Odličan derbi na Rujevici završio bez pobjednika

13.12.2020., stadion HNK Rijeka, Rijeka - Hrvatski Telekom Prva liga, 15. kolo, HNK Rijeka - GNK Dinamo. Luka Menalo, Bartol Franjic Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

Derbi 15. kola HT Prve lige završio je bez pobjednika. Rijeka i Dinamo su u susretu punom uzbuđenja odigrali 2:2 (2:1). Plavi su poveli već u prvom napadu preko Luke Ivanušeca da bi domaćini preokrenili golovima Nina Galovića i Luke Menala, a bod Dinamo u završnici susreta donosi Rasmus Lauritsen.

Dinamo je se s ovim bodom izjednačio s Osijekom na vrhu ljestvice, ali izabranici Zorana Mamića imaju odigrane i dvije utakmice manje.

Dinamo do vodstva dolazi već u 19. sekundi utakmice. Brzu i pravovremenu akciju u napadu su odigrali Petković, Oršić, Gavaranović i Ivanušec, a potonji je naposljetku mirno poslao loptu pored nemoćnog Nevistića.

Plavi su zaprijetili i u 10. minuti kada je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara pucao Oršić, a lopta od živog zida odlazi preko gola. Isti igrač je imao priliku i dvije minute kasnije kada je pucao sa 17 metara iskosa, ali učinak je bio isti.

Nevolje za domaćine nastavile su se u 19. minuti kada je zbog ozljede gležnja iz igre morao izaći kapetan Andrijašević kojeg je zamijenio Kulenović.

Domaćini su prvi udarac prema golu Livakovića uputili u 25. minuti kada je iz daljine pucao Menalo, ali lopta odlazi poviš gola.

Rijeka do izjednačenja dolazi u 27. minuti kada je iz kornera ubacio Murić, Livaković je loše procijenio let lopte koja dolazi do Galovića na drugoj stativi, a on je šalje u mrežu Plavih.

Tri minute kasnije nova šansa za domaćine. Kulenović je uposlio Menala kojem je pravovremenu u šut izašao vratar Dinama, a onda je i pomoćni sudac signalizirao da se radi o zaleđu.

U 34. minuti Tomečak je dobrim ubačajem pronašao Kulenovića čiji udarac glavom brani Livaković.

U istoj minuti Rijeka dolazi do preokreta. Ponovno je s desne strane ubacio Tomečak, lopta se odbija od jednog igrača Dinama te dolazi do Menala koji je s pet metara šalje iza leđa Livakovića. Menalo nije slavio pogodak obzirom da je ovu sezonu stigao na posudbu iz Maksimira.

Dinamo se javlja u 38. minuti kada je s ruba kaznenog prostora pucao Gavranović, ali Nevistić brani njegov udarac.

U 41. minuti Gavranović je srušen u kaznenom prostoru domaćih, ali je prekršaju za kazneni udarac prethodilo zaleđe napadača Plavih.

Posljednja minuta prvog dijela je ponudila udarac Menala kojeg lako brani Livaković.

Prva prilika u drugom poluvremenu pripala je gostima. Nakon ubačaja iz slobodnog udarca u 52. minuti domaćini ne uspijevaju otkloniti opasnost pa loptu naposljetku dolazi do Theophile-Catherinea čiji udarac s desetak metara odlično brani Nevistić.

Vratar Rijeke je dobru formu potvrdio i u 63. minuti kada je obranio pokušaj Hajrovića koji je snažno pucao iz okreta.

Lončar je u 71. minuti ubacio iz slobodnog udarca, lopta se zadržala pred Livakovićem, ali nitko od domaćih igrača nije uspio uputiti udarac.

Dinamo je blizu izjednačenja bio u 73. minuti kada je prvi udarac Oršića iz slobodnog udarca sa 17 metara Nevistić odbio u gredu, a potom je pokušaj Ivanušeca koji je već svladao vratara ispred gol linije blokirao Smolčić.

Plavi su zaprijetili i u 77. minuti kada nakon ubačaja iz kuta Lauritsen s prve stative nije uspio skrenuti loptu u okvir gola.

Oršić je u 81. minuti ponovno opasan iz slobodnog udarca kada još jednom trese gredu. Već u idućem napadu Dinamo dolazi do izjednačenja. S desne strane je oštro ubacio Hajrović, a loptu u gol skreće Lauritsen za svoj prvijenac u plavom dresu.

U trećoj minuti sudačke nadoknade veliku priliku je imao Petković, no njegov udarac iz kaznenog prostora odlazi malo pokraj stative. Bila je to posljednja prilika na susretu.