Tomašević se rješava Mirka Bocha, šefa Filharmonije, ne želi ga jer je Bandićev čovjek

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Možemo! i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević promijenili su sastav Upravnog vijeća Zagrebačke filharmonije, na čelu koje je od 2014. bio Mirko Boch, koje neće predložiti Bocha bude li se javio na novi natječaj. Nacional je dobio i izvješće o reviziji poslovanja, u kojem stoji da je Boch bez dozvole kupovao instrumente i isplaćivao honorare

Iako se namjeravao javiti i na četvrti javni natječaj za izbor i imenovanje ravnatelja Zagrebačke filharmonije, koji je objavljen 3. svibnja, Mirko Boch – dosadašnji ravnatelj u dvama mandatima – odustao je od kandidature za čelno mjesto te institucije. Boch nije želio davati nikakav komentar niti pojasniti razloge svoga odustajanja, ali Nacional je u razgovoru s dvjema osobama bliskima Bochu neslužbeno saznao da je razlog – politika.

Stranka Možemo!, koja je na vlasti u Gradu Zagrebu posljednje dvije godine, ne želi Bocha na čelu Zagrebačke filharmonije zato što ga, kažu Nacionalovi sugovornici, smatraju „Bandićevim čovjekom“, a Bandićevih kadrova se žele riješiti na svim razinama u Gradu. Iako je donedavno Gradska skupština imala važnu ulogu u biranju kandidata za sve gradske institucije – jer bi upravo Skupština na prijedlog Upravnog vijeća prihvatila ili odbila prihvatiti kandidaturu – prema novom zakonu jedini koji odlučuje jest – gradonačelnik Tomislav Tomašević. Upravno vijeće Zagrebačke filharmonije stoga predlaže jednog kandidata za ravnatelja i taj prijedlog prihvaća ili odbija gradonačelnik. Dakle, Gradska skupština se preskače. Zbog toga, navode Nacionalovi sugovornici, Boch nema apsolutno nikakvu šansu za ravnateljsko mjesto zato što ga Tomašević nikako ne želi. Tomašević je promijenio i sastav Upravnog vijeća Zagrebačke filharmonije, kaže jedna osoba iz bliskog Bochova kruga, pa je zato otvoren i četvrti natječaj za izbor ravnatelja. Prvi od triju prethodnih natječaja – na kojem je Boch bio jedini kandidat – bio je poništen zato što ga Gradska skupština nije željela predložiti Tomaševiću, to je bilo prošlog proljeća. Tada još, naime, nije bio donesen novi zakon koji „preskače“ Gradsku skupštinu. Na drugi natječaj, tijekom ljeta prošle godine, javilo se više kandidata, a bio je poništen zato što se Upravno vijeće nije moglo odlučiti za jedno ime. Treći, posljednji, poništen je zbog proceduralne pogreške u natječaju.

Mirko Boch diplomirani je violist, a u Zagrebačkoj filharmoniji zaposlen je od 2009. bio je nadzornik orkestra i producent, a od 2014. i ravnatelj. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Stoga je Boch, tvrde Nacionalu izvori bliski dosadašnjem ravnatelju, koji je na čelu Zagrebačke filharmonije bio od 2014., izgubio volju i ne želi ulaziti u unaprijed izgubljenu bitku. Za Nacional je potvrdio da se neće kandidirati te da se najvjerojatnije vraća u Zagrebačku filharmoniju, u kojoj je do ravnateljskog mandata radio kao nadzornik Orkestra i voditelj produkcije.

Ne samo da ga Tomašević i Možemo! ne žele zbog političkih razloga, već je Mirko Boch anonimno prijavljen zbog nepravilnosti u radu Zagrebačke filharmonije. Nacional je dobio Izvješće o obavljenoj kontroli, koje je 24. siječnja ove godine izradio Gradski ured za unutarnju reviziju i kontrolu, povodom navoda anonimnog prijavitelja. U tom izvješću navodi se nekoliko prekršaja i nepravilnosti u radu Mirka Bocha u razdoblju od 2014. do 2019. godine. Ključni nalazi nepravilnosti u poslovanju su isplate dirigentu Dmitriju Kitajenku, kupnja glazbenih instrumenata i servis instrumenata, kupnja avionskih karata za članove orkestra te neopravdano dizanje koeficijenata na plaće glazbenika u orkestru, sve to bez suglasnosti Upravnog vijeća.

Tomislav Tomašević želi smijeniti Bandićeve kadrove na svim razinama vlasti u Zagrebu. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

U Izvješću se navodi da je Mirko Boch, kao ravnatelj Zagrebačke filharmonije, s dirigentom Dmitrijem Kitajenkom sklapao ugovore pojedinačne vrijednosti veće od 70.000,00 kn bez PDV-a (9.290,60 eura) bez suglasnosti Upravnog vijeća. U kontroliranom periodu od 2018. do 2022., piše u nalazu revizije poslovanja, sklopljeno je pet ugovora pojedinačne vrijednosti između 15.000 i 30.000 eura neto. U Izvješću su opisane i druge nepravilnosti:

„Koeficijent složenosti poslova pojedinih radnih mjesta zaposlenika ZF i nepravilnosti pri zapošljavanju — u kontroliranom periodu sklopljeno je 11 ugovora o radu na neodređeno vrijeme za koje nisu dostavljene četiri odluke Upravnog vijeća o zasnivanju radnog odnosa na neodređeno vrijeme. Gradski ured za unutarnju reviziju i kontrolu obavio je 2021. unutarnju reviziju obračuna plaće i naknada u ZF. Revizijom su utvrđene nepravilnosti u određivanju koeficijenata složenosti poslova prema kojima su obračunate plaće i dodaci na plaću. Unutarnja revizija je dala preporuke za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti. Kontrolnim aktivnostima je potvrđeno da ZF nije postupila prema usvojenom Planu djelovanja.

Prema novom zakonu jedini koji odlučuje je gradonačelnik. Upravno vijeće Filharmonije predlaže jednog kandidata i taj prijedlog prihvaća ili odbija gradonačelnik

Utvrđeno je da se četvorici zaposlenika plaća obračunavala prema uvećanom koeficijentu, međutim, nije bilo moguće utvrditi na temelju čega je to pravo ostvareno. Prema izjavi odgovorne osobe ZF, ista nije raspolagala dokumentom kojim se može dokazati pravo na uvećanje koeficijenta. Utvrđeno je da se pojedinim zaposlenicima koeficijenti za obračun plaće uvećavao 10 % za voditeljstvo, koje je Kolektivnim ugovorom propisano za voditeljstvo odjela, a ZF nije formalno ustrojila odjele. Jednim ugovorom o radu ugovoreno je obavljanje poslova radnog mjesta koje nije sistematizirano Pravilnikom o unutarnjem ustroju. Utvrđeno je da nisu ostvareni uvjeti za isplatu stimulativnih dodataka i paušalne novčane naknade za troškove prehrane zaposlenicima iz vlastitih prihoda prema kriterijima propisanim Zaključkom gradonačelnika, jer, iako je isplaćeni iznos manji od 10 % naplaćenog vlastitog prihoda te je ostvaren pozitivan financijski rezultat u 2019., postoji kumulirani manjak iz prethodnih godina. Isto tako, za ovu isplatu Filharmonija nije zatražila prethodnu suglasnost Upravnog vijeća u skladu s navedenim zaključkom. Isplata paušalne novčane naknade za troškove prehrane nije bila osnovana, jer to pravo nije bilo utvrđeno Kolektivnim ugovorom, Pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.“

Utvrđeno je i da je, stoji u Izvješću, u kontroliranom periodu nabavljeno glazbenih instrumenta i opreme u vrijednosti od 460.048,93 kn te usluga servisa instrumenata za isto razdoblje u iznosu od 325.250,22 kn, a da nisu provedeni propisani postupci nabave. Uvidom u financijsku dokumentaciju u razdoblju od 2018. do 2022. utvrđeno je i da je za nabavu avionskih karata ukupno utrošeno 2.302.362,67 kn, a da nisu provedeni propisani postupci nabave.

Izvješće o obavljenoj kontroli koje je 24. siječnja 2023. izradio Gradski ured za unutarnju reviziju i kontrolu nakon anonimne prijave. FOTO: Nacional

Nacional je iz Grada dobio odgovore vezane uz novi, ponovljeni, natječaj za izbor ravnatelja Zagrebačke filharmonije, kao i uz reviziju poslovanja. Grad Zagreb poslao je sljedeće odgovore, ne ulazeći previše u detalje:

„Gradski ured za unutarnju reviziju i kontrolu obavio je kontrolu u Zagrebačkoj filharmoniji temeljem zaprimljene anonimne prijave. Izvješće o kontroli zaprimila je i Zagrebačka filharmonija koja će pristupiti otklanjanju nepravilnosti utvrđene u Izvješću. Vezano uz provođenje javnog natječaja za izbor i imenovanje ravnatelja/ice Zagrebačke filharmonije, sukladno Zakonu o ustanovama i Zakonu o kulturni vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi natječaj raspisuje i provodi sama ustanova te su prethodni natječaji poništeni zbog proceduralnih razloga. Ustanova je raspisala novi javni natječaj 3. svibnja 2023., a rok za prijave je 30 dana. Ravnatelj/ica se imenuje na temelju predloženog četverogodišnjeg programa rada i razvitka Zagrebačke filharmonije koji se obavezno prilaže uz prijavu na javni natječaj na mandat od četiri godine. Ravnatelja/icu Zagrebačke filharmonije imenuje i razrješava gradonačelnik Grada Zagreba uz prethodno mišljenje Upravnog vijeća.“

Mirko Boch nije želio Nacionalu komentirati spomenute nepravilnosti koje su navedene u izvješću o reviziji poslovanja ustanove kojoj je bio na čelu. No izvori bliski dosadašnjem ravnatelju Nacionalu su rekli da je to izvješće, kako su istaknuli, lakrdija.

Mirko Boch, maestro Dmitrij Kitajenko i pokojni gradonačelnik Milan Bandić na prezentaciji CD-a. FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Osoba bliska Mirku Bochu Nacionalu je rekla:

„Ovakvo prezentiranje podataka čista je zloba. Upravno vijeće bilo je upoznato sa svim troškovima, raspravljalo je o Planu rada Zagrebačke filharmonije i prihvaćalo ga, isto kao što je odobravalo i Financijski plan i davalo suglasnost da se program realizira. Govori se da je 15, 25 ili 30.000 eura za dirigenta Dmitrija Kitajenka previsok iznos, a nitko ne spominje da je taj umjetnik iste iznose primao i prije Bocha. Kad govorimo o maestru Kitajenku, vrhunskom stručnjaku, velikom majstoru, koji je za svoj doprinos kulturi dobio i Nagradu Grada Zagreba, s kojim je Zagrebačka filharmonija snimila tri CD-a, sve se radilo prema suglasnosti UV-a, ali morate znati da nije uvijek sve do u detalje navedeno za doslovno svaku financijsku stavku. Iznos godišnjeg plana i programa utrošio se namjenski, svi koji ovako prikazuju podatke zlonamjerni su. Da ne kažem da je baš zgodno da je netko anonimno prijavio Bocha baš u vrijeme izbora za novog ravnatelja.“

Kad su u pitanju kupnja i servis instrumenata, ravnatelj se – stoji u Izvješću – o tome očitovao kako slijedi: „S obzirom da su instrumenti kao i njihovo održavanje specifična roba i usluga smatramo kako nije bilo potrebno provoditi postupak nabave. Iz toga razloga isti nije proveden.“ Slično je odgovorio, stoji u Izvješću, i u vezi s kupnjom avionskih karata. Od značajnijih, po iznosu se izdvaja iznos od 631.440 kuna za putovanje u Portugal od 10. do 12. srpnja 2017. Boch je, navodi se u Izvješću, na to rekao: „Avio karte kupljene direktno od avio prijevoznika nisu predmet javne nabave. Smatramo da se mogu naručiti bez procedure o javnoj nabavi. Avio karte kupljene putem agencije odnose se na putovanja i turneje kod kojih nije bilo dovoljno vremena da se provede postupak javne nabave sukladno zakonu.“

‘Ovakvo prezentiranje podataka čista je zloba. Da ne kažem da je baš zgodno da je netko prijavio Bocha baš u vrijeme izbora za novog ravnatelja’, kaže Nacionalov sugovornik

Povrh svega toga što je u Izvješću, sve se češće mogu čuti informacije o dugovima Zagrebačke filharmonije, koje su Nacionalovi izvori odmah odbacili kao podmetanje. Međutim, Nacional je primio jedan e-mail u kojem se navodi da Zagrebačka filharmonija već šest mjeseci nije isplatila honorare umjetnicima, a nekim zaposlenicima nisu plaćeni ni prekovremeni sati koji iznose na tisuće eura.

Zbog svega toga o čemu se piše i o čemu se govori Boch se neće više kandidirati za mjesto ravnatelja Zagrebačke filharmonije. Nacional je saznao imena potencijalnih kandidata. Tako se posljednjih mjeseci spominju Filip Fak, pijanist, donedavni ravnatelj riječke Opere i predsjednik HDGU-a, Dubravko Palanović, kontrabasist, kompozitor i voditelj glazbene skupine Acoustic Project, te Miroslav Vukovojac – Dugan, klarinetist i dirigent Vojnog orkestra HV-a. Natječaj traje do 3. lipnja, tad će biti poznato tko se javio, ali i hoće li Upravno vijeće ijednog od njih prihvatiti i predložiti to ime gradonačelniku Tomaševiću.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.