Papa žali zbog “sve većeg broja” ubijenih kršćana

Autor:

epa07153046 Pope Francis (R) is presented with a gift by Mar Gewargis III, Patriarch of the Assyrian Church of the East, during a private audience at the Vatican, 09 November 2018.  EPA/Gregorio Borgia / POOL

Papa Franjo je u petak izrazio žaljenje zbog “sve većeg broja” ubijenih kršćana u svijetu, na audijenciji s laičkim redom koji im pruža pomoć u Svetoj Zemlji.

Sveti Otac je pred članovima Konjaničkog reda Svetog Groba u Jeruzalemu spomenuo “dramatičnu situaciju kršćana koje se progoni i ubija u sve većem broju”, i to “pred očima čitavog svijeta koji nerijetko okreće glavu na drugu stranu”.

“Osim mučeništva prolijevanjem krvi, postoji i ‘bijelo mučeništvo’, kakvo se primjerice događa u demokratskim zemljama kada su vjerske slobode ograničene”, rekao je Papa.

Papa je u srpnju rekao da se boji da će čitav Bliski istok biti “očišćen” od kršćana, što će “izmijeniti sam izgled te regije”, u prigodi susreta s patrijarsima bliskoistočnih Crkava u Bariju, na jugu Italije.

Konjanički red Svetog Groba u Jeruzalemu ima oko 30.000 djelatnih članova u 40 zemalja koji pomažu obrazovne i humanitarne projekte u Svetoj Zemlji (Jordan, Palestina, Izrael i Cipar). Ta organizacija pod zaštitom Svete Stolice svake godine osigurava pomoć u iznosu od oko 15 milijuna eura.

“Lijep je znak da su vaše inicijative na polju izobrazbe i zdravstva otvorene za sve, bez obzira na etničku i vjersku pripadnost”, izrazio je zadovoljstvo Papa. “Tako pomažete da se utre put k upoznavanju kršćanskih vrijednosti, promociji međuvjerskog dijaloga, međusobnom poštovanju i razumijevanju”, što treba pridonijeti “miru u čitavoj regiji”, dodao je.

“Vitezovi” i “dame” tog reda koji nastavlja proglašavati vitezove barem od srednjeg vijeka, okupili su se u Rimu na plenarnom zasjedanju koje održavaju svake pete godine.

Nadbiskup Pierbattista Pizzabella, apostolski upravitelj Latinskog patrijarhata u Jeruzalemu koji je nazočio audijenciji, upozorio je na “siromaštvo” kršćanskih zajednica u Svetoj Zemlji (1,5 posto stanovništva), napose u Palestini, istaknuvši da je financijska pomoć reda presudna za opstojnost njihovu i njihovih institucija.

“Da nema kršćanskih škola, mladi bi morali ići u muslimanske ili židovske”, rekao je za AFP.

“Više od 60 posto učenika naših škola su muslimani. Mi ne vodimo međureligijski dijalog, mi ga živimo. Živjeti zajedno, surađivati u našim školama, bolnicama je presudno, u protivnom bismo živjeli odvojeni od vanjskog svijeta”, istaknuo je također.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.