Parizu prijeti najezda štakora. Otpad se zbog štrajka ne odvozi čitav tjedan, na ulicama oko 5400 tona otpada

Autor:

Anthony Delanoix, Unsplash

U francuskoj prijestolnici štrajkaju skupljači smeća, što znači da je smrdljivo smeće nagomilano na ulicama, političari urlaju jedni na druge i vjerojatna je invazija – štakora. Vreće za smeće tijekom vikenda gomilale su se na pariškim pločnicima, posebno u područjima s mnogo restorana, tvoreći hrpe otpada do ramena. Gradski smetlari, naime, štrajkali od 6. ožujka u znak prosvjeda protiv kontroverzne reforme francuskog mirovinskog sustava koju zagovara predsjednik Emmanuel Macron.

Reformom bi se povećala dobna granica za odlazak u mirovinu za skupljače smeća – koji trenutno mogu otići u prijevremenu mirovinu uz smanjene beneficije zbog težine posla, što se pokazalo da utječe na njihov životni vijek – s 57 na 59 godina.

Kao posljedica toga, oko 5.600 tona neprikupljenog otpada ležalo je na ulicama glavnog grada u ponedjeljak – osmi dan štrajka – objavio je Uredu gradonačelnice Pariza. “To je usrano, nije lijepo i smrdi”, rekla je Mathilde Boyer (23), koja živi u južnom 15. okrugu. Iako je zabrinuta zbog sanitarnih rizika, Boyer kaže da razumije smetlare. “To pokazuje da u Parizu posvuda ima malih ruku i da njihov rad – i pravo na pristojan život i mirovinu – treba poštovati.”

Štakori u Parizu

Ali ljudi nisu samo zabrinuti zbog vreća za smeće. Pravi je problem to što je Pariz, kao i većina velikih gradova, preplavljen štakorima. Na svaku osobu koja živi u Parizu dolazi 1,5 do 1,75 štakora, što ‘Grad svjetla’ čini jednim od najzaraženijih gradova na svijetu, što je potaknulo Francusku nacionalnu medicinsku akademiju da prošlog srpnja izda upozorenje o ‘prijetnji ljudskom zdravlju’ koje predstavljaju štakori i bolesti koje mogu prenijeti na ljude.

To je pitanje izazvalo političku tučnjavu tijekom vikenda, nakon što su čelnici nekoliko pariških okruga ustvrdili da štrajk prijeti pretvoriti se u veliki rizik za javno zdravlje i pozvali gradonačelnicu Pariza, socijalistkinju Anne Hidalgo, da nešto poduzme.

Spor je eskalirao u nedjelju navečer kada je ministar prometa Clément Beaune okrivio ured gradonačelnice za situaciju. “Sedmi dan bez odvoza smeća. Smrad i trulež, napisao je Beaune na Twitteru u nedjelju navečer uz slike na kojima se vide kante prepune vreća za smeće.

“Koliko puta primjer nedjelovanja i prezira prema Parižanima”, dodao je. To je natjeralo ured gradonačelnice da reagira. “Truljenje je ono što karakterizira vašu viziju socijalnog dijaloga”, rekao je zamjenik gradonačelnice Antoine Guillou. “Ako ste stvarno zabrinuti za Parižane i Francuze, povucite svoju nepravednu mirovinsku reformu koju oni masovno odbijaju”, dodao je.

U intervjuu na francuskoj televiziji u ponedjeljak ujutro, vladin glasnogovornik Olivier Véran također je okrivio Hidalgo, koju je optužio da podržava štrajk. “Koja je poruka koju je poslao gradonačelnik Pariza? Na njoj je da to raščisti s Parižanima”, rekao je Véran.

Prema dnevniku Le Parisien, štrajk će trajati najmanje do srijede, kada bi predstavnici sindikata trebali glasovati hoće li štrajkati nastaviti. No moglo bi potrajati dulje jer su sindikati rekli da će nastaviti štrajkati sve dok vlada ne povuče svoju mirovinsku reformu, čiji je cilj povećati zakonsku dob za odlazak u mirovinu sa 62 na 64 godine.

S nizom glasovanja u parlamentu — koja će biti vrlo blizu — zakazanih za srijedu i četvrtak, reforma bi mogla biti službeno usvojena do kraja tjedna. U međuvremenu, Parižani se spremaju čekati, izvještava POLITICO.

Smeće “nije osobito ugodan prizor, ali to je i cilj štrajka”, rekao je Guillaume Meigniez, 28-godišnji stanovnik sjevernog Pariza. Meigniez je rekao da nije posebno zabrinut za štakore, jer su već “prilično brojni” u normalnim vremenima” i “neće se početi okupljati i napadati ljude”. Ali “ako štakori izađu, to bi moglo malo uzdrmati stvari”, rekao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.