Održana terenska vježba ASAR 2023-3: Pilot traži hitno slijetanje, nakon čega se gubi svaki trag

Autor:

13.11.2021., Kastela - Vjezba portage I spasavanja „ASAR 2021 – 3“.Danas je u organizaciji Civilne zastite odrzana Vjezba potrage i spasavanja iz srusenog zrakoplova.

 Photo: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Zvonimir Barisin/PIXSELL

S ciljem provjere usklađenosti operativnog djelovanja svih sastavnica sustava potrage i spašavanja zrakoplova na kopnu i unutarnjim vodama, na području Virovitičko-podravske i Osječko–baranjske županije tijekom vikenda je održana terenska vježba ASAR 2023-3. 

Uz predstavnike Stalne koordinacije za potragu i spašavanje zrakoplova RH, stručnjake iz Regionalnog savjetodavnog odbora za potragu i spašavanje zrakoplova (RASARAC) -a te brojne uzvanike, programu za promatrače nazočio je Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite koje je organizator vježbe.

Trut  je rekao kako je ovo jedna od većih akcija, vježba koja traje u tri koraka, već dvije godine. Ova vježba nastavak je na simulacijsko – komunikacijsku vježbu „ASAR 2023 – 1“ i stožerno – zapovjednu vježbu „ASAR 2023 – 2“  koje organizira Ravnateljstvo civilne zaštite.

Široka i kompleksna vježba

„Vježbe su vrlo važne za sustav civilne zaštite jer vježbom se uigravaju svi sudionici sustava civilne zaštite, a na ovoj vježbi je sudjelovalo preko 200 sudionika iz različitih operativnih snaga sustava civilne zaštite. Ovo je bila jedna široka i kompleksna vježba koja je pokazala kako je RH spremna na ovakve i veće aktivnosti te su sve sastavnice potvrdile kako su spremne, uigrane i koordinirane“, istaknuo je Trut.

Prema scenariju vježbe, pilot putničkog zrakoplova s 36 putnika i 4 člana posade, na liniji Zadar – Osijek u zadnjoj zaprimljenoj radio poruci, prijavljuje tehničke probleme i traži hitno slijetanje. Nakon toga, Hrvatska kontrola leta gubi radio vezu sa zrakoplovom, a u području Požege gubi i radarski kontakt. Po zaprimanju svih dostupnih i relevantnih podataka Operativni centar civilne zaštite  pokreće akciju potrage i spašavanja, navodi se u priopćenju Ravnateljstva civilne zaštite.

Na vježbi je sudjelovalo više od 200 sudionika, uključujući predstavnike MUP-a, Oružanih snaga RH, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Hrvatske kontrole zračne plovidbe, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, Hrvatske vatrogasne zajednice, Hrvatske gorske službe spašavanja, Hrvatskog Crvenog križa, Državnog hidrometeorološkog zavoda, Zavoda za hitnu medicinu Virovitičko-podravske, Osječko-baranjske i Požeško – slavonske županije, Zračne luke Osijek i Zadar, Croatia Airlinesa i FRONTEX-a.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.