Oproštaj branitelja naslova od tunira, Belgija pogotkom Thorgena Hazarda svladala Portugal i izborila okršaj s Italijom u Munchenu

epa09306299 Thorgan Hazard (R) of Belgium in action against Cristiano Ronaldo (L) of Portugal during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Belgium and Portugal in Seville, Spain, 27 June 2021.  EPA/Jose Manuel Vidal / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Belgija je nakon okršaja u Sevilli rezultatom 1-0 (1-0) svladala branitelja naslova Portugal i osigurala nastup u četvrtfinalu Europskog prvenstva, pridruživši se Italiji, Danskoj i Češkoj.

Pogodak odluke u veoma ‘tvrdoj’ utakmici, iz jedinog udarca svoje reprezentacije u okvir protivničkih vrata, postigao je Thorgan Hazard u 42. minuti susreta.

‘Crveni vragovi’ će četvrtfinale igrati 2. srpnja s početkom u 21 sat protiv Italije u Munchenu. U sutrašnjim okršajima osmine finala dan će otvoriti ‘Vatreni’ koji s početkom u 18 sati u Kopenhagenu igraju protiv Španjolske, a program zaključuju Francuska i Švicarska večernjim srazom (21h) u Bukureštu.

Italija nakon produžetaka svladala čvrstu Austriju i izborila četvrtfinale u Munchenu

Uvodno smo na ‘Cartuja’ stadionu gledali ‘rezerviranu’ igru s obje strane, odnosno, nijedna reprezentacija u pokušajima dolaska u posljednju trećinu nije preuzimala rizik u dodavanjima, ali ni kretnjama.

Iz polukontre u 6. minuti prvi su dobru situaciju imali Portugalci, u završnici je Renato Sanches iz sredine povukao naprijed i odigrao kvalitetno lijevo u prostor za Jotu, ali njegov udarac iskosa s jedanaest metara bio je vrlo neprecizan te je lopta završila daleko od suprotne vratnice.

Za neutralne gledalje do sada najdosadniju utakmicu osmine finala nakratko je u 25. minuti ‘oživio’ Cristiano Ronaldo koji je iz slobodnog udarca iskosa desno s dvadeset metara natjerao Thibauta Courtoisa na prvu obranu vratara na susretu.

Prvu kakvu takvu ‘prijetnju’ Belgije vidjeli smo u 38. minuti kada se Meunier s desnog ruba šesnaesterca odlučio vanjskim dijelom kopačke gađati suprotni gornji kut Patriciovih vrata. Poslao je loptu daleko pored okvira istih.

Bilo je sada već jasno da će, zahvaljujući kvalitetnim defazivnim izdanjima obiju momčadi, za prvi pogodak (ako ga i vidimo) trebati ući nešto ‘nesuđeno’ ili spektakularno. Upravo iz jedne takve situacije ‘Crveni vragovi’ dolaze do vodstva. Portugalci su neuspješno odbili prvi napad, u završnici je Meunier iz sredine dodao lijevo za Thorgana Hazarda koji je potegao iskosa s osamanest metara i matirao Ruija Patricija za 1-0 i svoj drugi pogodak na turniru, ukupno osmi u 38. nastupu za reprezentaciju.

Nije dobro za Roberta Martineza i njegovu momčad počeo drugi dio. Već u 48. minuti zbog ozljede je igru morao napustiti Kevin De Bruyne, te je umjesto njega na travnjak istrčao Dries Mertens.

Iako je Belgija (vrlo vjerojatno) svjesno prepustila posjed suparniku, dominacija Portugala na periode uvoda drugog poluvremena je bila ‘pretjerano’ izražena. U 59. minuti veliku priliku za izjednačenje, poslije većine posla koji je odradio Ronaldo na desnoj strani napada, imao je Jota, koji je s jedanaest metara uspio poslati loptu preko okvira vrata. Dvije minute poslije nakon ubačaja s lijeve strane u sredini je u skoku bio najviši Joao Felix koji je pucao u donji desni kut, ali Courtois je bio spreman na taj, ne pretjerano zahtijevan, izazov.

Konstantno je Portugal nastojao nekako doći do pogotka, a ono malo igre što smo gledali uvelike je unakazio i (ne samo danas?) zaista loš Felix Brych, koji je tenzije među igračima svojom predstavom podigao na rubno prihvatljivu razinu.

Dvije velike prilike Portugalci su imali u 82. i 83. minuti. Prvo je nakon ubačaja iz kuta odličnim utrčavanjem iz drugog plana Ruben Dias pucao glavom sa šest metara, ali ravno u dobro postavljenog vratara Belgije. Samo minutu poslije Guerreiro je fantastično u punom trku ‘poklopio’ jednu odbijenu loptu i s ruba šesnaesterca zatresao desnu vratnicu!

U 88. minuti Courtois odličnom reakcijom spriječava veću opasnost po svoja vrata uspijevši uhvatiti loptu ispred Andrea Silve u petercu. Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, Portugal je imao još jednu priliku koju je u posljednjim sekundama propustio realizirati Joao Felix, koji je iskosa lijevo s petnaest metara pucao snažno pored prve vratnice.