Pejčinović Burić na sastancima Vijeća EU-a u trgovinskom i razvojnom formatu

Autor:

Zagreb, 22.11.2017. - Atlantsko vijeće Hrvatska organiziralo je međunarodnu konferenciju o proširenju EU na zapadni Balkan na kojoj je sudjelovala hrvatska ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović Burić (na slici)  i crnogorski šef diplomacije Srđan Darmanović. 
Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

hina

Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić sudjelovala je u utorak u Bruxellesu na  sastancima dvaju Vijeća za vanjske poslove gdje je odobren početak pregovora o slobodnoj trgovini s Australijom i Novim Zelandom, priopćeno je iz MVEP-a.

Pejčinović Burić sudjelovala je na Vijeću za vanjske poslove u trgovinskom formatu (FAC/Trade) te na sastanku Vijeća za vanjske poslove u razvojnom formatu (FAC/Development).

Na sastanku Vijeća u trgovinskom formatu odobren je početak pregovora o slobodnoj trgovini s Australijom i Novim Zelandom te je donesena odluka koja će bitno otežati mogućnost blokade sporazuma o slobodnoj trgovini tijekom ratifikacije u nacionalnim i regionalnim parlamentima.

Europska unija je treći trgovački partner Australije. Prošle godine njihova trgovačka razmjena dosegnula je 47,7 milijardi eura. EU ostvaruje suficit u trgovini s Australijom u iznosu od 21 milijardu eura.

Trgovina s Novim Zelandom prošle godine dosegnula je 8,7 milijardi eura, a EU je drugi trgovački partner Novog Zelanda, nakon Australije.

Ministri su donijeli i odluku koja bitno mijenja pristup EU-a prema zaključivanju budućih trgovačkih sporazuma. Taj novi pristup trebao bi onemogućiti nacionalnim ili regionalnim parlamentima u državama članicama da blokiraju sporazume o trgovini o kojih su vođeni iscrpni razgovori.

Vijeće je razmotrilo i trenutne izazove s kojima se suočava multilateralni trgovinski sustav.

Raspravljali su i o trgovinskim sporazumima s Japanom i Singapurom te o nedavnim događanjima u trgovinskim odnosima između EU i SAD-a, odnosno o mjerama koje je SAD uveo na uvoz čelika i aluminija te o budućnosti transatlantskih odnosa u tom svjetlu.

Vijeće je u razvojnom formatu raspravljalo o nacrtu mandata za pregovore o odnosima između EU-a i skupine država Afrike, Kariba i Pacifika (AKP, 79 država) nakon isteka Sporazuma iz Cotonoua 2020. godine. Nakon usvojenog mandata,  započet će pregovori o novom sporazumu koji će zamijeniti postojeći.

Ministri su razgovarali i o Zakladnom fondu Europske unije za Afriku, koji je službeno utemeljen sastanku na vrhu o migracijama u Valleti u studenom 2015. Svrha mu je promicanje stabilnosti i doprinos boljem upravljani migracijama, kao i rješavanje temeljnih uzroka nestabilnosti, prisilnog raseljavanja i nelegalnih migracija.

Ministri su također razmijenili i inicijalna stajališta o predloženom višegodišnjem financijskom okviru EU-a za razdoblje 2021.-2027. godine, točnije u dijelu koji se odnosi na financiranje vanjskog djelovanja EU-a.

U neformalnom dijelu sastanka Vijeća u razvojnom formatu raspravljalo se o mogućnosti djelovanja država članica EU u promicanju ravnopravnosti spolova.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.