Tijekom upravo završenog transfernog razdoblja nekoliko neutemeljeno razvikanih nogometaša našlo je klubove koji su na njih potrošili ogromne iznose. Tempo objavljuje pet ovoljetnih transfera koji se ne mogu zdravorazumski objasniti
DOMINIC SOLANKE
Iz Bournemoutha u Tottenham za 64,3 milijuna eura
Otkako je početkom kolovoza 2023. prodao Harryja Kanea u Bayern za 95 milijuna eura, Tottenham je u potrazi za novim vrhunskim napadačem. Prošle sezone na mjesto napadača premješten je Son Heung-Min, nominalno lijevo krilo koji je sa 17 golova bio osmi strijelac lige, dok su „pravi“ napadači zabili 11, odnosno dva, Richarlison i Timo Werner koji će i ove sezone biti na posudbi.
Sezonu 23/24 Spursi su okončali na petom mjestu uz sedmi najbolji napad lige pa su trener Ange Postecoglou i suradnici zaključili da im hitno treba novi napadač koji će donositi prevagu i da pritom neće pitati za cijenu. Izbor je pao na Dominica Solankea (26), napadača s jednim nastupom za englesku reprezentaciju koji je stigao iz Bournemoutha za 64,3 milijuna eura. Solanke je prošle sezone za Bournemouth zabio 19 golova i dohvatio četvrto mjesto najboljih strijelaca, više su zabili samo Erling Haaland (27), Cole Palmer (22) i Alexander Isak (21). Kad zabijete 19 golova za momčad koja sezonu okonča na 12. mjestu, onda to ima dodatnu težinu, a treba naglasiti da je to za Solankea bila uvjerljivo najbolja sezona karijere. Ponikao je u Chelseaju, u mlađim kategorijama bio je nezaustavljiv, ali u seniorskoj momčadi zaigrao je tek jednom. Kasnije je bio u Liverpoolu, ali ni tamo nije pokazao puno, u dvije sezone i 27 utakmica dao je tek jedan gol. U siječnju 2019. za 21 milijun eura kupio ga je Bournemouth s kojim je uskoro ispao u Championship, tamo je u sezoni 21/22 bio odličan s 29 golova i sedam asistencija, a u povratničkoj sezoni Premier lige 22/23 imao je šest golova i sedam asistencija.
U Tottenhamu se očito nadaju da je sve ono ranije manje važno i da je Solanke iz prošle sezone taj koji će Spursima u napadačkom dijelu donijeti ono što im nedostaje.
FEDERICO CHIESA
Iz Juventusa u Liverpool za 12 milijuna eura
Mnogi će Liverpoolovu kupnju lijevog krila Federica Chiese (26) za 12 milijuna eura nazvati „najvećom krađom ljeta“, ali ima puno i onih koji će to nazvati jednim od najriskantnijih poslova ljetnog prijelaznog roka. Naravno, za Liverpool ovaj je posao više riskantan u smislu dovođenja igrača koji možda neće opravdati očekivanja nego u financijskom smislu – 12 milijuna eura za klub s Anfielda nije velika svota za igrača na kojeg se, po njihovoj procjeni, vrijedi kockati. Chiesa je nesporno strašno talentiran igrač, još uvijek se dobro sjećamo kako je igrao za Italiju na Euru odigranom 2021. na kojem su Azzurri osvojili titulu prvaka Europe, no ako mislite da su u Juventusu ludi i da su ga se olako riješili, varate se. Dakle, kod Chiese nije problem talent, problem su ozljede – u zadnje tri sezone imao je jednu tešku, stradali su mu ligamenti koljena, ali imao je i niz manjih zbog kojih nikako ne uspijeva uhvatiti pravu, staru formu. Ako ste pratili Italiju na ovogodišnjem Euru, mogli ste vidjeti da je i tada bio daleko od igara koje se od njega očekuju. Osim loma ligamenata, u zadnje tri sezone Chiesa je imao još 16 ozljeda koje su ga odmaknule od terena u rasponu od jedne do sedam utakmica. To je više od pet ozljeda prosječno po sezoni, a govorimo o talijanskoj Serie A koja je ipak manje intenzivna od engleske Premier lige. Ipak, Chiesa je za Juventus u te tri sezone u svim natjecanjima skupio 88 utakmica i zabio 18 golova te dodao 13 asistencija.
EMERSON ROYAL
Iz Tottenhama u Milan za 15 milijuna eura
Prilično je veliko iznenađenje bilo kad je sredinom kolovoza objavljeno da Milan za 15 milijuna eura dovodi Emersona Royala, brazilskog desnog beka, iz Tottenhama, ali cijela europska karijera ovog igrača, koja traje od 2019., jedno je veliko iznenađenje. Ukratko: Barcelona i Betis su za 12 milijuna eura u siječnju 2019. kupili Emersona, službeno je igrač postao član Blaugrane i odmah otišao na posudbu u klub iz Seville koja je potrajala dvije i pol sezone, nakon koje je Barca imala opciju kupnje drugih 50 posto prava na njega za 6 milijuna. To se u ljeto 2021. dogodilo, Barcelona ga je otkupila, a nakon što je odigrao tri utakmice i ukupno 90 minuta, krajem tog prijelaznog roka kupio ga je Tottenham 25 milijuna eura. U tri sezone sa Spursima Emerson je odigrao 31, 26 i 22 ligaške utakmice, zabio pet golova i predstavio se kao klasični defenzivni bek kojemu napadačka igra nije jača strana, odnosno ne spada u ono što se naziva „modernim bekom“.
Ipak, u Milanu su nešto u njemu vidjeli i iako imaju na toj poziciji kapetana Davidea Calabriju, ali i talijanskog U-21 reprezentativca Filippa Terracciana kojeg su u siječnju kupili od Verone, odlučili su u njega investirati 15 milijuna eura. Emerson je debitirao u drugom kolu Serie A u porazu 2:1 od Parme, ušao je zadnjih 20 minuta umjesto Calabrije. Onda je u trećem kolu započeo u prvih 11 protiv Lazija, odigrao je 70 minuta u remiju 2:2 i bio označen kao najlošija karika, suodgovoran za prvi i direktni krivac za drugi primljeni gol Milana.
Ipak, ne treba sumnjati u ideje trenera Milana Paola Fonsece. Portugalac možda ima dobar plan kako ovog igrača s deset utakmica za reprezentaciju Brazila uklopiti u igru svoje momčadi koja je, doduše, na početku sezone bila daleko od idealne. Dva boda iz tri utakmice Serie A u očaj su bacili navijače Rossonera.
Liverpool je za 12 milijuna eura kupio Federica Chiesu, koji je u posljednje tri godine imao jednu tešku i nekoliko lakših ozljeda zbog kojih nije u formi
NICLAS FÜLLKRUG
Iz Dortmunda u West Ham za 27 milijuna eura
Još jedan klub koji je ljetos očajnički tražio napadača je West Ham. Michail Antonio ima 34 godine, prošle je sezone zabio tek šest ligaških golova, Danny Ings (32) je zabio tek jednom, a prvi strijelac momčadi sa 16 golova bio je Jarrod Bowed, dok je ofenzivni vezni Mohammed Kudus zabio osam. Klubovi Premier lige rijetko plaćaju odštete za igrače starije od 30 godina, ljetos je bilo samo pet takvih transfera, a jedan od tih pet bila je West Hamova kupnja Niclasa Füllkruga (31) od Borussije Dortmund za 27 milijuna eura.
Ovaj transfer vjerojatno je iznenadio i Füllkruga. Iako su se njemu velike stvari u karijeri počele događati relativno kasno, vjerojatno nije očekivao da će u tridesetima zaigrati u Premier ligi. Nijemac je dobar napadač, no veliko je pitanje je li klasa za Premier ligu. U Dortmundu je prošle sezone zabio 12 golova i dao osam asistencija u Bundesligi te tri gola uz dvije asistencije u Ligi prvaka. Te brojke nisu loše, ali u Borussiji su se ljetos svejedno odlučili pojačati na poziciji centarfora pa su doveli Maximiliana Beiera iz Hoffenheima za 28,5 milijuna eura i Serhoua Guirassyja iz Stuttgarta za 18 milijuna eura. Füllkrug je u West Hamu startao bez gola, u prve četiri utakmice, jednu u kupu i tri u Premier ligi, odigrao je tek 137 minuta i nije zabio gol. Zanimljivo je i da je West Ham dao 31-godišnjem Füllkrugu četverogodišnji ugovor, što je još jedna neuobičajena stavka u ovoj priči.
Međutim, ništa nije slučajno – tehnički direktor West Hama je Tim Steidten koji je od 2010. do 2019. bio na raznim funkcijama u Werderu iz Bremena, prvo je bio skaut, pa šef skauta, sportski direktor pa direktor nogometnih poslova. Poveznica s Füllkrugom je ta što je napadač ponikao u Werderu i igrao tamo do 2014. pa opet od 2019. do 2023.
JOÃO FÉLIX
Iz Atletico Madrida u Chelsea za 52 milijuna eura
João Félix je opet igrač Chelseaja, no za razliku od drugog dijela sezone 22/23 kad je iz Atletico Madrida došao na polugodišnju posudbu za nevjerojatnih 11 milijuna eura, sada je londonski s madridskim klubom dogovorio transfer vrijedan ogromna 52 milijuna eura. U drugom dijelu sezone 22/23 Felix je u 20 utakmica zabio četiri gola i pokazao manje od očekivanog. Doduše, to breme za Portugalca je zaista veliko jer se još otkako je 2019. iz Benfice stigao u Atletico Madrid za 125 milijuna eura očekuje da uđe u krug ponajboljih svjetskih igrača.
Chelsea u zadnje vrijeme sumanuto kupuje igrače, a istovremeno i prodaje pa akvizicija Joãa Félixa spada u veća iznenađenja s obzirom na to da Portugalac već duže vrijeme ne uspijeva uhvatiti kontinuitet forme. Prošle sezone bio je na posudbi u Barceloni, u ukupno 44 utakmice u svim natjecanjima, a prosječno je igrao tek 48 minuta po utakmici, upisao je deset golova i šest asistencija, što je opet ispod očekivanja.
Akvizicija Joãa Félixa spada u veća iznenađenja s obzirom na to da Portugalac već dulje ne uspijeva uhvatiti kontinuitet forme
Kupnju Félixa treba gledati i u kontekstu igrača koje Chelsea ima, na njegovoj poziciji lijevog krila tamo su Mihailo Mudrik, Jadon Sancho pa i Pedro Neto koji jednako dobro igra na obje strane, na poziciji desetke neupitan je Cole Palmer, a tu je i Christopher Nkunku.
No tko zna, možda je baš ovo sezona u kojoj će Félix konačno zaigrati u skladu s talentom čija se eksplozija očekuje godinama. Félix ima tek 24 godine, a za njega je ukupno već plaćeno 190 milijuna transfernih odšteta, talent nikad nije bio upitan, prezentacije na terenu često ipak jesu.
Komentari