PLENKOVIĆ NA SJEDNICI VLADE: “Minus u proračunu će biti 23-25 milijardi kuna, moramo u rebalans proračuna”

Autor:

30.04.2020., Zagreb - 227. sjednica Vlade RH u zgradi Nacionalne i sveucilisne knjiznice u Zagrebu. Davor Bozinovic, Damir Krsticevic, Ivan Malenica, Andrej Plenkovic.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Vlada će na današnjoj sjednici raspravjati o rebalansu prorčuna, a na dnevnom je redu i odluka o upućivanju financijske pomoći za globalnu borbu protiv koronavirusa, informacije o aktualnom stanju i poduzetim aktivnostima vezanim za koronavirus u RH, te informacija o aktivnostima Stožera civilne zaštite.

Tijek sjednice:

Na početku sjednice premijer Andrej Plenković osvrnuo se na aktualnosti.

Podsjetio je kako se nalazimo u EU tjednu, kada obilježavamo kraj Drugog svjetskog rata i Dan Europe, te se osvrnuo na summit koji je jučer održan u Zagrebu.

“Pokazali smo da znamo artikulirati vanjskopolitičke interese. Iza nas ostaju ostavštine, a to su deblokada odluke za otvaranje pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom. Imamo novu metodologiju za pregovore, a imamo i Zagrebačku deklaraciju”, rekao je Plenković.

Spomenuo je i obljetnicu Bljeska u Okučanima, kao i obilježavanje Svjetskof dana slobode medija.

Pozdravio je Inicijativu Ministarstva poljoprivrede Tržnice.hr. “U njoj sudjeluje više od 600 proizvođača”, kazao je.

Plenković je otkrio da smo dobili 250 tisuća eura za program za reforme. Osvrnuo se na zaduživanje od milijardu i 400 milijuna eura i proljetne prognoze EK.

“EK predviđa pad od 9,1 posto. Prva procjena rasta BDP-a je 7,5 posto. Optimističniji su od nas. To me posebno veseli. Hrvatska je ovu krizu dočekala na puno kvalitetniji način”, kazao je.

“Moramo ići u rebalans kako bismo osigurali financiranje”, rekao je Plenković dodavši da to nitko nije htio, ali je takva situacija. “Prihodi će pasti, očekujemo da će biti na razini 122 milijarde kuna. Minus u proračunu će biti 23-25 milijardi kuna”, kazao je premijer.

“Nadamo se da je ovo kratkoktrajni šok, moramo idržati ovih nekoliko mjeseci. Meni je jako žao, sve ono što smo se trudili ovih godina je dovedeno u jednu drugu sliku”, rekao je Plenković.

“Nadamo se da je ovo kratkotrajni šok, moramo održati ovih nekoliko mjeseci. Meni je jako žao, sve ono što smo se trudili ovih godina je dovedeno u jednu drugu sliku”, rekao je Plenković.

Prihvaćena je provedba aktivnosti iz Akcijskog plana Republike Hrvatske za pridruživanje Europskom tečajnom mehanizmu II (ERM II) i bankovnoj uniji.

Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je o situaciji s koronavirusom. Pokazao je tablice zemalja s brojem oboljelih i umrlih na milijun stanovnika. “Imamo jednu od najpovoljnijih epidemioloških situacija u Hrvatskoj, to je činjenica”, rekao je Beroš i dodao da je to zbog odgovornosti građana i aktivnosti vlade.

Potpredsjednik vlade, ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović predstavio je mjere Stožera. “Nakon popuštanja mjera naša krivulja oboljelih je i dalje silazna što nas ohrabruje da idemo dalje s popuštanjem”, rekao je Božinović. Dodao je da je izdano samo 234 upozorenja, oko 1 posto, i da su se upozorenja ticala nepridržavanja distance i nošenja zaštitne opreme. Sve je, dodao je, riješeno upozorenjima.

Kazao je kako je smanjen broj ljudi aktivnih u sustavu civilne zaštite i da ih je sada aktivno 13.266. “Ostanimo odgovorni”, rekao je zaključno Božinović, a je tu rečenicu ponovio i Plenković.

Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman govorio je o Prijedlogu zaključka o izvješću o vladavini prava u Republici Hrvatskoj za potrebe izrade Godišnjeg izvješća Europske komisije o vladavini prava u državama članicama Europske unije. Plenković i Bošnjaković dodaju da ovaj zaključak podsjeća na vrijeme kad se pregovaralo o poglavlju 23 s Europskom unijom.

“Svakog dana radimo na unaprijeđenju pravosuđa”, rekao je Bošnjaković. Malenica dodaje da je Hrvatska postigla visoke standarde u neovisnim instituacijama.

Ministar financija Zdravko Marić govorio je o rebalansu proračuna. “Ovo je prvi rebalans u prvoj polovici godine”, rekao je Marišć i dodao da nitko, kada se kreirao proračun, nije mogao predvidjeti ovu situaciju.

“Nismo nikad vidjeli da prihod od PDV-a dva tjedna nema smanjenje, nego u apsolutnom iznosu ima negativni predznak. To znači da smo više PDV-a vratili nego što je bilo uplaćeno u proračun”, rekao je Marić i dodao da se situacija do kraja mjeseca nešto popravila.

“Unatoč velikim pritiscima na veće rashode i potporama za poduzetnike i zaposlenike – ukupno 7 milijardi, za nabavu dezinficijesa, uspjeli smo se svesti da ukupna rashodna strana proračuna ostane nepromjenjena”, poručio je i rekao da im je tu pomogla i EU s preraspodjelom projekata iz europskih fondova.

“Omjer udjela javnog duga u BDP – imamo povećanje udjela u BDP-u planirano i projicirano na 86,7 posto. Zato ovaj plan financiranja u rebalansu dobiva još više na važnosti”, rekao je Marić.

“Ako ima neka dobra vijest, a malo je dobrih vijesti, od 63 milijarde kuna potreba za financiranje smo više od pola riješili”, kaže ministar i dodaje da je nova obveznica izdana uz kamatu od 0,70 posto.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.