Nicolas Batum blokirao Klemena Prepeliča u zadnjoj sekundi i odveo Francusku u finale

epa09397787 Slovenia's Luka Doncic (R) in action against France's Nicolas Batum (L) during the Men's Basketball semi final match between France and Slovenia at the Tokyo 2020 Olympic Games at the Saitama Super Arena in Saitama, Japan, 05 August 2021.  EPA/KIYOSHI OTA

EPA/KIYOSHI OTA

Francuska je u utakmici koja je odlučena u zadnjem napadu pobijedila Sloveniju s 90-89 i prošla u finale olimpijskog košarkaškog turnira gdje će u subotu igrati protiv Sjedinjenih američkih država. Slovenija će u borbi za broncu igrati protiv Australije.

Slovenci su na poluvremenu imali vodstvo 44-42, a glavni čovjek na terenu je naravno bio Luka Dončić koji je već nakon 20 minuta bio blizu triple doble učinka: 12 koševa, 8 asistencija, 7 skokova.

Francuzi su odigrali odličnu treću četvrtinu, krajem perioda imali su plus 10, 69-59. Iako je Dončić bio već vidno umoran, uporni Slovenci su polako spuštali razliku da bi na pola zadnjeg perioda izjednačili na 78-78. Minutu prije kraja Francuzi su poveli 90-85, Prepelič pogađa jedno bacanje za -4, a nakon petog prekršaja Fourniera Dončić pogađa tricu za -1 na 33 sekunde do kraja. De Colo promašuje šut a Slovenci idu u zadnji napad. Na isteku vremena Dončić dodaje Prepeliču koji ide na ulaz i polaganje međutim Batum ga je blokirao.

Nando de Colo 25 koševa (8/17), 7 skokova i 5 asistencija, Evan Fournier 23 koša (8/16) i 5 skokova. Za Sloveniju Luka Dončić 16 koševa (5/18), 18 asistencija i 10 skokova, Mike Tobey 23 koša (10/14) i 8 skokova.