Pobjedom protiv Espanyola Barcelona osigurala naslov prvaka Španjolske

epa10628353 Espanyol's defender Oscar Gil (L) duels for the ball with Barcelona's defender Alejandro Balde (R) during the Spanish LaLiga soccer match between RCD Espanyol and FC Barcelona, in Barcelona, Catalonia, Spain, 14 May 2023.  EPA/Andreu Dalmau

EPA/Andreu Dalmau

Nogometaši Barcelone osigurali su 27. naslov španjolskog prvaka nakon što su u susretu 34. kola na gostovanju pobijedili gradskog suparnika Espanyol sa 4-2.

Barca sada četiri kola prije kraja ima nedostižnih 14 bodova više od najvećeg rivala Real Madrida i može početi slaviti 27 titulu prvaka. “Kraljevski klub” je još uvijek rekorder sa 35 naslova španjolskog prvaka.

Barca je sav posao protiv gradskog suparnika obavila u prvom poluvremenu postigavši tri gola. Dva puta je bio strijelac Robert Lewandowski (11, 40), a jedan gol je zabio Alejandro Balde (20). U nastavku susreta Jules Kounde je u 53. minuti povećao na 4-0. Espanyol je do kraja susreta ublažio poraz golovima Javia Puada (73) i Joselua (90+3).

Osim što je osigurala titulu, Barca je ovom pobjedom još bliže gurnula gradskog suparnika prema “Segundi”. Espanyol trenutačno drži 19. mjesto sa 31 bodom, četiri manje od zone spasa.

U ranije odigranom susretu “fenjeraš” Elche je pobijedio Atletico Madrid sa 1-0, a susret je odučila pogreška hrvatskog vratara Ive Grbića.

Bila je to tek četvrta pobjeda Elchea ove sezone u 34 kola, međutim neće previše pomoći momčadi sa stadiona Manuel Martinez Valero. Elche uvjerljivo drži začelje Primere, zona spasa je udaljena nedostižnih 16 bodova, a do kraja prvenstvo još su četiri kola.

Premda se očekivala pobjeda Atletica, koji se s gradskim suparnikom Realom bori za titulu doprvaka, tri boda je osvojio domaćin. Pitanje pobjednika razriješeno je u 42. minuti kada je Fidel Chavez iskoristio pogrešku hrvatskog vratara Ive Grbića. Elche je izveo aut, Grbić je loše procijenio loptu, te je rukom spustio loptu na nogu Fidelu kojem nije bilo teško pogoditi u praznu mrežu.

Najbliže izjednačenju Atletico je bio u 70. minuti kada je Alvaro Morata sam išao prema domaćem vrataru, ali je Edgar Badia obranio njegov udarac.

Sevilla je kao gost pobijedila Real Valladolid sa 3-0 golovima Rafe Mira (50), Papu Gomeza (78) i Jesusa Corone (90+3). Hrvatski nogometaš Ivan Rakitić odigrao je za goste do 67. minute upisavši se u povijest kao stranac s najviše nastupa u 133 godine dugoj povijesti kluba s juga Španjolske.

Rakitiću je to bio 291. nastup za Sevillu čime je preskočio Frederica Kanoutea koji je 290 puta nosio Sevillin dres.

Valencija je na gostovanju pobijedila Celtu sa 2-1 osvojivši važne bodove u borbi za prvoligaški spas.

“Šišmiši” su uoči gostovanja u Vigu bili na 17. mjestu sa 34 boda, kao i Getafe koji se nalazi stepencu niže u zoni ispadanja, no s današnja tri boda skočili su na 14. mjesto sa 37 bodova.

Valencija je povela u osmoj minuti golom Justina Kluiverta, no u 60. minuti je izjednačio Haris Seferović.

Ipak, u 88. minuti gosti su golom Alberta Marija stigli do iznimno važna tri boda. U posljednjim trenucima susreta Valencija je ostala s igračem manje nakon što je isključen Gabriel Paulista. Celta je ostala na 13. mjestu sa 39 bodova.

Kolo u ponedjeljak zatvaraju Real Betis – Rayo Vallecano.