Otkriće mreže ‘superautocesta’ sugerira da je rana civilizacija Maja bila naprednija nego što se mislilo

Autor:

Alan Hurt jr, Unsplash

S gustom vegetacijom prašuma sjeverne Gvatemale koja skriva svoje 2000 godina stare ostatke, puni opseg ranog majanskog načina života nekada je bilo nemoguće vidjeti. Ali laserska tehnologija pomogla je istraživačima da otkriju dosad nepoznato nalazište Maja od 1683 četvorna kilometra koje nudi zapanjujuće nove uvide o drevnim Mezoamerikancima i njihovoj civilizaciji.

Istraživači su otkrili golemu lokaciju unutar krškog bazena Mirador-Calakmul u sjevernoj Gvatemali pomoću LiDAR tehnologije (otkrivanje i domet svjetlosti), laserskog sustava kartiranja koji omogućuje otkrivanje struktura ispod gustih krošnji drveća. Dobivena karta pokazala je područje sastavljeno od 964 naselja podijeljenih u 417 međusobno povezanih majanskih gradova, mjesta i sela.

177 kilometara mreža uzdignutih kamenih staza ili nasipa koji su povezivali zajednice otkriva da je rana civilizacija bila dom još složenijem društvu nego što se dosad mislilo, prema nedavnoj analizi arhitektonskih grupacija, objavljenoj u časopisu Ancient Mesoamerica.

“Oni su prvi svjetski sustav superautocesta koji imamo”, rekao je vodeći autor studije Richard Hansen, profesor antropologije na Državnom sveučilištu Idaho. “Ono što je nevjerojatno u vezi (nasipa) je to što oni ujedinjuju sve te gradove zajedno poput paukove mreže… što čini jedno od najranijih i prvih državnih društava na zapadnoj hemisferi.” Nasipi, koji se uzdižu iznad sezonskih močvara i guste šumske flore, formirali su “mrežu impliciranih društvenih, političkih i ekonomskih interakcija” s daljnjim implikacijama u pogledu “strategija upravljanja” zbog toga koliko bi ih bilo teško graditi, prema studiji.

‘Superautoceste’ i društvo

Nasipi su bili sastavljeni od mješavine blata i lomljenog kamena između nekoliko slojeva vapnenačkog cementa. Maje su vjerojatno napravile uzdignute staze postupkom sličnim onome koji su koristili za izgradnju svojih piramida – stvaranjem kamenih kutija od 10 do 15 stopa (3 do 4,5 metara), zatim njihovim punjenjem, slaganjem i izravnavanjem, prema Hansen. Nekoliko tih nasipa bilo je široko čak40 metara, što je gotovo polovica dužine igrališta za američki nogomet.

Na jeziku Maya, riječ za nasip je “Sacebe”, što u prijevodu znači “bijeli put”. Na vrhu uzdignutih cesta nalazio se debeli sloj bijele žbuke, koja bi pomogla povećati vidljivost noću jer je žbuka odražavala mjesečinu, rekao je Hansen. “Nisu imali tovarne životinje u regiji Maya… i ne mislimo da su imali vozila na kotačima na tim nasipima poput rimskih cesta, poput bojnih kola ili što već, ali su definitivno izgrađena za interakciju ljudi, komunikaciju i vjerojatno putovanja između mjesta”, rekao je Marcello Canuto, profesor antropologije i direktor Srednjoameričkog istraživačkog instituta na Sveučilištu Tulane. Canuto, koji nije bio uključen u ovu studiju, bio je suvoditelj istraživanja koje je koristilo istu LiDAR tehnologiju za otkrivanje više od 60 000 drevnih majanskih struktura 2018. Nasipi su “bili napori koji uključuju puno ljudi, puno rada i koordinacije”, rekao je Canuto. “To su složeni radni projekti koji bi zahtijevali koordinaciju i neki oblik hijerarhije.”

Napredna tehnologija laserskog mapiranja

LiDAR se koristi za otkrivanje ostataka ranih civilizacija Maja od 2015., kada su napravljena dva velika istraživanja južne polovice kraškog bazena Mirador-Calakmul. Tehnologija omogućuje da se dođe do ovih otkrića bez štete po kišne šume.

Iz aviona koji leti iznad, svjetlosni valovi pulsiraju prema dolje i odbijaju se od objekata ispod prije nego što se vrate na senzor. Slično sonaru, koji koristi zvuk za lociranje struktura, LiDAR senzor prati vrijeme koje je potrebno svakom impulsu da se vrati i stvara trodimenzionalnu kartu okoline ispod.

“Zamislite da ste u Poughkeepsieju, (New York), i to je sve što možete vidjeti, ali mogli biste uhvatiti ovu stvar koju mi ​​zovemo okretište, zar ne, ali sve ostalo je prekriveno džunglom… nećete imati pojma da je ovo okretnica koja bi mogla povezati New York s Philadelphijom,” rekao je Canuto. “LiDAR nam govori sve što smo arheološki pronašli u zadnjih 100 godina, tu i tamo, nalazi se posvuda… LiDAR nam omogućuje da povežemo sve točke.”

Istraživači žele prikupiti više uzoraka i možda locirati više naselja pomoću LiDAR tehnologije ovog mjeseca kako bi nastavili istraživanje rane civilizacije Maja, prema Hansenu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.