Njemačka katedrala izvukla iz riznice relikvije sv. Korone, zaštitnice od epidemija

Autor:

17 March 2020, Oberhausen: The church in Oberhausen-Osterfeld isseen empty as all gatherings are banned in Germany to slow down the spread of Coronavirus (Covid-19). The Catholic priest Christoph Wichmann of the church reacted to the ban on services by calling the people to light a candle at 7 pm in the evening and place it on the windowsill and then pray the Lord's Prayer, as  Germany has introduced drastic restrictions on public life and gatherings as part of efforts to curb the spread of the coronavirus (Covid-19). Photo: Fabian Strauch/dpa

Fabian Strauch/dpa

Njemačka katedrala u Aachenu izvukla je iz riznice relikvije malo poznate mučenice sv. Korone, zaštitnice od epidemija i priprema relikvijar kako bi ga izložila nakon što prođe pandemija koronavirusa.

Pandemija koja je pogodila i Njemačku potaknula je interes za kršćansku mučenicu za koju se vjeruje da su je ubili Rimljani prije oko 1800 godina.

Katedrala je i prije izbijanja pandemije planirala izložiti njezine relikvije tijekom ljeta u okviru izložbe zlatarskog umijeća.

Nije jasno kad će ljudi moći vidjeti relikvije s obzirom na to da su uvedena ograničenja kretanja kako bi se ograničilo širenje virusa.

No, stručnjaci temeljito čiste i lašte relikvijar od zlatna, bronce i bjelokosti koji nije bio pred očima javnosti prethodnih 25 godina kako bi bio spreman za izlaganje.

Vjeruje se da su Koronu u dobi od 16 godina ubili Rimljani vjerojatno na području današnje Sirije zbog toga što nije skrivala kršćansku vjeru.

Prema predaji zavezana je za dvije savijene palme i potom rastrgana kad su egzekutori oslobodili debla palmi.

“Zbog toga je i zaštitnica drvosječa”, kaže Brigitte Falk, kustosica riznice u katedrali dodajući da je igra slučaja što je postala i zaštitnica od epidemija.

Njezine je relikvije u Aachen dopremio kralj Otto III godine 997. i držane su u grobu u katedrali do 1911./12. kada su premještene u relikvijar visok 93 centimetra i težak 98 kilograma.

Igra je slučaja i podudarnost u imenu mučenice i virusa. Virus je dobio ime koronavirus zbog toga što pod mikroskopom izgleda kao da ima krunu, na latinskom coronu.

“Poput mnogih drugih svetaca sv. Korona može biti izvor nade u ovim teškim vremenima”, kaže Falk.

OZNAKE: Njemačka, sv korona

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.