‘Novi ministar financija igrač je Tomislava Ćorića i njegove supruge koja ga je progurala i Kolindi’

Autor:

Patrik Macek, Davor Javorovic, Davorin Visnjic/PIXSELL

Tri neovisna izvora bliska Vladi potvrdila su za Nacional da je neiskusnog Marka Primorca, koji će na funkciji ministra financija zamijeniti hvaljenog Zdravka Marića, premijeru Plenkoviću predložio bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, s čijom suprugom je također povezan

Novog ministra financija, 38-godišnjeg profesora s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Marka Primorca, koji će na toj funkciji zamijeniti najhvaljenijeg ministra u Plenkovićevoj vladi Zdravka Marića, izravno je premijeru predložio Tomislav Ćorić, donedavni ministar gospodarstva i održivog razvoja. Potvrdila su to Nacionalu krajem prošlog tjedna tri neovisna izvora bliska Vladi. Sva tri izvora tvrde da iza Primorca stoje ne samo Tomislav Ćorić, već i njegova bivša supruga Dubravka Sinčić Ćorić, također profesorica s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Indikativno je da je Dubravka Sinčić Ćorić bila voditeljica Radne skupine za razvoj identiteta i brenda Republike Hrvatske bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović te da je u lipnju 2019. predstavila sedam smjernica te skupine, nakon šestomjesečnog rada u kojem je sudjelovalo 45 ljudi iz raznih područja i dvije tvrtke.

Jedan od Nacionalovih izvora bliskih Vladi ovako je objasnio njihove relacije:

“Istina je da je Marko Primorac Ćorićev igrač. On i njegova supruga Dubravka Sinčić Ćorić su ga doveli i na mjesto savjetnika bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović za gospodarstvo. Naime, Dubravka Sinčić Ćorić bila je i voditeljica radne skupine za brendiranje Hrvatske koju je formirala bivša predsjednica. Primorac je inače korektan čovjek, porezna politika je njegovo uže stručno područje, ali svejedno mislim da je premlad i neiskusan jer ne vidim da se po bilo čemu posebnom istaknuo – osim što je poznat po tome da voli novac.”

Novi ministar financija, 38-godišnji Marko Primorac, godinama je radio na Katedri za financije Ekonomskog fakulteta u Zagrebu s Tomislavom Ćorićem. FOTO: Dragan Matic/CROPIX

Nacionalovi izvori zbog toga smatraju da je pitanje hoće li i koliko Marko Primorac biti autonoman i neovisan u svom radu te kakav će biti njegov autoritet – ili će u pozadini iza njega “ordinirati” neki ministar u sjeni ili pak skriveni lobistički interesi. Naime, izvori bliski Vladi tvrde da je neprežaljena ambicija Tomislava Ćorića, koju nikad nije mogao ostvariti upravo zbog čvrste pozicije i autoriteta Zdravka Marića, bila postati ministar financija te da je to bilo jedino područje koje je njega istinski stručno i privatno interesiralo. Međutim, pitanje je bi li uslijed prošle mini rekonstrukcije ostao u Vladi da je znao da će Marić uskoro otići. Ovako je Ćorić dobio unosnu poziciju viceguvernera Hrvatske narodne banke – što pokazuje da je on ostao u krugu bliskih Plenkovićevih suradnika koje premijer očito smatra izuzetno zaslužnima, a time je napokon ušao i u zonu financijske politike.

Ćorić i Primorac su također kolege s fakulteta i to s Katedre za financije – dijelile su ih tek dvije sobe. Naime, Ćorić je bio u kabinetu broj 109, a Primorac u kabinetu broj 107. No Ćorić je s Katedre za financije u politiku otišao 2016., kada je Primorac postao docent.

Na Marka Primorca mogla bi utjecati Ćorićeva supruga, profesorica Dubravka Sinčić Ćorić, inače potpredsjednica Hrvatskog društva lobista. Upravo je Nacional prije dvije godine otkrio da supruga ministra Ćorića povezuje Ministarstvo s lobističkom udrugom u unosnom poslu poticanja investicija. Naime, Nacional je otkrio da je direktorica udruženja OIEH, čiji su članovi sudjelovali u kreiranju premijskog modela poticanja investicija u obnovljive izvore energije Maja Pokrovac, koja je i predsjednica Hrvatskog društva lobista u kojem je potpredsjednica Dubravka Sinčić Ćorić.

Iskra Primorac, supruga Marka Primorca, za razliku od njega, članica je HDZ-a i predsjednica Središnjeg registra osiguranika. FOTO: Borna Filic/PIXSELL

Neposredno prije nego što je Hrvatska trebala prihvatiti premijski model poticanja investicija u obnovljive izvore energije, javnosti je ostala skrivena činjenica da su pravila funkcioniranja tog modela u najmanju ruku jednim dijelom prema vlastitim interesima i potrebama skrojili predstavnici investitora zainteresiranih za ulaganja u projekte izgradnje objekata za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Naime, prema tvrdnjama dobro upućenih izvora iz energetskih krugova, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike je, unatoč protivljenju dijela energetskog sektora koji se ne slaže s takvim modelom, prepustilo izradu premijskog modela predstavnicima developera (tvrtki zainteresiranih za ulaganje u OIE), svjesno da u vlastitim redovima ne posjeduje dovoljno znanja ni iskustva u području obnovljivih izvora, a developeri su iskoristili priliku i sami sebi propisali uvjete sufinanciranja projekata obnovljivih izvora u narednim godinama.

Prihvaćajući model koji se, prema tvrdnjama iskusnih energetičara u većini Europe već napušta kao nepotreban, developeri su izradili premijski sustav koji će im u narednim godinama osigurati interes banaka za njihove projekte, a istovremeno su kroz njega osigurali da im se u slučaju nepovoljnih cijena energije na tržištu eventualni gubici u proizvodnji energije pokrivaju iz džepova potrošača, i to kroz naknadu za poticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora koja je dio svakog računa za potrošenu električnu energiju. Drugim riječima, potrošači električne energije i dalje će novcem podupirati povlaštene proizvođače energije iz obnovljivih izvora. Međutim, ministra Tomislava Ćorića neki su Nacionalovi izvori bili skloni prozivati za sukob interesa jer je Maja Pokrovac, direktorica lobističkog udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH), čiji su članovi direktno sudjelovali u kreiranju premijskog modela, istovremeno i predsjednica Hrvatskog društva lobista (HDL), u kojem funkciju potpredsjednice obnaša upravo Dubravka Sinčić Ćorić, supruga ministra Ćorića te je upravo ona, kako su tvrdili dobro obaviješteni izvori, bila spona između tadašnjeg Ministarstva zaštite okoliša i energetike i OIEH-a koja je članovima interesnog udruženja olakšala ulazak u radnu skupinu za kreiranje premijskog modela.

Supruga ministra Ćorića bila je spona između tadašnjeg Ministarstva zaštite okoliša i energetike i udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske koje je sudjelovalo u kreiranju modela poticaja

Prema tvrdnjama Nacionalova dobro upućenog izvora iz stručnih krugova, tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša i energetike dopustilo je da grupica zainteresiranih investitora uđe u radnu skupinu za razradu premijskog modela i tako direktno utječe na njegovo kreiranje po svojoj mjeri i svojim interesima.

„Ministarstvo zaštite okoliša i energetike odgovorno je za energetsku politiku u Hrvatskoj. Zbog čega se onda u njihov posao miješaju predstavnici tvrtki i raznih lobističkih udruženja koja politiku premija kroje po vlastitim željama i onako kako to njima odgovara?“ upozorio je još prije dvije godine Nacionalov izvor koji nam je potvrdio da su u kreiranje modela aktivno bili uključeni i predstavnici tvrtki okupljenih u interesnoj lobističkoj udruzi OIEH.

U vrijeme kad se kreirao taj model, Dubravka Sinčić Ćorić “progurala” je Marka Primorca u kabinet tadašnje predsjednice države Kolinde Grabar-Kitarović, na mjesto savjetnika za gospodarstvo, a on je na toj funkciji bio od 2018. do 2020.

Kod Marka Primorca također postoje još neke nepoznanice, poput činjenice da na istoj adresi ima registriran obrt i poduzeće i to za istu djelatnost, što je prošlog tjedna otkrio portal Telegram, a što Porezna uprava, iako to nije nezakonito, smatra “alarmom” te posebno provjerava zbog mogućnosti izbjegavanja plaćanja poreza državi. Naime, Primorac je vlasnik obrta za poslovne usluge Economica te tvrtke Economica Consulting, a između ostalog surađivao je na jednom projektu i s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije, što također govori o njegovoj izvrsnoj premreženosti s državnim institucijama. U tom kontekstu zanimljivo zvuči tvrdnja Nacionalova izvora bliskog Vladi kako Marko Primorac “voli novac”.

Iako je na osobni zahtjev otišao iz Vlade, bivšeg ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića premijer Plenković nagradio je mjestom viceguvernera, a na njegov je poticaj imenovao i Primorca. FOTO: Marko Todorov/CROPIX

Kako su još prošlog tjedna pisali Jutarnji list i list 24 sata, Marko Primorac sa svojom suprugom Iskrom Primorac uspio je prikupiti štednju u visini čak milijun kuna – ili konkretnije 35.000 eura, 16.000 švicarskih franaka, 600.000 kuna i 14.000 dolara i to na temelju primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada, od drugih izvora dohotka, od imovine i imovinskih prava pa čak i od poklona za rođenje djeteta, kako je njegova supruga, inače članica HDZ-a i predsjednica Središnjeg registra osiguranika, navela u svojoj imovinskoj kartici koju je bila dužna predati.

Primorac kao izvanredni profesor na fakultetu ima neto mjesečnu plaću 16.941 kuna, ali godišnje zaradi još 287.309 kuna od drugog dohotka pa tako mjesečno od drugog dohotka dobiva 1500 kuna, od imovine i imovinskih prava 3000 mjesečno te ima još nekoliko različitih mjesečnih dohodaka u visini 1000 i 1604 kune mjesečno.

Obitelj Primorac posjeduje stan u Zagrebu veličine 60 m2 vrijedan 855.000 kuna te oranicu od 1048 m2 u Odri vrijednosti 525.000 kuna, a imaju i kredit od 50 tisuća eura iz 2008. koji otplaćuju uz kamatnu stopu od svega 1,13 posto – iako se kamata na stambenu štednju u to vrijeme kretala između 7 i 8 posto, a danas se spustila na oko 3 posto. Supružnici imaju i automobil BMW 520D iz 2017. čija je vrijednost oko 200.000 kuna.

Neprežaljena ambicija Tomislava Ćorića, koju nikad nije mogao ostvariti upravo zbog čvrste pozicije i autoriteta Zdravka Marića, bila je postati ministar financija, kako tvrde izvori bliski Vladi

Marko Primorac je profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu čije je područje ekspertize upravljanje financijama u javnom sektoru, porezna politika i fiskalna decentralizacija, ali nikad ranije nije radio u javnom sustavu niti upravljao državnim financijama – što možda ne bi bio problem da se Republika Hrvatska i cijela Europa i svijet ne nalaze pred najneizvjesnijom jeseni u posljednjih nekoliko desetljeća jer zbog ruske agresije na Ukrajinu i energetske krize i inflacije, nitko još ne zna kako će izgledati opskrba energentima, po kojoj će se cijeni oni nabavljati i kako će to utjecati na cijene svih ostalih proizvoda i usluga. Jedine funkcije koje je obnašao bile su one u upravnim vijećima i nadzornim odborima, ali ni jedna od njih nije operativna funkcija na kojoj bi imao prilike donositi konkretne odluke i upravljati financijama.

Primorac je od 2016. član Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, od 2017. do 2018. bio je zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Hrvatske elektroprivrede d.d., a od 2018. je zamjenik predsjednika Revizijskog odbora Hrvatske lutrije d.o.o. Prošle godine je imenovan i za zamjenika predsjednika Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije te predsjednika Revizijskog odbora, a od 2021. je vanjski član Odbora za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora.

Inače, bivši SDP-ov ministar financija Slavko Linić svojedobno je Primorca prozvao “neznalicom koja je spavala 10 godina” i to zbog kritičkog osvrta o javnom zaduživanju koji je napisao s danas pokojnim ekonomistom Antom Bajom.

Dubravka Sinčić Ćorić bila je voditeljica Radne skupine za razvoj identiteta i brenda RH bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, a u istom timu bio je i tadašnji savjetnik Marko Primorac. FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

Marko Primorac i njegova supruga, inače i šefica Upravnog vijeća KBC-a Zagreb, bili su spomenuti u novinskim člancima u veljači prošle godine u kontekstu cijepljenja preko reda, a potom su u travnju ove godine većem broju redakcija uputili zahtjev za brisanje tih članaka. Nakon što je portal Mirovina.hr otkrio da je jedino s internetskog portala HRT-a nestao članak o cijepljenju bračnog para Primorac, jer nije bilo pravno osnovanog razloga za njegovo uklanjanje, Nacional je HRT-u postavio pitanje o tome je li Primorac iskoristio svoju funkciju zamjenika predsjednika Nadzornog odbora HRT-a kako bi se cenzurirao sadržaj njihova portala, ali oni se branili općenitim frazama o tome da je rad HRT-a neovisan. Naime, s HRT-a su ustvrdili da je vijest uklonjena “autonomnom uredničkom odlukom još 11. travnja 2022., davno nakon što je bila relevantna – i mnogo ranije nego što je postala ponovno zanimljiva uslijed političkih mijena – sukladno Zakonu o HRT-u, Zakonu o medijima te Zakonu o zaštiti osobnih podataka”.

Kažu da u tekstu koji je bio objavljen 14. veljače 2021. (i bio je prijenos izgovorenih riječi novinarke IMS-a) nikada nije bilo izrijekom navedeno ime sadašnjeg ministra Primorca – već je bilo navedeno jedno ime – i to ime njegove supruge te izjava ravnatelja KBC-a Zagreb koji također nije potvrdio imena cijepljenih osoba, pozivajući se na Zakon o zaštiti osobnih podataka.Odgovor na pitanje o mogućoj zlouporabi položaja i ovlasti Marka Primorca posve su “preskočili” te su umjesto toga naveli tek sljedeće: “Napominjemo također da je urednička samostalnost HRT-a definirana i u Statutu HRT-a (članak 3. st. 2.), kao i u članku 17. Zakona o HRT-u.”

Kao za inat, Primorca je od stupanja na dužnost odmah nakon ostavke Zdravka Marića spriječila upravo zaraza covidom-19.


Biografija koju je Marko Primorac naveo na stranicama Ekonomskog fakulteta u Zagrebu

Marko Primorac završio je XV. gimnaziju u Zagrebu i 2003. upisao Ekonomski fakultet – Zagreb. Tijekom studija dobio je nekoliko stipendija i nagrada, među kojima i nagradu Zaklade prof. dr. Marijan Hanžeković za rad „Mjerenje efikasnosti i produktivnosti hrvatskih banaka Malmquistovim indeksom promjene ukupne faktorske produktivnosti“. Osnivač je studentske udruge Financijski klub koja okuplja najbolje studente s ciljem promicanja financijske teorije i prakse među članovima Kluba, ali i u široj društvenoj zajednici. Diplomirao je 2007., a 2009. završio Poslijediplomski specijalistički studij „Upravljanje financijskim institucijama“ obranivši rad „Analiza kreditne sposobnosti lokalnih jedinica u Republici Hrvatskoj“ za koji je dobio nagradu Hrvatske zajednice računovođa i financijskih djelatnika. U 2013. je obranio doktorsku disertaciju pod naslovom: „Fiskalna decentralizacija i ublažavanje lokalnih nejednakosti u zemljama Europske unije i Republici Hrvatskoj“ za koju je nagrađen nagradom “Dr. Pero Jurković”. Na Ekonomskom fakultetu – Zagreb zaposlen je od 2007. i sudjeluje u izvođenju nastave iz kolegija „Javne financije“, „Lokalne financije“, „Upravljanje javnim dugom“ i „Upravljanje financijama u javnom sektoru“ na hrvatskom te „Public Finance“ na engleskom jeziku. Gostujući je predavač na Pravnom fakultetu u Zagrebu gdje u sklopu poslijediplomskog studija „Fiskalni sustav i fiskalna politika“ izvodi nastavu iz kolegija „Javni dug“. Područja njegovog znanstvenog rada su upravljanje financijama i rizicima u javnom sektoru, fiskalni federalizam i oporezivanje.

Kao autor ili koautor objavio je 4 sveučilišna udžbenika te više od 70 znanstvenih i stručnih te popularnih (publicističkih) radova. Urednik je publikacije Fiscus (Znanstveno društvo ekonomista) te član uredništva časopisa Ekonomski pregled / Economic Review (Hrvatskog društva ekonomista). Recenzent je za časopise Financial Theory and Practice, Contemporary Economics, Lex localis, Economic Research, Economic Thought and Practice, Public Sector Economics, Acta Oeconomica, Annals of Public and Cooperative Economics, Strategos te druge časopise, domaće i međunarodne znanstvene konferencije i knjige.

Usavršavao se na National University of Singapore, Università Bocconi – Milano, American Institute on Political and Economic Systems, Hochschule für Wirtschaft und Recht – Berlin. U 2009. je bio gostujući istraživač na Glasgow Caledonian University, a u 2015. na CESifo (Center for Economic Studies i Ifo Institute) u Münchenu gdje postaje članom CESifo istraživačke mreže. U 2016. bio je član Stručne radne skupine za reviziju poreznog sustava i izradu novih zakonodavnih rješenja u poreznom sustavu Republike Hrvatske, a 2017. član Povjerenstva za izradu novog modela sustava financiranja jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave pri Ministarstvu financija Republike Hrvatske. U 2018. je bio član Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju pri Ministarstvu rada i mirovinskog sustava te član stručne radne skupine za izradu Nacionalne razvojne strategije pri Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Od 2018. do 2020. obnašao je dužnost savjetnika predsjednice Republike Hrvatske za gospodarstvo. Bio je koordinator Vijeća za gospodarska pitanja predsjednice te je vodio i sudjelovao u nekoliko radnih skupina predsjednice, od kojih valja istaknuti Radnu skupinu za izradu smjernica za daljnju fiskalnu decentralizaciju i regionalni razvoj Republike Hrvatske te radnu skupinu za ostvarivanje preduvjeta za potpisivanje ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa SAD-om. Od 2016. je član Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, od 2017. do 2018. bio je zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Hrvatske elektroprivrede d.d., a od 2018. je zamjenik predsjednika Revizijskog odbora Hrvatske lutrije d.o.o. Od 2021. je zamjenik predsjednika Nadzornog odbora Hrvatske radiotelevizije te predsjednik Revizijskog odbora. Od 2021. je vanjski član Odbora za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora.

Kao istraživač, sudjelovao je u većem broju projekata kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu. Konzultant je i vanjski suradnik Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda te drugih renomiranih domaćih i međunarodnih institucija. Od 2020. kao konzultant radi za Center of Excellence in Finance na Programu ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine, a od 2022. kao član glavne skupine stručnjaka (Core Group of Experts) radi na poboljšanju kvalitete i provedbe programa ekonomskih reformi sedam zemalja Zapadnog Balkana i Turske, posebice u pogledu integracije strukturnih reformi i fiskalnih okvira.


REAKCIJA: ‘Maja Pokrovac nema nikakve poslovne niti privatne veze s gđom Dubravkom Sinčić Ćorić’

“Dana 12. srpnja 2022. u tjedniku „Nacional“ br. 1264 objavljen je članak naslova „Novi ministar financija igrač je Tomislava Ćorića i njegove supruge koja ga je progurala i Kolindi“, a isti je u neizmijenjenom sadržaju objavljen i na portalu Nacionala 16. srpnja 2022. (poveznica: https://www.nacional.hr/novi-ministar-financija-igrac-je-tomislava-corica-i-njegove-supruge-koja-ga-je-progurala-i-kolindi/ ).

U članku je objavljena netočna informacija da je donošenje premijskog modela poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) nešto što se radilo zakulisno te da su pravila funkcioniranja tog modela u najmanju ruku jednim dijelom prema vlastitim interesima i potrebama skrojili pojedini članovi gospodarskog interesnog udruženja OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE HRVATSKE (dalje: „OIEH“). S obzirom na prethodno navedeno, premijski sustav nije izrađen niti usvojen zakulisno te je predviđen Zakonom o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji, a koji je donesen više od godinu dana prije osnivanja OIEH-a. Dodatno, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike je odobrenje za potporu sufinanciranja premijskog sustava tražilo od Europske komisije. Prilikom davanja odobrenja Europska komisija uzima u obzir i to da je intenzitet potpore tj. financiranja od države, sveden na najmanju moguću mjeru, tako da je netočno govoriti o pogodovanju pojedinim članovima OIEH-a. Uostalom, Europska komisija je Odlukom SA 57089 (2021/N) od 9. prosinca 2021. godine i odobrila program sufinanciranja premijskog modela poticanja proizvodnje električne energije.

U članku je objavljena netočna informacija da je Maja Pokrovac kao direktorica OIEH-a iskoristila svoj položaj i poznanstva s gđom Sinčić Ćorić kako bi presudno utjecala na usvajanje navodno problematičnog premijskog modela, odnosno povezala Ministarstvo za zaštitu okoliša i energetike s OIEH-om. S obzirom na prethodno navedeno, Maja Pokrovac nije nikada koristila položaj niti poznanstvo s gđom Sinčić Ćorić kako bi utjecala na rad Ministarstva za zaštitu okoliša i energetike, odnosno presudno utjecala na usvajanje premijskog modela poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora (OIE). U prilog toj tvrdnji može se istaknuti i parnični postupak vođen pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu pod poslovnim brojem Pn-3183/2020, a u kojem je 3. kolovoza 2022. donesena prvostupanjska presuda gdje je sud utvrdio da nije bilo zloporabe položaja i prijateljstva od strane Maje Pokrovac radi usvajanja spornog premijskog modela. Imajući prethodno navedeno u vidu, Maja Pokrovac nema nikakve poslovne niti privatne veze s gđom Dubravkom Sinčić Ćorić osim što su u određenom razdoblju obje djelovale u upravnom odboru Hrvatskog društva lobista (HDL).“

Maja Pokrovac

koju zastupa

Emanuel Matešić, odvjetnik”


REAKCIJA: ‘Maja Pokrovac nije nikada koristila poznanstvo s gđom Sinčić Ćorić da utječe na rad Ministarstva’

“Dana 12. srpnja 2022. u tjedniku „Nacional“ br. 1264 objavljen je članak naslova „Novi ministar financija igrač je Tomislava Ćorića i njegove supruge koja ga je progurala i Kolindi“, a isti je u neizmijenjenom sadržaju objavljen i na portalu Nacionala 16. srpnja 2022. (poveznica: https://www.nacional.hr/novi-ministar-financija-igrac-je-tomislava-corica-i-njegove-supruge-koja-ga-je-progurala-i-kolindi/ ).

U članku je objavljena netočna informacija da je donošenje premijskog modela poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora (OIE) nešto što se radilo zakulisno te da su pravila funkcioniranja tog modela u najmanju ruku jednim dijelom prema vlastitim interesima i potrebama skrojili pojedini članovi gospodarskog interesnog udruženja OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE HRVATSKE (dalje: „OIEH“). S obzirom na prethodno navedeno, premijski sustav nije izrađen niti usvojen zakulisno te je predviđen Zakonom o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji, a koji je donesen više od godinu dana prije osnivanja OIEH-a. Dodatno, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike je odobrenje za potporu sufinanciranja premijskog sustava tražilo od Europske komisije. Prilikom davanja odobrenja Europska komisija uzima u obzir i to da je intenzitet potpore tj. financiranja od države, sveden na najmanju moguću mjeru, tako da je netočno govoriti o pogodovanju pojedinim članovima OIEH-a. Uostalom, Europska komisija je Odlukom SA 57089 (2021/N) od 9. prosinca 2021. godine i odobrila program sufinanciranja premijskog modela poticanja proizvodnje električne energije.

U članku je objavljena netočna informacija da je Maja Pokrovac kao direktorica OIEH-a iskoristila svoj položaj i poznanstva s gđom Sinčić Ćorić kako bi presudno utjecala na usvajanje navodno problematičnog premijskog modela, odnosno povezala Ministarstvo za zaštitu okoliša i energetike s OIEH-om. S obzirom na prethodno navedeno, Maja Pokrovac nije nikada koristila položaj niti poznanstvo s gđom Sinčić Ćorić kako bi utjecala na rad Ministarstva za zaštitu okoliša i energetike, odnosno presudno utjecala na usvajanje premijskog modela poticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora (OIE). U prilog toj tvrdnji može se istaknuti i parnični postupak vođen pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu pod poslovnim brojem Pn-3183/2020, a u kojem je 3. kolovoza 2022. donesena prvostupanjska presuda gdje je sud utvrdio da nije bilo zloporabe položaja i prijateljstva od strane Maje Pokrovac radi usvajanja spornog premijskog modela. Imajući prethodno navedeno u vidu, Maja Pokrovac nema nikakve poslovne niti privatne veze s gđom Dubravkom Sinčić Ćorić osim što su u određenom razdoblju obje djelovale u upravnom odboru Hrvatskog društva lobista (HDL).“

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE HRVATSKE gospodarsko interesno udruženje

koju zastupa

Emanuel Matešić, odvjetnik”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.