Od pete lige i otkaza u Grenobleu preko senzacije u Montpellieru do čovjeka odluke u Milanu

epa09730607 AC Milan's Olivier Giroud celebrates after scoring during the Italian Serie A soccer match between FC Inter and AC Milan at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 05 February 2022.  EPA/MATTEO BAZZI

EPA/MATTEO BAZZI

Milan je opet na vrhu Serie nakon što je u nedjelju u gostima pobijedio Napoli s 1-0. Inter na drugom mjestu ima 58 bodova, dva manje od Milana, ali i utakmicu manje, dok trećeplasirani Napoli ima 57.

Utakmicu je odlučio Olivier Giroud golom u 49. minuti, 35-godišnjem napadaču ovo je osmi ligaški gol ove sezone čime se na listi klupskih strijelaca izjednačio s Rafaelom Leaom, s tim da Francuz ima i tri asistencije. Možda tih osam golova ne izgleda puno, ali treba uzeti u obzir Giroudovu minutažu – postiže gol prosječno svakih 144 minuta, po čemu je šesti najbolji strijelac Serie A.

Prošle sezone Giroud je za Chelsea zabio četiri gola u 17 utakmica Premier lige ali i šest u osam utakmica Lige prvaka. Od tih šest četiri je zabio na jednoj utakmici, u gostujućoj pobjedi nad Sevillom. Međutim, pored Wernera, Lukakua i Havertza za Girouda više nije bilo sreće na Stamford Bridgeu pa ga je ljetos Chelsea prodao Milanu za milijun eura plus eventualno još milijun kroz bonuse ovisno o broju nastupa i eventualnom plasmanu Milana u Ligu prvaka.

Na veliku scenu Giroud je zakoračio u ljeto 2012. kad ga je za 12 milijuna eura Arsenal kupio od Montpelliera koji je upravo slavio svoju jedinu titulu prvaka Francuske. Giroud je s 21 golom i 12 asistencija bio prvo ime kluba i cijele Ligue 1 pa se smatralo da su Topnici napravili strašan posao. I jesu, iako zapravo, unatoč sjajnoj statistici nikad nije došao do statusa super-zvijezde. Za Arsenal je zabio 105 golova u 253 utakmice, za Chelsea 39 u 119 utakmica a za Francusku 46 golova u 110 utakmica.

Za Girouda se mogu čuti i pročitati dva pomalo bizarna podatka, ali jedan od njih (taj je zaista bizaran) definitivno nije točan – onaj da je odigrao cijelu jednu utakmicu bez da je ijednom taknuo loptu. Onaj drugi podatak je točan: tijekom Svjetskog prvenstva u Rusiji Giroud je u 546 minuta u igri 13 puta pucao na gol ali nijednom nije pogodio u okvir gola. Ne smeta mu previše, Francuska je osvojila Svjetsko prvenstvo.

Giroud (rođen 30. rujna 1986.) u mlađim danima nije spadao u red talenata. Od 13. godine bio je u akademiji Grenoblea a prvi profesionalni ugovor potpisao je tek kad je imao 21 godinu. Prethodno je, u sezoni 2005/06, promoviran u drugu momčad Grenoblea koja je igrala Championnat National 3, petu francusku ligu. Tamo je u prvih 15 utakmica zabio isto toliko golova pa je na proljeće iste sezone debitirao za prvu momčad u Ligue 2.

U novoj sezoni je ušao na popis A ekipe, a u veljači 2007. protiv Le Havrea je zabio svoj prvi gol u profesionalnom nogometu. Ipak, te se sezone nije naigrao, samo je tri puta počeo u prvih 11 pa je odlučio otići na posudbu u trećeligaški Istres. Tamo je u 33 utakmice zabio 14 golova, međutim na povratku u Grenoble ga je dočekao novi trener Mehmet Baždarević koji je procijenio da Giroud nema potrebnu kvalitetu, pa je tada 22-godišnji sreću potražio u Toursu, još jednom članu Ligue 2. Tu mu je konačno krenulo, dobio je minutažu, u 23 utakmice tvrde francuske druge lige zabio je devet golova.

U Toursu je odradio dvije od tri potpisane godine ugovora, tijekom zimskog prijelaznog roka sezone 2009/10  Montpellier ga je kupio za 2 milijuna eura ali i ostavio do kraja sezone na posudbi. U Montpellieru je nastavio napredovati, u sezoni je upisao 12+5 golova i asistencija, a u sljedećoj, ranije spomenutoj, Montellier je uzeo titulu prvaka a Giroud se prometnuo u vrhunskog napadača. Samo je Thierry Henry zabio više (51) za Francusku od Girouda (45). Sjajno za igrača koji nema nijedan nastup za bilo koju mlađu selekciju Tricolora.