“Nomadland” trijumfirao na dodjeli BAFTA nagrada

Film „Nomadland“ osvojio je četiri BAFTA nagrade na dodjeli nagrada Britanske filmske i televizijske akademije koja se ove godine po prvi puta dodjeljivala tijekom dvije večeri, u subotu i nedjelju. „Nomadland“ je bio nominiran u sedam kategorija a osvojio je nagrade za najbolji film, režiju, glumicu i kameru. Ovime se nastavlja niz ovogodišnjih nagrada za ovaj film čime je još jednom istaknuto da se radi o najvećem favoritu za ovogodišnjeg Oscara.

Imena dobitnika objavljivala su se u londonskom Royal Albert Hallu ali zbog pandemije koronavirusa nagrade se nisu dodjeljivale uživo već virtualno. Prilikom dobivanja nagrade, Chloe Zhao, redateljica filma „Nomadland“ rekla je  „Željeli bismo ovu nagradu posvetiti nomadskoj zajednici koja nas je tako velikodušno primila u svoj život. Podijelili su s nama svoje snove, svoje borbe i svoj duboki osjećaj dostojanstva”.

Ostale nagrade podijeljene su ravnopravno, tako da su filmovi „Djevojka koja obećava“, „The Father“, „Ma Rainey’s Black Bottom“ i „Sound Of Metal“ osvojili svaki po dvije nagrade.

Evo liste dobitnika i nominiranih u najvažnijim kategorijama:

Najbolji film

Nomadland

The Father

The Mauritanian

Djevojka koja obećava

The Trial Of The Chicago 7

Najbolji glumac

Anthony Hopkins, The Father

Riz Ahmed, Sound Of Metal

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

Adarsh Gourav, The White Tiger

Mads Mikkelsen, Another Round

Tahar Rahim, The Mauritanian

 

Najbolja glumica

Frances Mcdormand, Nomadland

Bukky Bakray, Rocks

Radha Blank, The Forty-Year-Old Version

Vanessa Kirby, Pieces Of A Woman

Wunmi Mosaku, His House

Alfre Woodard, Clemency

 

Najbolji britanski film

Djevojka koja obećava

Calm With Horses

The Dig

The Father

His House

Limbo

The Mauritanian

Mogul Mowgli

Rocks

Saint Maud

Najbolja režija

Nomadland, Chloé Zhao

Još jedna runda, Thomas Vinterberg

Babyteeth, Shannon Murphy

Minari, Lee Isaac Chung

Quo Vadis, Aida?, Jasmila Žbanić

Rocks, Sarah Gavron

 

Najbolji sporedni glumac

Daniel Kaluuya, Judas And The Black Messiah

Barry Keoghan, Calm With Horses

Alan Kim, Minari

Leslie Odom Jr., One Night In Miami…

Clarke Peters, Da 5 Bloods

Paul Raci, Sound Of Metal

 

Najbolja sporedna glumica

Yuh-Jung Youn, Minari

Niamh Algar, Calm With Horses

Kosar Ali, Rocks

Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

Dominique Fishback, Judas And The Black Messiah

Ashley Madekwe, County Lines

 

Najbolji originalni scenarij

Djevojka koja obećava, Emerald Fennell

Još jedna runda, Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg

Mank, Jack Fincher

Rocks, Theresa Ikoko, Claire Wilson

The Trial Of The Chicago 7, Aaron Sorkin

 

Najbolji adaptirani scenarij

The Father, Christopher Hampton, Florian Zeller

The Dig, Moira Buffini

The Mauritanian, Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven

Nomadland, Chloé Zhao

The White Tiger, Ramin Bahrani

 

Najbolji dokumentarni film

My Octopus Teacher

Collective

David Attenborough: A Life On Our Planet

The Dissident

The Social Dilemma

Najbolji film na neengleskom jeziku

Još jedna runda

Dear Comrades!

Les Misérables

Minari

Quo Vadis, Aida?

 

 

Komentiraj