PLIVAČKO SP U KAZANJU Svjetski rekorder Kinez Sun Yang nije se pojavio u utrci na 1500m slobodno

U nedjelju, posljednjeg dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u ruskom Kazanju, najveće iznenađenje se dogodilo u utrci na 1.500m slobodno, jer se na startu nije pojavio svjetski rekorder kineski plivač Sun Yang, a službeno objašnjenje je da je odustao zbog bolova u prsima.

On je prošle godine zbog dopinga bio suspendiran na tri mjeseca i to zbog uzimanja “trimetazidina”, koji se koristi u liječenju angine pectoris, ali se nalazi na listi zabranjenih stimulansa. Sun Yang je u Kazanju želio biti najbolji 200, 400, 800 i 1500m slobodno, čime bi postao prvi plivač u povijesti kojemu je to uspjelo. No, iz Rusije odlazi sa zlatnim medaljama na 400m i 800m slobodno i srebrom na 200m slobodno.

Talijan Gregorio Paltrinieri, koji je bio srebrni na 800m slobodno s europskim rekordom, osvojio je zlato na 1500m slobodno, i ponovno je srušio europski rekord plivajući 14:39.67 minuta.

Amerikanac Connor Jaeger (14:41.20) bio je srebrni, a Kanađanin Ryan Cochrane (14:51.08) brončani.

• Na 50m prsno veliko iznenađenje priredila je Šveđanka Jennie Johansson, koja je osvojila zlato s rezultatom 30.05 sekundi, dok je svjetska rekorderka Litvanka Ruta Meilutyte ostala bez medalje, završivši na četvrtom mjestom.

Jamajćanka Alia Atkinson, koja je bila brončana na 100m prsno, na duplo kraćoj dionici osvojila je srebro, dok se je braniteljica naslova Ruskinja Julija Jefimova morala zadovoljiti broncom.

Francuz Camille Lacourt obranio je naslov na 50m leđno, plivajući u finalu 24.23 sekunde. To mu je druga medalja u Kazanju, bio je srebrni na 100m leđno.

Srebro je osvojio Amerikanac Matthew Grevers (24.61), dok je bronca pripala Australcu Benjaminu Treffersu (24.69)

Na 400m mješovito Japanac Daiya Seto obranio je naslov iz Barcelone, pobijedivši u vremenu 4:08.50 minuta. Mađar David Verraszto osvojio je prvu medalju na svjetskim prvenstvima, dokopavši se srebra (4:09.90). Bronca je pripala Amerikancu Chaseu Kaliszu (4:10.05).

• Australka Bronte Campbell došla je do trećeg zlata u Kazanju nakon što je slavila na 50m slobodno s vremenom 24.12 sekundi. Prije toga bila je najbolja na 100m slobodno i u štafeti 4×100 slobodno.

Srebro je osvojila Nizozemka Ranomi Kromowidjojo (24.22), dok je Šveđanka Sarah Sjoestroem (24.31) bila brončana. Time je postala jedna od najuspješnjih plivačica na SP u Kazanju sa pet medalja. Osvojila zlato na 100m i 50m leptir, srebro na 100m slobodno, broncu na 50m slobodno i srebro u štafeti 4x100m mješovito.

Mađarica Katinka Hosszu potvrdila je status najbolje plivačice mješovitim stilom, nakon zlata na 200m mješovito, bila je najbolja i na 400m mješovito s vremenom 4:30.39 minute. Ima još i broncu na 200m leđno.

Srebro je osvojila Amerikanka Maya DiRado (4:31.71), a broncu Kanađanka Emily Overholt (4:32.52).

Plivačka natjecanja zaključila su štafete 4x100m mješovito. U muškoj konkurenciji slavili su Amerikanci (3:29.93), drugi su bili Australci (3:30.08), a treće mjesto pripalo je Francuzima (3:30.50).

Kod žena najbolja je bila kineska štafeta (3:54.41), a slijede Šveđanke (3:55.24 – europski rekord) i Australke (3:55.56).