Osijek nakon drame jedanaesteraca izborio polufinale kupa

01.12.2021., stadion Gradski vrt, Osijek - Utakmica cetvrtfinala hrvatskog nogometnog kupa, NK Osijek - NK Slaven Belupo. Mirlind Daku Photo: Dubravka Petric/PIXSELL

Dubravka Petric

Gorici i Hajduku u polufinalu kupa pridružio se i Osijek. Bijelo-plavi su u Gradskom vrtu tek nakon šest serija jedanaesteraca bili bolji od Slaven Belupa rezultatom 5:4. Nakon 120 minuta igre nije bilo golova, a u udarcima s bijele točke prvi su prednost imali Farmaceuti nakon promašaja Škorića, no istu zbog promašaja Gode i Zirduma nisu uspjeli iskoristiti tako da je Daku domaćine poslao među četiri najbolje momčadi Hrvatskog nogometnog kupa.

Zanimljivu utakmicu gledali smo u osnovnom dijelu kada obje momčadi nisu uspjele iskoristiti kazneni udarac. Prvo je Krstanović s bijele točke zatresao gredu, a potom je pokušaj Bočkaja obranio Sušak. U produžecima su pak obje ekipe ostale s igračem manje. Prvo je zbog prigovora pocrvenio Žaper, a zatim je drugi žuti karton dobio Kvržić.

Već u prvom napadu na susretu Fiolić je povratnim dodavanjem s desne strane uposlio Miereza, no njegov udarac sa šest metara nije bio težak zadatak za Sušaka. Četiri minute kasnije Mierez je uzvratio Fioliću za asistenciju, ali veznjak domaćih na vrhu peterca nije uspio zahvatiti loptu i uputiti udarac.

Fiolić je u 14. minuti uputio oštar ubačaj u peterac na kojeg Kleinheisler malo kasni, a na koncu opasnost otklanja Sušak.

Deset minuta kasnije s ruba kaznenog prostora pucali su Nejašmić i Lončar, a vratar Farmaceuta je zabilježio dvije nove obrane. Minutu kasnije Mierez je pobjegao obrani gostiju, ali sa četiri metra iskosa nije dobro pucao.

Nakon ubačaja iz kuta u 28. minuti Lončar pada u kaznenom prostoru nakon duela s Utinom, no sudac Jović nije reagirao, a ni VAR ga nije pozvao na pregled video snimke.

Još jednu dobru akciju Fiolića bilježimo u 30. minuti kada je atraktivno pucao iz voleja s ruba kaznenog prostora, a lopta je proletjela poviš gola Slavena.

Prvi pokušaj Farmaceuta uslijedio je u 32. minuti kada je Bočkaj predao loptu Brkoviću koji je pucao s dvadesetak metara, no nije bio dovoljno precizan.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka odlično je s trideset metara pucao Kleinheisler, a Sušak paradom odbija loptu u korner. Bočkaj je potom ubačajem iz kuta pronašao Škorića koji je pucao glavom s ruba kaznenog prostora, a golman gostiju odlično brani loptu koja je išla u donji lijevi kut njegova gola. Uslijedio je novi korner nakon kojeg se u šansi našao Žaper, no glavom je s vrha peterca loptu poslao pokraj stative.

Novi oštar ubačaj u peterac Slavena bilježimo u 36. minuti kada je Bartolec tražio Miereza, a on nije dobro zahvatio loptu.

Strateg gostiju Zoran Zekić u 37. minuti odlučio se na trostruku zamjenu. Igru su napustili Van Bruggen, Mlinarić i Utin, a priliku su dobili Marina, Božić i Caimacov.

Domaćini su mrežu Slavena uspjeli zatresti u 40. minuti kada je nakon ubačaja Bočkaja iz slobodnog udarca nesuđeni strijelac bio Lončar, ali zbog zaleđa pogodak nije priznat.

U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Bočkaj ponovno iz kornera pronalazi Škorića koji glavom puca ravno u Sušaka.

Veliku priliku u 54. minuti imali su gosti preko Zapate koji se s lijeve strane napada izborio za udarac s desetak metara iskosa kojim je zatresao gredu.

Osijek je uzvratio u 60. minuti kada dalekometni pokušaj Bohara prolazi malo pokraj stative.

Zapata ponovno prijeti u 64. minuti kada je bio u duelu s Bartolecom, no branič Osijeka u posljednji trenutak uspijeva odbiti loptu u zrak koju potom kupi Malenica.

Odličnu akciju gosti su odigrali u 69. minuti kada su Caimacov i Kvržić pripremili šansu za Godu, a on loptu šalje pored gola nakon čega se javio sudac Jović koji je pokazao na bijelu točku smatrajući da je Škorić tom prilikom prekršajem omeo igrača Slavena. Odgovornost s 11 metara preuzeo je Krstanović koji je poslao loptu u prečku.

Krstanović je u šansi i u 75. minuti, no u situaciji 1 na 1 s Malenicom vratar Osijeka brani njegov pokušaj. U nastavku akcije sličnu priliku je dobio i Zapata, ali Malenica je ponovno bio na razini.

Sudac Jović je u 83. minuti pokazao na bijelu točku i u korist Osijeka smatrajući da je Marina nakon ubačaja Bočkaja iz auta laktom napravio prekršaj nad Lončarem. Izvođač kaznenog udarca bio je Bočkaj, no Sušak brani njegov pokušaj.

U 87. minuti Zapata se pored Škorića izborio za udarac sa 16 metara, no Malenica lagano brani njegov pokušaj koji je išao u gornji lijevi kut. Minutu kasnije udarac je uputio i Krstanović za novu obranu golmana Bijelo-plavih.

Kako nakon 90 minute igre nije bilo pobjednika ušla se u dodatnih 30 u kojima su domaćini već u 94. minuti ostali s igračem manje kada je izravni crveni karton zbog prigovora dobio Mihael Žaper.

U 104. minuti nakon dugotrajnog izostanka zbog ozljede na teren se vratio Brlek koji je ušao umjesto Bohara.

Brojčane snage na travnjaku izjednačene su u 108. minuti kada je zbog prekršaja nad Škorićem u kaznenom prostoru Osijeka drugi žuti karton dobio Zoran Kvržić.

U posljednjoj minuti Topčagić je laktom napravio prekršaj nad Bosecom, a sudac Jović mu je pokazao samo žuti karton.

Obzirom da u prilikama siromašnim produžecima nismo vidjeli pogodak pobjednik je odlučen izvođenjem udaraca s 11 metara:

1. serija: Krstanović – pogodio / Brlek – pogodio
  2. serija: Paracki – pogodio / Jugović – pogodio
  3. serija: Glavčić – pogodio / Škorić – promašio
  4. serija: Goda – promašio / Lončar – pogodio
  5. serija: Marina – pogodio / Fiolić – pogodio
  6. serija: Zirdum – promašio / Daku – pogodio

Posljednjeg sudionika četvrtfinala dobit ćemo nakon sraza Dinama i Rijeke koji od 18:30 počinje u Maksimiru.

Četvrtfinale kupa:

Gorica – Istra 1961 6:4 nakon jedanaesteraca
Lokomotiva – Hajduk 3:6
Osijek – Slaven Belupo 5:4 nakon jedanaesteraca
Dinamo – Rijeka

Polufinale kupa na rasporedu je 2. ožujka 2022. godine, a igra se na samo jedan susret domaćini kojih će biti određeni ždrijebom u kojem nema nositelja.