Pad aktivnosti u industriji eurozone veći nego u vrijeme financijske krize

Autor:

ilustracija

Aktivnosti u industriji eurozone zabilježile su u travnju najveći pad u 23 godine, odražavajući drastičan utjecaj mjera kojima vlade nastoje zauzdati širenje pandemije koronavirusa, pokazalo je u ponedjeljak istraživanje londonske tvrtke Markit.

Indeks menadžera nabave (PMI) u proizvodnom sektoru eurozone potonuo je u travnju za 11,1 bod u odnosu na prethodni mjesec, na 33,4 boda, objavila je londonska tvrtka za prikupljanje i obradu ekonomskih podataka.

Pad indeksa veći je nego u vrijeme globalne financijske krize i signalizira značajno pogoršanje uvjeta poslovanja.

„Pad aktivnosti u industriji eurozone u travnju uvelike je nadmašio sve što smo imali prilike vidjeti u gotovo 23 godine istraživanja za potrebe izrade PMI-ja”, konstatira glavni ekonomist Markita Chris Williamson.

Urušavanje aktivnosti “odražava kombinaciju faktora, uključujući zatvaranje brojnih tvornica, pad potražnje i manjak u opskrbi, redom povezane s epidemijom Covida-19“, dodaje Williamson.

Potražnja je pala zbog ograničenja ekonomskih aktivnosti i mjera održavanja razmaka među građanima, a budući da su slične mjere na snazi širom svijeta, izazivajući probleme u transportu, izvoz je također pao na najnižu razinu otkada je Markit počeo objavljivati izvješća.

Sve zemlje obuhvaćene istraživanjem bilježile su najniži PMI-ja otkada su uključene u istraživanje ili je njegova vrijednosti niža nego u vrijeme financijske krize.

Poslovni čelnici iznimno su pesimistični i kada su u pitanju poslovni izgledi u sljedećih godinu dana a najveći su pesimizam iskazali oni u Španjolskoj, Njemačkoj i Austriji.

Williamson pak napominje da je najgore možda prošlo.

„Krivulja novih slučajeva izravnava se i priča se o ukidanju nekih mjera ograničenja pandemije pa se valja nadati da je travanj označio vrhunac negativnog utjecaja virusa na gospodarstvo, što znači da će tempo pada vjerojatno početi slabiti”, procjenjuje Williamson.

Ne budemo li svjedočili drugom valu pandemije, koji bi pomeo naznake oporavka, vijesti bi trebale biti sve bolje s obzirom na povratak sve više radnika na posao i obnovu poslovanja, dodaje.

Upozorava ipak da će oporavak biti “frustrirajuće spor”.

“Zbog mjera zaštite radnika čak će i ona poduzeća koja budu mogla pokrenuti proizvodnju raditi smanjenim kapacitetom a većina će poslovati u okruženju znatno smanjene potražnje”, zbog očekivane kontinuirano niske potrošnje kućanstava ali i kompanija, pojašnjava.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.