OČAJNI LJUDI Stotine migranata pokušava uskočiti na vlak za EU

Autor:

epa04851090 Migrants climb through the windows of a train bound for Serbia at the train station in Gevgelija, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 17 July 2015. Thousands of migrants who crossed Greece are on their way through Macedonia towards Serbia in order to access other European countries. Hungary in mid-July started to put up a fence on its border with Serbia, which makes the situation with the migrants in the transit countries even more complicated. The European countries on 20 July will discuss the quota of how many migrants each country should accept.  EPA/GEORGI LICOVSKI

Stotine migranata ostalo je na željezničkoj stanici u Makedoniji ne uspijevajući ući u vlak koji bi ih odveo do Srbije, a zatim možda i do neke od toliko željenih zemalja zapadne Europe.

Očajnički pokušaji da se uguraju vidljivi su na fotografijama, noge vire kroz malene vagonske prozore, samo da ne ostanu na stanici. I cijele obitelji čekaju vlak koji će ih odvesti u bolje sutra, neki roditelji kroz prozor ubacuju svoju djecu, a oni s tugom u očima ostaju jer u vlaku više nema mjesta.

No, što kada i dođu u Srbiju. Mađari su počeli s izgradnjom zida jer, tvrde, ne mogu više primati izbjeglice. Kako prenosi Financial Times, Mađarska je objavila kako im je samo ove godine pristiglo čak 60 tisuća izbjeglica!

 

  • Deseci tisuća migranata, većinom s Bliskog istoka i iz Afrike koriste balkansku rutu kako bi ušli u zemlje EU-a, prolazeći pritom kroz Grčku, Makedoniju i Srbiju, a potom u Schengensku zonu bez graničnih kontrola koja počinje u Mađarskoj.

 

Radovi na četiri metra visokoj i 175 kilometara dugačkoj ogradi počeli su jučer u gradu Morahalomu, oko 180 km jugoistočno od Budimpešte, izvijestila je državna televizija M1.
Većini migranata krajnji su cilj bogatije zemlje EU-a, no mađarska vlada tvrdi da te države ilegalne migrante često vraćaju natrag u Mađarsku.

UN i Vijeće Europe ne slažu se s izmjenama u mađarskim zakonima o azilu

Prihvatilišta u Mađarskoj i u Austriji prenapučena su, a krajem prošlog mjeseca mađarska policija upotrijebila je suzavac kako bi u prihvatilištu u istočnome gradu Debrecinu razdvojila nekoliko stotina imigranata među kojima je izbila tučnjava.

UN i Vijeće Europe kritizirali su izmjene u mađarskim zakonima o azilu te smatraju da će negativno djelovati na prava tražitelja azila koji ondje traže sigurnost te da ih dovesti u još veću opasnost.

OZNAKE: Makedonija, EU, migranti, vlak

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)