NFL: Patriotsi uvjerljivi protiv Titansa, Eaglesi izbacili Falconse

New England Patriotsi i Philadelphia Eaglesi plasirali su se u konferencijska finala doigravanja američke profesionalne lige u američkom nogometu NFL, branitelji naslova Patriotsi su u dvoboju Američke konferencije na svom terenu uvjerljivo svladali Tennessee Titanse sa 35-14, dok su Eaglesi u susretu Nacionalne konferencije također kao domaćini bili bolji od lanjskih finalista Atlanta Falconsa sa 15-10.

Početak dvoboja Patriotsa i Titansa obećavao je neizvjesnost, ali ta je neizvjesnost nestala u drugoj četvrtini. Naime, uvodna dva napada domaćih bila su neuspješna dok su gosti uspjeli sastaviti odličan napad tijekom kojega su za pet minuta osvojili 95 jarda i postigli “touchdown” nakon vrhunskog dodavanja Marcusa Mariote za Coreya Davisa.

No, to vodstvo Titansa kao da je razljutilo Patriotse koji su već nakon 5:40 minuta igre u drugoj četvrtini preokrenuli rezultat u svoju korist s dva “touchdowna” koje je postigao James White. U završnici druge četvrtine Patriotsi su postigli još jedno polaganje preko Chrisa Hogana i na odmor otišli s velikih 21-7. U tih drugih 15 minuta domaći sastav osvojio je čak 186 jarda.

Nakon dva neuspješna napada Titansa na početku drugog poluvremena Patriotsi su postigli još jedan “touchdown” probijanjem Brandona Boldena za 28-7 čime su praktički riješili pitanje pobjednika, a kakva bi to utakmica Patriotsa bila bez barem jednog dodavanja Toma Bradyja za Roba Gronkowskog za “touchdown”? To se i dogodilo za 35-7 10-ak minuta prije kraja. Do kraja utakmice još su samo Titansi uspjeli postići utješno polaganje za konačnih 35-14. “Quarterback” Patriotsa Brady utakmicu je okončao sa 35 uspješnih bacanja za ukupno 337 osvojenih jarda dodavanjem i tri “touchdowna” za sedmi uzastopni plasman u konferencijski finale Patriotsa.

U finalu Američke konferencije sljedeće nedjelje Patriotsi će opet igrati na svom terenu, a suparnici će im biti bolji iz dvoboja Pittsburgh Steelersa i Jacksonville Jaguarsa.

Za razliku od utakmice New Englanda i Tennesseea, susret Philadelphije i Atlante je bio neizvjestan do samoga kraja, a Eaglesi su uspjeli svladati prošlogodišnje finaliste Falconse prvenstveno zahvaljujući sjajnoj igri u obrani kada su u posljednjem napadu zaustavili goste na samo dva jarda od svojeg posljednjeg polja. Tijekom čitave utakmice gosti iz Atlante nisu uspjeli povezati neki dugotrajniji napad, a jedini “touchdown” kojega su postigli stigao je nakon pogreške domaćih u igri specijalnih timova, pa su gosti za polaganje morali osvojiti samo 18 jarda.

S druge strane, pričuvni “quarterback” Eaglesa Nick Foles ograničio se na kratka, ali sigurna dodavanja što je u kombinaciji s pravovremenim probijanjima “running backova” Jaya Ajayija i LeGarrettea Blounta donijelo, pokazat će se, dovoljnih 15 poena. Foles je ukupno izveo 30 dodavanja od kojih su 23 bila uspješna za ukupno osvojenih 246 jarda, ali bez ijednog dodavanja za polaganje. Jedini “touchdown” za domaće postigao je Blount probijanjem s jednog jarda od suparničkog zadnjeg polja, dok je “kicker” Jake Elliott, usprkos promašenom pretvaranju nakon polaganja, pogodio sva tri “field goala” koja je izveo, jednoga s poprilične udaljenosti od 53 jarda u samoj završnici prvog poluvremena.

U utakmicu su bolje krenuli Falconsi koji su u svom prvom napadu postigli “field goal”, no Eaglesi su uzvratili napadom koji se protegnuo s kraja prve na početak druge četvrtine u kojemu su glavnu ulogu imali Ajayi i Blount, a neočekivanu pomoć u probijačkim akcijama u ključnom trenutku ponudio je i “wide receiver” Nelson Agholor koji je osvojio 21 jard i praktički namjestio “touchdown” za Blounta. Iako su se potom Falconsi uz dosta sreće vratili u vodstvo, na odmor se otišlo s njihovom minimalnom prednosti od 10-9. No, u drugom poluvremenu napad Falconsa je bio u potpunosti zaustavljen, dok su Eaglesi svoja dva dugačka napada uspjeli okončati “field goalom” i tako šest minuta prije kraja povesti sa 15-10.

Atlanta je imala još jedan, posljednji pokušaj za “touchdown” i preokret. Na minutu i pet sekundi prije isteka vremena uspjela je stići na samo dva jarda od posljednjeg polja Philadelphije, no ostala joj je samo jedna akcija u kojoj je morala postići polaganje. No, bacanje Matta Ryana prema najboljem hvataču Falconsa Juliju Jonesu nije bilo precizno, lopta je bila malo previsoka te je prošla Jonesu kroz ruke i slavlje u Philadelphiji je moglo početi. Eaglesi se i u konferencijskom finalu sljedeće nedjelje biti domaćini, a suparnici će im biti bolji iz ogleda Minnesota Vikingsa i New Orleans Saintsa.