OI RIO: Samardžić u polufinalu na 200m leđno, Todorović 40. na 50m slobodno

Rio de Janeiro, 07.08.2016 - Hrvatska plivaèica Matea Samardžiæ tijekom utrke kvalifikacija na 100 metara leðnim stilom u Olympic Aquatic Areni na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.
foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Hrvatska plivačica, 21-godišnja Matea Samardžić plasirala se u polufinale utrke na 200 metara leđno na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru zauzevši 15. mjesto u kvalifikacijama.

Osvajačica brončane medalje s ovogodišnjeg Europskog prvenstva Samardžić je u kvalifikacijama ostvarila vrijeme od 2:10.51 minuta, što je za 1.27 sekundi sporije od njezina najboljeg rezultata s kojim je u svibnju u Londonu osvojila broncu, ali je bilo dovoljno za prolazak među 16 najboljih, na kraju je imala 41 stotinku bolje vrijeme od 17. Talijanke Margherite Panziere, prve koja nije izborila polufinale.

Nastup na 200m leđno bio je treći za Samardžić u Riju, ona je dosada zauzela 13. mjesta na 400m mješovito i 100m leđno.

Najbrža u kvalifikacijama bila je Mađarica Katinka Hosszu sa 2:06.09 ispred Kanađanke Hilary Caldwell sa 2:07.40 i Amerikanke Madeline DiRado sa 2:08.60.

Polufinalne utrke na programu su od 3.30 sati po hrvatskom vremenu.

Mario Todorović nije se uspio plasirati u polufinale na 50 metara slobodno, 27-godišnji Korčulanin je u kvalifikacijama plivao 22.65 sekundi što je bilo dovoljno za 40. mjesto. No, da je i plivao na razini osobnog rekorda (22.44) ne bi bio niti blizu ulaska među najboljih 16, posljednje mjesto u polufinalu zauzeo je Rumunj Norbert Trandafir sa 22.10.

Najbrži u kvalifikacijama bio je Ukrajinac Andrij Govorov sa 21.49 i ispred Amerikanaca Nathana Adriana (21.61) i Anthonyja Ervina (21.63).