Odbjegla saudijska tinejdžerka doputovala u Kanadu

Autor:

epa07276492 A handout photo made available by the Royal Thai Police shows Saudi Arabian woman seeking asylum Rahaf Mohammed al-Qunun (front) being accompanied by Thai Immigration Police Chief Surachate Hakparn (back, C) and unidentified foreign officials to board a flight departing Suvarnabhumi Airport in Samut Prakan province, on the outskirts of Bangkok, Thailand, 11 January 2019 (issued 12 January 2019). An 18-year-old runaway Saudi teen Rahaf Mohammed al-Qunun, who fled her family, has left Thailand en route to Toronto after she was granted asylum status in Canada, Thai Immigration officials said.  EPA/ROYAL THAI POLICE / HANDOUT BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Osamnaestogodišnja Saudijka, koja je pobjegla od obitelji strahujući za svoj život, doputovala je u subotu u Toronto nakon što joj je Kanada odobrila azil.

Rahaf Mohamed al-Qunun privukla je međunarodnu pozornost ovaj tjedan nakon što se zatvorila u hotelsku sobu na bangkoškom aerodromu kako je ne bi vratili obitelji. Ona se odbila sastati sa svojim ocem i bratom koji su doputovali na Tajland kako bi je pokušali vratiti u Saudijsku Arabiju.

Djevojka je pobjegla u Bangkok prošlog vikenda. Tamo je zatražila azil i prvobitno joj je bio zabranjen ulazak u zemlju.

Ubrzo je počela postavljati poruke na Twitteru iz tranzitnog područja bangkoškog aerodroma kazavši da je pobjegla te da će joj život biti ugrožen ako se vrati u Saudijsku Arabiju.

Unutar nekoliko sati kampanja se proširila Twitterom, a aktivističke mreže prenosile su je širom svijeta. To je nagnalo tajlandsku vladu da promijeni odluku po kojoj se djevojka zrakoplovom morala vratiti kući, te joj je dopušteno da uđe u Tajland.

U utorak je počeo proces traženja azila u trećoj zemlji putem UNCHR-a, a u petak je dobila azil u Kanadi. Istoga dana otputovala je letom Korean Aira iz Bangkoka za Seul gdje je presjela na let za Toronto.

Njezin je slučaj ponovno skrenuo pozornost svijeta na stroga društvena pravila u Saudijskoj Arabiji, uključujući zahtjev da žena mora imati dopuštenje muškog “čuvara” za putovanje, za što skupine za ljudska prava kažu da je način na koji se žene i djevojke drži zatočenicama u obiteljima koje ih zlostavljaju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.