OI Rio: Vaterpolisti pobjedom u obranu zlata

epa05458597 John Mann (R) of the USA in action against Sandro Sukno (L) of Croatia during the men's Water Polo preliminary round game between the USA and Croatia at the Rio 2016 Olympic Games at the Maria Lenk Aquatics Centre in the Olympic Park in Rio de Janeiro, Brazil, 06 August 2016.  EPA/MARIO RUIZ

Hrvatski vaterpolisti su pobjedom u 1. kolu B skupine nad selekcijom SAD sa 7-5  (2-2, 1-1, 2-1, 2-1) krenuli u obranu zlatne medalje osvojene prije četiri godine u Londonu.

Prvo poluvrijeme hrvatski su vaterpolisti bezuspješno pokušavali probiti čvrstu obranu SAD čiji su se igrači povukli ispred vratara Mosesa i time potpuno onemogućili da lopta dođe do naših centara Lončara i Krapića. Šut iz vana danas nije služio našeg ponajboljeg igrača Sandra Sukna i to je glavni razlog što je prvi dio utakmice završen 3-3.

Amerikanci su početkom treće četvrtine poveli drugim golom Azaveda koji koristi prednost igrača više, a na isti način uzvraća i Luka Bukić koji je postigao jedini pogodak Hrvatske iz šest situacija sa igračem više koliko smo ih imali u ovoj utakmici.

Prvo vodstvo Hrvatske od 5-4 donosi nam Šetka sredinom treće četvrtine, a isti igrač nas dovodi u prednost od dva gola početkom posljednje četvrtine. Kada je Maro Joković 5:30 minuta prije kraja utakmice postigao svoj drugi pogodak i povećao prednost na tri gola razlike pobjednik je bio praktički odlučen.

Vaterpolisti SAD uspjeli su do kraja utakmice preko Roelsa samo umanjiti poraz, a njegov pogodak iz efektnog log udarca bio je je jedini gol koji je primio Bijač u situacijama kada su momčadi u bazenu bile brojčano izjednačene. Sa 13 obrana kapetan drubrovačkog Juga bio je naš ponajbolji igrač i dostojno je zamijenio na golu nositelja zastave na svečanom otvaranju Josipa Pavića.

Sljedeću utakmicu naši vaterpolisti igraju rano utorak, 9. kolovoza u 1,50  protiv reprezentacije Crne Gore.

Utakmica je odigrana na plivalištu Maria Lenk, a sudili su Margeta (Slovenija) i Flahive (Australija)

HRVATSKA: Pavić, Burić, Petković 1, Lončar, Joković 2, Bukić 1, Macan, Bušlje , Sukno 1 (1),  Krapić, Šetka 2, Garcia, Bijač.

SAD: Moses, Dunstan, Hallock, Obert, Roelse 1, Cupido, Samuels, Azevedo 2, Bowen 1, Bonnani 1, Smith,  Mann, Baron.

PETERCI: Hrvatska 1 (1), SAD 0.

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 6/1, SAD 8/4.

OZNAKE: SAD, vaterpolo, OI