Patronažne sestre pomažu i educiraju diljem Hrvatske kod posporodne depresije

Autor:

08.04.2020.,Sibenik - Medicinsko osoblje Opce bolnice Sibenik u vrijeme koronavirusa. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Završen je projekt Doma Zdravlja Zagreb- Zapad, koji je realiziran pomoću financijskih sredstava Europskog socijalnog fonda. Projekt je usmjeren na edukaciju patronažnih sestara koje najčešće primjećuju i interveniraju kod rodilja s poslijeporodnom depresijom.

Poremećaji raspoloženja posebno se ističu kao problem suvremenog društva (postotak neliječenih pacijenata veći je od 50%), a u toj skupini ističe se poslijeporodna depresija kao poremećaj kod kojeg liječenje izostaje u otprilike 80% slučajeva. Ispoljava se kod otprilike 10% rodilja i teško opterećuje pacijenticu i njezinu obitelj. Temeljnim razlozima zbog kojih žene ne traže liječničku pomoć smatraju se slaba dostupnost usluga na području primarne zdravstvene zaštite, stigmatizacija koja prati duševne poremećaje i specifični životni uvjeti u obitelji s novorođenim djetetom.

Zbog toga je Dom zdravlja Zagreb- Zapad započeo projekt edukacije patronažnih sestara, te je u sklopu svojeg dispanzera, Centra za mentalno zdravlje u zajednici, 10 godina razvijao postupke povećanja kompetencija patronažnih sestara. Naime, patronažne sestre često su prve stručne osobe koje mogu obratiti pozornost na duševno stanje rodilje, promovirati pravovremeno traženje pomoći te djelovati na smanjenje stigmatizacije. Tijekom razvoja modela postignuto je statistički značajno povećanje broja pacijentica koje su liječničku pomoć zatražile nakon savjetovanja s patronažnom sestrom.

Projekt se proširio i na druge krajeve Hrvatske- u suradnji s partnerskim ustanovama: Domom zdravlja Korčula, Domom zdravlja Krapinsko – zagorske županije i Domom zdravlja Vukovar. Primjena dodatnih IT vještina pokazala se sjajnom dodatnom vještinom jer bez ovog segmenta vjerojatno se ne bi, u sadašnjoj situaciji, mogli ispuniti ciljevi projekta.

Opći cilj Projekta bio je povećanje kompetencija zdravstvenih djelatnika, prvenstveno patronažnih sestara, radi povećanja broja rodilja s poslijeporodnom depresijom koje traže liječničku pomoć, prevencije razvoja duševnih smetnji ostalih članova obitelji i smanjenja stigmatizacije.

Vrijednost Projekta je 805.822,70 kuna i u potpunosti je financiran sredstvima Europskog socijalnog fonda. Korisnik Projekta je Dom zdravlja Zagreb- Zapad, Centar za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.