Pobuna na Prisavlju: 150 zaposlenika HRT-a protiv nove sistematizacije

Autor:

10.03.2021., Zagreb - Glavni ravnatelj Hrvatske radiotelevizije Kazimir Bacic.

Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Protiv novog Pravilnika je i Radničko vijeće HRT-a koje glavnog ravnatelja Kazimira Bačića proziva za uvođenje nereda i kaosa

Na HRT-u je u tijeku potpisivanje novih ugovora o radu na temelju Pravilnika o sistematizaciji poslova i radnih mjesta usvojenog 16. travnja, a kojim se dugoročno određuju status i plaća radnika. Dugoočekivan postupak sistematizacije radnih mjesta na HRT-u izazvao je pobunu dijela zaposlenika koji smatraju da zbog niza kardinalnih grešaka i propusta novi ugovori o radu omalovažavaju složenost njihova posla i shodno tome pripadajući koeficijent te da je taj dokument pun nedosljednosti i kontradikcija iz kojih zaključuju da je tako važan i ozbiljan projekt rađen nabrzinu, površno i potpuno neprofesionalno. Oko 150 zaposlenika potpisalo je da se protive takvoj sistematizaciji, koja u provedbu kreće 1.lipnja, a reagiralo je i Radničko vijeće HRT-a koje glavnog ravnatelja Kazimira Bačića proziva da je na HRT-u uveo nered i kaos.

Zbog navedenog spikerica i voditeljica Gordana Kovačić 20. svibnja Nadzornom odboru HRT-a podnosi žalbu u kojoj ukazuje na to da – s obzirom na to da postupak sistematizacije radnih mjesta na HRT-u podrazumijeva jasnoću, preciznost, vjerodostojnost i usklađenost – novi ugovori o radu nemaju utemeljenje, pravnu snagu i ne mogu biti valjani. U žalbi Nadzornom odboru Gordana Kovačić, između ostaloga, ističe:

“Radno mjesto ‘spiker’ jedino je radno mjesto u Pravilniku na kojem se u svaku višu kategoriju napreduje minimalnim protokom od pet godina, dok je za druga radna mjesta duljina radnog iskustva kao uvjeta napredovanja bitno kraća, u prosjeku tri godine. Čemu ta diskriminacija? Za razliku od većine radnih mjesta, radno mjesto ‘spiker’ izgubilo je svoj stari najviši koeficijent (8,00) iako je složenost posla narasla. Druga radna mjesta (npr. lektori i fonetičari, srodni po području stručnosti) dobili su povišenje najviših koeficijenata za čitav bod ili više. Da zaključim, budući da je radno mjesto ‘spiker’ u Pravilniku nevjerodostojno, neprimjereno i promašeno opisano kroz sve uvjete tog radnog mjesta, ugovori temeljeni na takvom dokumentu ne smiju biti ponuđeni radnicima na potpisivanje. Nadam se da će ova žalba s egzaktno navedenim kardinalnim greškama i propustima poslužiti za reviziju svih uvjeta radnog mjesta i shodno tome koeficijenata, na temelju čega se mogu ponuditi primjereni novi ugovori o radu.”

Na postupak sistematizacije radnih mjesta reagiralo je i Radničko vijeće HRT-a. U dopisu od 24. svibnja Radničko vijeće upozorava glavnog ravnatelja Kazimira Bačića da provedba sistematizacije, zbog niza propusta, “u ovu kuću nije uvela red, nego je, dapače, dovela do neviđenog nereda i kaosa”. Propusti koje navodi Radničko vijeće su “nedostatak komunikacije prema radnicima koji nisu bili upućeni u svoja prava, širina proturječnih informacija, izostavljanje rukovoditelja iz procesa primjene, kršenje epidemioloških mjera”. Radničko vijeće traži od poslodavca da riješi žalbe radnika i u najkraćem roku odgovori na njih pisanim putem te da se “odrede osobe koje su odgovorne za sve propuste u provedbi ove djelomične sistematizacije”. Također, Radničko vijeće zahtjeva da se odmah objave plan i rokovi nove cjelovite sistematizacije kojom će biti obuhvaćeni svi radnici HRT-a.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.