Osijek pogocima Kleinheislera i Miereza svladao brojčano inferiorniji Hajduk

06.02.2021., Osijek - Hrvatski Telekom Prva liga, 20. kolo, NK Osijek - HNK Hajduk. Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

Dubravka Petric/PIXSELL

U prvoj utakmici programa 20. kola HT Prve lige Osijek je u Gradskom vrtu rezultatom 2-0 (0-0) svladao Hajduk i tako četrnaestom pobjedom u prvenstvu s 45 bodova na kontu ponovno privremeno preuzeo prvo mjesto lige.

Prvu pobjedu nad današnjim suparnikom u ovoj sezoni momčadi Nenada Bjelice donijeli su Laszlo Kleinheisler koji je u 59. minuti prekrasno pogodio za 1-0, te Ramon Mierez koji je za konačnih 2-0 pogodio u 89. minuti susreta. Hajduk je od 51. minute zbog dva žuta kartona Nihada Mujakića susret igrao s igračem manje.

Prvu priliku na susretu kreirali su angažiraniji domaćini, dugu loptu loše je u 3. minuti procijenio Simić te glavom istu spustio za Miereza koji je u prilici ugroziti Kalinića no njegov udarac iz prve s dvanaestak metara nije kvalitetan i gostujući vratar upisuje prvu obranu.

U 11. minuti nova pogreška Simića. Nonšalantno je izgubio loptu na centru, Mierez bježi prema vratima, no gostujući stoper ga povlačenjem ruši na travnjak. Bebek odmah pokazuje žuti karton, a nakon protesta domaćina odlazi pogledati situaciju na monitor zbog mogućnosti da je Mierez bio u obećavajućoj prilici. U konačnici je Bebek odlučio da je žuti karton ispravna sankcija.

U 14. minuti gosti kvalitetno izigravaju lijevu stranu domaće obrane, a u završnici traže kazneni udarac zbog starta Žapera nad Nayirom. Bebek i VAR kolege Vidulin i Krmar ne pokazuju ništa, tek zaleđe ‘Bilih’ nakon duela zbog pozicije Todorovića.

Nakon uvodne dominacija ‘Bijelo-Plavih’ gosti su uspostavili ravnotežu na travnjaku te smo gledali dosta izjednačeniji susret nego u prvih desetak minuta.

Hajduk prvi put prijeti u 16. miunti kada je poslije ubačaja Atanasova s lijeve strane napada iz gužve u petercu Nayir gurnuo kratko za Jurića, koji iz nezgodne pozicije nekako upućuje udarac u okvir, no Ivušić mirno brani.

U 24. minuti Mierez gura lijevo za Bohara koji ubacuje kvalitetno u sredinu, Brlek je najviši u skoku, no njegov pokušaj glavom sa šest metara odlazi pristojno iznad okvira vrata. Pet minuta poslije Kleinheisler se odlučio na dalekometni pokušaj, Kalinić nije imao problema pri reakciji.

Gyurcso je u 30. minuti kratko ostavio loptu u sredini za Atanasova, 21-godišnji Makedonac upućuje snažan udarac iz prve s osamnaest metara, no lopta odlazi malo, malo pored vratnice.

Bočkaj i Silva su u 34. minuti prekrasno izigrali lijevu stranu gostujuće obrane, Brazilac igra prizemno u sredinu na trinaest metara, Kleinhesler promašuje loptu, koju prema okviru ipak šalje Bohar, no Vušković je dobro postavljen i blokira pokušaj Slovenca.

Bočkaj u 42. minuti odlično ubacuje u peterac s desne strane napada, no tamo ispred Bohara kvalitetnim uklizavanjem loptu u korner odbija Vušković.

Dvoboj Bočkaja i Mujakića svoj je najgrublji epilog imao u 45. minuti kada je gostujući branič grubo startao na zglob suparnika, Bebek odmah pokazuje (samo?) žuti karton.

Do kraja poluvremena, dvije minute sudačke nadoknade, nije bilo konkretnijih situacija pred vratarima te se poslije prilično izjednačenog prvog dijela na odmor otišlo bez pogodaka.

Osijek u nastavku prijeti već u 47. minuti, Kleinheisler je odradio većinu posla na desnoj strani napada, ubacio ipak previše lijevo za Bohara koji iz teške pozicije s tri metra pogađa dobro postavljenog Kalinića.

U 51. minuti Tramezzanijeva momčad ostaje s igračem manje. Nejašmić je odigrao jednu neobjašnjivu povratnu loptu, Bočkaj i Mujakić su u dvoboju te nakon prolaska domaćeg igača gostujući ga kratko rukom gradi, pomoćnik Kezele ne označava ništa, no Bebek je bio bolje pozicioniran te pokazuje drugi žuti i isključujući crveni karton za Mujakića.

Na početku 54. minuti Bohar ubacuje s lijeve na drugu stranu, a tamo Bočkaj atraktivno iz voleja s ruba šesnaesterca šalje loptu u prvi kut, ali i u dobro postavljenog Kalinića.

Bjeličina momčad je brojčanu prednost kapitalizirala već u 59. minuti. Kleinheisler je primio loptu lijevo, prevario Jurića i desnom nogom sa osamnaest metara prekrasno pogodio desni kut za 1-0 i svoj ovosezonski prvijenac. Mađarskom veznjaku to je bio peti pogodak u 50. Prva HNL nastupu.

Nakon Osijekovog vodstva uslijedio nam je ‘klasični Bjelica manevar’, domaćin sa stečenom prednošću orijentiran primarno na kvalitetnu obranu i s minimalnim rizikom u igri prema naprijed. Gostujući strateg u igru je uvodio Jradija, da Silvu i Diamantakosa umjesto Atanasova, Gyurcsa i Jakoliša. Hajduk je očekivano imao prostora za igru i pokušaje, no ‘Bijelo-Plavi’ su sve oblike ozbiljnijih dolazaka bez problema rješavali.

Sljedeća spomena vrijedna situacija bio je pogodak za 2-0 u 89. minuti. Ivušić je loše ispucao loptu, Bebek lošim postavljanjem blokira Jradija u pokušaju da dođe do lopte, koja u konačnici završava u nogama Miereza, argentinski napadač mirno s ruba šesnaesterca prizemnim udarcem matira Kalinića za svoj 12. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 21. u 38. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, nije bilo izazova za vratare te je Osijek mogao početi sa slavljem četrnaeste ligaške pobjede u sezoni.

Osijek u sljedećem kolu gostuje na Maksimiru kod Dinama, dok je Hajduk na Poljudu domaćin Slaven Belupu.