za prevlast u JU Maksimiru imati i Upravni sud, koji bi starog ravnatelja mogao vratiti na tu funkciju.

Dokumentacija i prepiska elektronske pošta koja pokazuje narušene ljudske odnose u Javnoj ustanovi Maksimir i nezadovoljstvo potezima predsjednice Upravnog vijeća Mateje Topić, koja je radnicima bez ikakve najave smanjila radnička prava

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.