Očajna večer: Juventus kažnjen s deset bodova, pa doživio debakl u Empoliju

epa10646602 Empoli's Francesco Caputo (C) converts a penalty to score the 1-0 opening goal during the Italian Serie A soccer match between Empoli FC and Juventus FC in Empoli, Italy, 22 May 2023.  EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Iza talijanskog nogometnog velikana Juventusa očajna je večer. Nakon što je kažnjen oduzimanjem 10 bodova zbog financijskih malverzacija, Juve je u susretu 36. kola teško stradao na gostovanju kod Empolija izgubivši sa 1-4.

Dugo će u Torinu pamtiti ovaj dan. Svega nekoliko sati prije gostovanja kod Empolija, torinska “Stara dama” je kažnjena oduzimanjem 10 bodova, a potom je na stadionu Carlo Castellani upisala prvi poraz nakon 24 godine.

Talijanskom velikanu je prvotno oduzeto 15 bodova zbog financijskih malverzacija. Nakon što se klub žalio bodovi su mu vraćeni do okončanja novog postupka. Sada je stigla i konačna odluka. Žalbeni sud Talijanskog nogometnog saveza kaznio je Juve oduzimanjem 10 bodova što komplicira njegove izglede za nastup u Ligi prvaka.

Nakon nove kazne Juve je pao na sedmo mjesto sa 59 bodova, pet bodova manje od četvrte pozicije koja vodi u Ligu prvaka. Momčad koju vodi Massimiliano Allegri imala je priliku pobjedom u Empoliju smanjiti zaostatak za Milanom na dva boda, a potom u nedjelju pred svojim navijačima u derbiju protiv “Rossonera” tražiti pobjedu za povratak na poziciju koja osigurava “Champions League”.

Međutim, Juve je na stadionu Carlo Castellani doživio debakl. Izgubio je 1-4 upisavši prvi poraz u Empoliju nakon 24 godine.

Domaćin je poveo u 18. minuti golom Francesca Caputa iz jedanaesterca, a samo tri minute kasnije Sebastiano Luperto je povećao na 2-0. U drugoj minuti nastavka Caputo je svojim drugim golom doveo Empoli do ogromnih 3-0.

Fedrico Chiesa je smanjio na 3-1 u 85. minuti, međutim Roberto Piccoli je u trećoj minuti nadoknade zabio za konačnih 4-1. Za domaćine je od 79. minute zaigrao hrvatski nogometaš Marko Pjaca.

“Bianconeri” su proglašeni krivima za umjetno napuhavanje naknada za transfere kako bi povećali kapitalne dobitke. Šest bivših direktora i menadžera Juventusa – Pavel Nedved, Paolo Garimberti, Assia Grazioli Venier, Caitlin Mary Hughes, Daniela Marilungo, Francesco Roncaglio i Enrico Vellano – oslobođeni su optužbi. Međutim, ostale su kazne za Andreu Agnellija, Fabia Paraticija, Federica Cherubinija i Maurizia Arrivabenea.

“Nismo zadovoljni s kaznom od -10 bodova. Vidjet ćemo hoće li biti prostora za žalbu. Ove godine se borimo protiv svih i svega,” kazao je direktor Francesco Calvo.

Klub se oglasio i na Twitteru.

“Nogometni klub Juventus prima na znanje odluku žalbenog suda FIGC-a i zadržava pravo pročitati razloge kako bi procijenio moguću žalbu CONI-ju. Ono što je utvrđeno presudom, započetoj prije više od godinu dana, izaziva veliku gorčinu u klubu i milijunima njegovih navijača.”

Odigrana je i utakmica između Rome i Salernitane na Olimpicu, a završilo je 2-2. Gosti su vodili 1-0 i 2-1, ali je Roma oba puta izjednačila.

Salernitanu je u vodstvo doveo Antonio Candreva u 12. minuti, izjednačio je Stephan El Shaarawy u 47. minuti, da bi Boulaye Dia u 54. minuti doveo goste u novu prednost. Konačnih 2-2 postavio je Nemanja Matić u 83. minuti.

Domagoj Bradarić je odigrao cijeli susret za goste koji se nalaze na 15. mjestu sa 39 bodova. Roma je sada šesta sa 60 bodova.

Na vrhu ljestvice je Napoli sa 86 bodova, Lazio ima 68, Inter 66, a Milan je četvrti sa 64 boda. Slijede Atalanta (61), Roma (60), pa Juventus (59).

Empoli je sada na 14. mjestu sa 42 boda, 12 više od zone ispadanja.

Italija – 36. kolo
Roma – Salernitana 2-2 (El Shaarawy 47, Matić 83 / Candreva 12, Dia 54)
Empoli – Juventus 4-1 (Caputo 18-11m, 47, Luperto 21, Picolli 90+3 / Chiesa 85)
U nedjelju:
Lecce – Spezia 0-0
Torino – Fiorentina 1-1 (Sanabria 66 / Jović 48)
Napoli – Inter 3-1 (Anguissa 67, Di Lorenzo 85, Gaetano 90+5 / Lukaku 82)
Udinese – Lazio 0-1 (Immobile 61-11m)
U subotu:
Milan – Sampdoria 5-1 (R. Leao 9, Giroud 23, 29-11m, 68, Brahim Diaz 63 / Quagliarella 20)
Atalanta – Verona 3-1 (Zappacosta 22, Pašalić 53, Hojulund 62 / Lazović 11)
Cremonese – Bologna 1-5 (Ciofani 90+1 / Arnautović 14, Ferguson 27, Posch 45+1, Orsolini 62, Sansone 80)