Nikola Kalinić srušio Dinamo i ostavio Hajduk u utrci za prvaka

20.04.2022., stadion Poljud, Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 09. kolo, HNK Hajduk - GNK Dinamo. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj / Pixsell

Najveći derbi hrvatskog sporta pripao je Hajduku. Bili su na Poljudu u zaostalom susretu 9. kola HT Prve lige pogotkom Nikole Kalinića u 63. minuti slavili protiv najvećeg rivala Dinama rezultatom 1:0 (0:0).

Izabranici Valdasa Dambrauskasa su tako došli do 18. prvenstvene pobjede kojim su zaostatak na vrhu ljestvice za vodećim Plavima smanjili na četiri boda razlike. Pet kola prije kraja sezone između njih se nalazi i Osijek s dva boda manje od Dinama te dva više od splitske momčadi tako da nas očekuje uzbudljiva završnica Prve HNL.

Hajduk je tako drugi put u sezoni slavio u najvećem derbiju, a još jedan susret je završio bez golova. Bili tako u tri utakmice protiv Plavih nisu primili ni gola.

U trećoj minuti susreta prilikom ubačaja iz kuta Emreli je pokušao iznuditi kazneni udarac, ali sudac Pajač i VAR soba nisu vidjeli ništa sumnjivo u njegovom duelu s Nikolom Kalinićem. Igra je tom prilikom bila prekinuta na čak tri minute tijekom kojih se ukazivala pomoć azerbajdžanskom napadaču.

Hajduk je prvu konkretniju situaciju pred golom Dinama imao u 15. minuti kada je Melnjak nakon ubačaja iz kuta ubacio za Kalinića, no njegov loš udarac glavom je bio lagan zadatak za Livakovića.

Domaćini su u 20. minuti signalizirali da je Ristovski u kaznenom prostoru igrao rukom, no VAR soba je opravdano ocijenila da nije bilo dovoljno elemenata da suca Pajača pozovu na pregled video snimke.

Uslijedila je odlična solo akcija Emrelija koji je na koncu uputio udarac s 12 metara, ali u njemu nije bilo dovoljno preciznosti i snage.

Već u 22. minuti nakon udarca Ristovskog lopta se odbija od Mlakara te prolazi malo pokraj stative.

Novi prekid zbog ukazivanja pomoći igračima uslijedio je u 23. minuti. Došlo je do sudara između Melnjaka i Lauritsena zbog čega je igra ponovno bila zaustavljena na tri minute.

Valdas Dambrauskas je u 32. minuti bio prisiljen obaviti prvu zamjenu. Igru je zbog povrede na koncu morao napustiti Melnjak, a priliku je dobio Čolina.

Livaković je u 37. minuti istrčao van šesnaesterca te je izbio loptu do Kalinića, ali se potom uspio na vrijeme vratiti da pokupi dalekometni pokušaj napadača Hajduka.

Sudac Pajač je u 41. minuti susreta zbog prigovora isključio pomoćnog trenera Hajduka Mariusa Skinderisa.

Zbog mnogobrojnih prekida nadoknada u prvom poluvremenu je iznosila čak deset minuta. Livaja je u šestoj od njih iskoristio pogrešku Šutala kojem je ukrao loptu te se sjurio prema golu Dinama, ali na koncu je njegov pokušaj uspio blokirati Lauritsen. U posljednjem napadu u prvom dijelu Livaja je s ruba kaznenog prostora iskosa pokušao iznenaditi Livakovića, no to mu nije pošlo za nogom.

Vuković je u 46. minuti dva puta pokušao iz daljine zaprijetiti golu gostiju, ali u oba navrata je pogodio vlastitog suigrača Nikolu Kalinića.

Dobru akciju Hajduk je kreirao u 56. minuti kada je Livaja podvalio loptu za Čolinu čiji je opasan ubačaj u peterac otklonio Theophile. Međutim pomoćni sudac je potom signalizirao zaleđe Livaje tako da se nije razmatralo je li se francuski stoper tom prigodom poslužio rukom.

Dinamo je uzvratio u 59. minuti preko Emreli koji je glavom pucao ravno u Kalinića nakon ubačaja Petkovića s lijeve strane. Bio je to prvi pokušaj Plavih u okvir gola suparnika. Tri minute kasnije iz daljine je udarac okušao Oršić, a lopta je otišla daleko od vratiju Kalinića.

Hajduk u vodstvo dolazi u 63. minuti odličnom golom Nikole Kalinića. U asistente se upisao Mikanović, a iskusni napadač je s desetak metara iskosa lijevom nogom savršeno pogodio suprotnu malu mrežicu.

Gosti su blizu izjednačenja bili u 70. minuti kada je jako dobar udarac s dvadesetak metara uputio Mišić, a L. Kalinić je spremno odbio loptu koja je išla pod samu gredu.

S ruba kaznenog prostora je u 78. minuti šutirao i Mlakar, a lopta je otišla par metara pokraj suprotne stative. Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka Tolić je s dvadesetak metara pokušao pogoditi suprotnu kut, ali i njemu je nedostajalo više preciznosti.

Petković je u 82. minuti proigrao Špikića koji je pada u šesnaestercu nakon kontakta s Čolinom, ali sudac Pajač nije smatrao da je isti bio dovoljan da pokaže na bijelu točku.

Tolić je ponovno u akciji u 88. minuti kada je pucao s desetak metara, no ponovno nije uspio pogoditi suprotnu malu mrežicu.

U drugoj minuti sudačke nadoknade s oko 25 metara udaljenosti snažno je pucao Emreli, a L. Kalinić je uz male poteškoće ipak uspio upisati obranu.

Dvije minute kasnije uslijedila je kontra Hajduka u kojoj je Livaja u šansu gurnuo Mlakara, ali on je loše pucao s ruba kaznenog prostora tako da je lopta otišla visoko iznad gola. Bila je to posljednja prilika na utakmici.