Obregon autor povijesnog Prva HNL pogotka Rijeke, ‘hat-trick’ Murića u uvjerljivom slavlju ‘Bijelih’ nad ‘Crnima’

04.12.2021., Rijeka - Hrvatski Telekom Prva liga 21/22. 18. kolo. Stadion Rujevica. HNK Rijeka - NK Hrvatski dragovoljac.

Goran Kovacic/Pixsell

U drugoj utakmici programa 18. kola HT Prve lige Rijeka je rezultatom 4-1 (2-0) svladala Hrvatski dragovoljac i tako jedanaestom ligaškom pobjedom stigla do 36 bodova na kontu, preuzevši prvo mjesto ljestvice s jednim bodom više od drugoplasiranog Osijeka. Zbog kazne zarađene nakon domaćeg 2-3 poraza od Hajduka susret je igran pred praznim tribinama Rujevice.

Rijeku je u vodstvo pogotkom u 16. minuti doveo Jorge Obregon, čime će 24-godišnji Kolumbijac zauvijek ostati upisan u ‘povijesne knjige’ kluba jer je to ujedno bio i 1500.-ti gol riječkog prvoligaša u Prvoj HNL. Za 2-0 u 44. minuti je prekrasnim udarcem iz daljine strijelac bio Robert Murić, koji je do kraja golovima u 47. i 80. minuti stigao do ‘hat-tricka’. Za goste, koji su danas odigrali vrlo dobru utakmicu, strijelac jedinog pogotka bio je Vinko Petković u 67. minuti okršaja.

U uvodnih pet minuta igre smo, suprotno očekivanjima, svjedočili konkretnijim dolascima gostiju u posljednju trećinu, većinom su se akcije ‘Crnih’ odvijale preko lijeve strane napada gdje je u završnici visoko postavljen ‘operirao’ nekadašnji igrač Rijeke – Petar Mamić. Gosti ipak iz ovog kratkog perioda konkretnije igre nisu uspjeli kvalitetnije testirati obranu i vratara domaćina.

Remi Gorice i Osijeka u Velikoj Gorici, gosti pola sata igrali s igračem manje, tolerantni sudac Pečarić dodijelio ‘samo’ deset opomena

Uskoro je Rijeka nakratko ‘preuzela konce igre’, ali u 9. minuti bilježimo pritisak Dragovoljca koji je poslije udarca Petkovića izborio tri ubačaja iz kuta u nizu, iako je bilo dosta gužve u tim situacijama, ‘Bijeli’ su se bez većih problema obranili.

Nije u ovom periodu Tomićeva momčad imala odgovor na igru gostiju. U 14. minuti ‘Crni’ izlaze u odličnu kontru s četiri igrača, u završnici Petković iz sredine igra desno za usamljenog Viduku koji je uz dosta vremena i prostora udarcem iz prve s petnaest metara napucao loptu daleko, daleko iznad okvira vrata.

Rijeka je do rezultatske prednosti stigla nakon prvog konkretnijeg dolaska pred Šubarićeva vrata. Pavičić je ‘iz dubine’ odigrao savršeno precizno za visoko postavljenog Murića desno, on prolazi pored Mamića i s ruba šesnaesterca igra kroz noge Lukića za Vučkića koji je na rubu peterca okružen trojicom igrača uspio odigrati snažno u sredinu, tamo Bagadur u padu kratko odbija loptu samo do Obregona, a Kolumbijac nečuvan s tri metra u 16. minuti pogaža za 1-0 i svoj prvi ligaški pogodak u dresu Rijeke, ujedno i jubilarni 1500. Prva HNL pogodak ‘Bijelih’!

Labrović je na prvu intervenciju bio primoran u 21. minuti kada je Mamić pucao s lijevog ruba šesnaesterca, junak Rijekinog kup slavlja nad Dinamom nije imao ni najmanjih problema pri upisivanju obrane.

Uslijedio je period potpune dominacije Rijeke, ali nakon nekoliko opasnih napada i izborenih kornera, konkretne prijetnje i udarca u okvir nije bilo. U 30. minuti Murić je odlično ubacio s desne strane napada u sredinu za nečuvanog Bušnju, koji glavom s deset metara puca malo, malo pored suprotne vratnice. Minutu poslije Murić je probao sam zaprijetiti Šubariću, ali i njegov pokušaj s osamnaest metara odlazi pored okvira vrata.

Od 35. do 40. minute opet su gosti zagospodarili terenom, ali osim zamalo nepreciznog udarca Lukića s ruba peterca glavom nakon ubačaja iz prekida s desne strane, nije bilo većih izazova za domaćine.

‘Bijeli’ su u 44. minuti uspješno iskoristili činjenicu da je zbog ukazivanja pomoći van igre bio Mamić, poslije izvedenog ubačaja sa strane na desnoj strani napada lopta je došla do Murića koji prekrasnim udarcem s ruba šesnaesterca pogađa sam donji suprotni te lopta od vratnice završava u mreži za 2-0 Rijeke i njegov peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 22. u 82. Prva HNL nastupu.

04.12.2021., Rijeka – Hrvatski Telekom Prva liga 21/22. 18. kolo. Stadion Rujevica. HNK Rijeka – NK Hrvatski dragovoljac.

Eventualno pitanje pobjednika Rijeka je riješila pogotkom u drugoj minuti nastavka. Nakon duge lopte Čerina desno u prostor očajno je reagirao Mamić i istu samo primiro za Murića koji sa sedam metara mirno pogađa suprotni kut za 3-0 i svoj šesti ligaški pogodak u sezoni.

Na ulasku u 53. minuti Petković se kvalitetno sjurio po lijevoj strani napada i utrčao u šesnaesterac, ali se u situaciji kada je desno imao dva suigrača odlučio na snažan i neprecizan udarac iskosa s deset metara te poslao loptu pristojno pored prve vratnice.

Tomićeva momčad nakon ovog je raspleta s dosta manjim intezitetom igrala susret, što su gosti iskoristili za ponovno uspostavljanje dominacije u igri. Nakon nekoliko opasnih dolazaka u kojima je u samoj završnici za konkretnije ugrožavanje vrata nedostajalo kvalitete, ‘Crni’ do pogotka za 3-1 stižu u 67. minuti. Prethodno pogotku Lukić je nakon ubačaja iz kuta udarcem glavom natjerao Labrovića na ‘vađenje lopte’ koja je išla pod gredu, a iz tog ubačaja iz kuta gosti su lijepom kombinacijom kreirali čistu situaciju Petkoviću za udarac, a on iskosa liejvo s petnaest metara precizno pogodio suprotni kut za 3-1 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno šesti u 52. Prva HNL nastupu.

‘Uozbiljili’ su se domaćini nakon primljenog pogotka. Prelijepim potezima Murića u 70. i Vučkića u 73. minuti Abass je imao dvije čiste jedan na jedan gol prilike, ali mu je u obje situacije udarce s nekoliko metara odličnim refleksnim reakcijama obranio Šubarić!

Konačnih 4-1 u 80. minuti je još jednim prekrasnim pogotkom postavio Murić, koji je s desnog ruba šesnaesterca preciznim udarcem poluvisoko pogađa suprotni kut za svoj sedmi ligaški pogodak u sezoni.

Obračun Šubarić – Abass svoj je nastavak dobio u 85. minuti kada je kapetan gostiju hrabrim istrčavanjem glavom uspio zaustaviti pokušaj Ganca s tri metra! Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija, tri minute sudačke nadoknade, u susretu u kojem je Rijeka stigla do jedanaeste ligaške pobjede u sezoni i ponovno preuzela prvo mjesto na ljestvici.

Rijeka je u sljedećem kolu ponovno domaćin, na Rujevicu stiže Gorica, a prethodno toj obvezi ‘Bijeli’ će odraditi i zaostalu utakmicu 14. kola s Osijekom, također na domaćem terenu. Hrvatski dragovoljac u sljedećem kolu gostuje u Puli kod Istre 1961.

Program ovog kola nastavlja se sutrašnjim okršajima Lokomotive i Šibenika (15) te Dinama i Hajduka (17:30), dok će isto u ponedjeljak dvobojem na Aldo Drosini zaključiti Istra 1961 i Slaven Belupo.