(Ne)konvencionalno održivo financiranje: Kakvi su hrvatski kapaciteti?

Autor:

HGK

Hrvatska gospodarska komora u sklopu međunarodne konferencije „Podržimo održivo 2022.: Zajedno za otporniju budućnost“ 27. rujna u zagrebačku Laubu dovodi neke od vodećih svjetskih autoriteta za održivost na temu izazova i prilika održivog poslovanja i financiranja u uvjetima krize.

 Brojni privatni i javni dionici u Hrvatskoj imaju spremne „zelene“ projekte iz energetike, zaštite okoliša, održivog prijevoza i razvoja novih tehnologija za koje traže vanjske izvore financiranja. Bespovratna sredstva EU često su prva opcija, njihova se dodjela kroz NPOO uvelike uvjetuje ispunjenjem zelenih kriterija, a tako će biti i u novoj financijskoj perspektivi.

Uz bespovratna sredstva i kredite, u razvijenim se državama svijeta u zadnjih desetak godina projekti i procesi usmjereni na održivost sve više financiraju zelenim obveznicama. I sama Europska komisija objavila je da će trećinu novca kojeg će plasirati članicama za oporavak i otpornost prikupiti upravo  izdavanjem zelenih obveznica, dok je u Hrvatskoj prva izdana tek ovog ljeta.

Od priznatih stručnjaka i autoriteta za održivo poslovanje, koje u zagrebačku Laubu 27. rujna dovodi Hrvatska gospodarska komora u sklopu međunarodne konferencije „Podržimo održivo 2022.: Zajedno za otporniju budućnost“ saznat ćemo kako i zašto hrvatsko tržište kapitala i tvrtke mogu još snažnije rasti i razvijati se – zeleno.

Sasja Beslik

Središnja tema konferencije su izazovi i prilike održivog poslovanja u uvjetima krize, a zelena tranzicija, imperativ stavljen pred poduzetnike i donositelje odluka, nije ni lagan ni jeftin proces. Posebno u vremenima kada se susrećemo s manjkom dostupnosti i visokom cijenom energenata, koje ugrožavaju i pojedinačne tvrtke i gospodarstvo u cjelini. Investiranje i kreditiranje po kriteriju održivosti stoga je jedan od temeljnih alata za ispunjenje cilja o klimatskoj neutralnosti EU do 2050. godine, kao i onih koje pred nas do 2030. stavlja „Fit for 55“.

Što su zelene obveznice, koje za cilj imaju dugoročnu kapitalnu dobit uz bolje upravljanje, odgovornost prema okolišu i društvu? Kako se njima mogu privući bolji financijski uvjeti u odnosu na konvencionalno financiranje, kako utječu na imidž i tržišnu poziciju kompanije? Zašto su u Hrvatskoj tek u povojima i kako potaknuti održivo financiranje u krizi?

Primjere dobre prakse i informacije o samom procesu izdavanja saznat ćemo od Sasje Beslika, međunarodno priznatog stručnjaka za održivo financiranje i jednog od katalizatora ESG ulaganja u Europi i svijetu. Sasja smatra da sve obveznice trebaju biti zelene jer jedino tako financijski instrumentarij koristimo za stvaranje ekonomskog razvoja koji je i uključiv i klimatski pametan. Beslik je ujedno direktor ulaganja konzultantske tvrtke specijalizirane za održiva ulaganja „SDG Impact Japan“ i suosnivač fonda za održivo investiranje „The Stars Fund“. Na prošlogodišnjem izdanju konferencije poručio je da su hrvatski kapaciteti u održivom financiranju još uvijek vrlo slabi, iako predstavljaju priliku da hrvatske kompanije i financijske institucije uhvate korak s globalnim trendovima.

Podržimo održivo 2022.: Zajedno za otporniju budućnost“ nastavak je uspješnog ciklusa prethodnih skupova na temu održivosti koje su postale središnji događaj ove vrste u Hrvatskoj, okupljajući sudionike iz svih sektora i industrija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.