Nikad bogatiji program ponajboljeg svjetskog festivala animiranog filma

Autor:

Animafest Zagreb ove godine slavi pola stoljeća postojanja, na festivalu će gostovati više od 350 autora i bit će prikazano više od 20 svjetskih premijera

 

U Muzeju suvremene umjetnosti nedavno je održana konferencija za medije uoči početka obljetničkog Svjetskog festivala animiranog filma – Animafesta Zagreb 2022 koji od 6. do 11. lipnja u Studentskom centru, Kinu SC, Teatru &TD, Kinu Tuškanac, na Ljetnoj pozornici Tuškanac te na drugim gradskim lokacijama slavi pola stoljeća postojanja. Gostovat će više od 350 autora koji u Zagreb dolaze obilježiti 50 godina u svijetu najuglednijeg hrvatskog filmskog festivala, a među njima su i oskarovci Michael Dudok de Wit i Joan Gratz, nominirani Paul Driessen, Michaela Pavlátová i Joanna Quinn te neprikosnovene legende animiranog filma Priit i Olga Pärn.

“Osim što će uživati u iznimno bogatom retrospektivnom i popratnom programu, kojim dominiraju veliki osvrti na Zagrebačku školu crtanog filma, selekcija dobitnika Animafestove Nagrade publike 1972.-2022., izbor iz djela dobitnika Nagrade za životno djelo Nedeljka Dragića te novi filmovi zvijezda koje su s festivalom ostvarile poseban odnos, mnogi bivši dobitnici zagrebačkog Grand Prixa poslali su i pregršt novih sjajnih radova u najprestižnija natjecanja kratkometražnog, dugometražnog, studentskog i hrvatskog filma 2022., tako da će proslava biti okrenuta i slavlju suvremene animirane produkcije. Animafest ni 2022. neće preskočiti građanima omiljene projekcije na otvorenom, a besplatnih programa više je no ikada prije. Ni izložbeni niti profesionalni programi nikada nisu bili tako bogati, s radovima i predavanjima majstora, a Program za djecu i mlade te Obiteljski program ponovno stižu u sve dijelove Zagreba, kao i u Split i Rijeku”, poručili su organizatori za Zagreb News.

Animafest ima kontinuitet od 50 godina i jedan je od četiri najvažnija svjetska festivala animacije. Tematski program Animafesta 2022 posvećen je Zagrebačkoj školi kao kreativnom momentu koji je Zagreb stavio na svjetsku mapu animacije i kulture. Njihovi su uspjesi doveli 1972. do nastanka ovog festivala. “Svako toliko dobro se na njih podsjetiti u kinima, na velikom platnu. U Zagrebu su se čak četiri puta poklopili Grand Prix stručnih žirija i Nagrada publike, što je dokaz da zagrebačka publika zna prepoznati odličan film i razumije animaciju”, rekao je redatelj Daniel Šuljić i umjetnički ravnatelj Animafesta najavljujući filmski program.

Istaknuo je i kako u najprestižnijim natjecanjima Animafest 2022 broji i više od 20 svjetskih premijera što pokazuje koliko autori, producenti i distributeri vole ovaj festival i koliko na njemu žele prvi put prikazati film. Podcrtao je kako se novi zanos globalnog animiranog filma sretno poklopio s Animafestovim 50. rođendanom pa će u lipnju biti moguće vidjeti nove filmove ranijih zagrebačkih pobjednika i laureata (Phil Mulloy, Špela Čadež, Yumi Joung, Yoriko Mizushiri, Marta Pajek, Pedro Rivero, Xi Chen…), ali i za ovogodišnju Akademijinu nagradu nominirani čileanski film Bestia.

Paola Orlić, producentica Animafesta, predstavila je dodatne i popratne aktivnosti i događanja povodom 50 godina Animafesta, saževši ih kao trolist “knjiga-izložba-film” oplemenjen i svečanim događanjem 5. lipnja u MSU u režiji Krešimira Dolenčića, s izravnim prijenosom na Trećem programu HRT-a. “Nakon svečanosti slijedi za uzvanike, ali i gledatelje HRT-a premijera dokumentarnog filma ‘Grad animacije’. Tijekom festivala bit će predstavljeno i opsežno, dvojezično monografsko izdanje o Animafestovih pola stoljeća, a izložba ‘Sva lica festivala’ od 12. svibnja otvorena je za javnost u MSU-u te sadrži još 4 atraktivna postava Nedeljka Dragića, Paula Driessena, Time Viljakainena i autora glavnih Animafestovih natjecanja”, rekla je Paola Orlić.

Šuljić je govorio i o izboru dugometražnih djela među kojima je izdvojio novi film najuspješnijeg redatelja anime Mamorua Hosode (spektakularna ‘’Belle’’ o povučenoj djevojci koja je u virtualnom svijetu pjevačka zvijezda), rad Michaele Pavlátove o Čehinji udanoj u Afganistan (‘’Maad, moje sunce’’) te atmosferičnu etidu još jedne Animafestove legende Kojija Yamamure ‘’Deseci sjevara’’. “Natjecanje hrvatskog filma, koje domaćoj publici i stranim gostima predstavlja naša nova postignuća, broji 18 djela, među kojima brojčano dominira produkcija ALU-a. Domaćih predstavnika ima i u međunarodnom Natjecanju studentskog filma, razbarušenom i urnebesnom prozoru u sutrašnjicu kroz koji se gleda besplatno zahvaljujući sponzorstvu Zagrebačke banke koja nagrađuje i najbolje u ovoj kategoriji. Govoreći o sutrašnjici, nastavlja se i Natjecanje VR animacije (8 projekata iz cijeloga svijeta), a dobitnica Nagrade za najbolju školu animacije, britanska NFTS predstavlja, zajedno s Novim bugarskim sveučilištem, izbor iz svoje slavne povijesti”, rekao je Šuljić.

Matea Milić, producentica Animafesta, predstavila je i nikad bogatiji segment festivala namijenjen profesionalcima, otvoren, međutim, svim posjetiteljima te također besplatan. Posebno je skrenula pozornost na predavanja Michaela Dudok de Wita, Joanne Quinn i Lesa Millsa, Paula Driessena, Špele Čadež i Veljka Popovića. “Predstavlja se i ‘Rise & Shine’, novi pitching lab za razvoj kratkih filmova mladih talenata u organizaciji CEE Animation te suradnji Animafesta i Animateke. Filmski program ima i Animation Festival Network/AFN – mreža festivala animacije koja okuplja pet najvažnijih festivala srednje i istočne Europe, a koje je Animafest koordinator. Međunarodni znanstveni simpozij Animafest Scanner deveti je put dio festivalskog programa, a otvara se pozvanim predavanjem Rolfa Giesena, dobitnika Nagrade za poseban doprinos proučavanju animacije. Među izlagačima je i Chris Robinson, jedan od vodećih svjetskih animacijskih kritičara i popularizatora”, zaključila je Matea Milić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.