Neki ugledni članovi židovske zajednice neće doći na otvorenje spomenika u Branimirovoj

Autor:

Nacional

Neki ugledni članovi Židovske općine Zagreb (ŽOZ) neće doći na otvorenje spomenika žrtvama holokausta i ustaškog režima u srijedu poslije podne u Zagrebu, doznao je nacional.hr.

Bit će to izraz negodovanja zbog činjenice da je spomenik postavljen bez sudjelovanja židovske zajednice, kao i da je bio potreban snažan javni pritisak kako bi, osim “žrtvama holokausta”, bio posvećen i “žrtvama ustaškog režima”, što je bio uvjet da se izbjegne međunarodna sramota u kojoj bi Zagreb postao vjerojatno jedini grad na svijetu čija židovska zajednica u vlastitom gradu ne prihvaća spomenik žrtvama holokausta.

Takva mrlja na međunarodnom ugledu Zagreba i Hrvatske, na sreću, ipak je izbjegnuta: u srijedu, 27. travnja u 18 sati, između Glavnog kolodvora i Glavne pošte u Branimirovoj ulici u Zagrebu, bit će otkriven spomenik kipara Dalibora Stošića i arhitekta Krešimira Rogine, na kojemu će pisati: “U spomen žrtvama holokausta i ustaškog režima”.

No i danas, dva dana uoči otvorenja spomenika, to su još uvijek samo neslužbene medijske najave: premda je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević prošlog tjedna najavio otkrivanje spomenika, na službenoj web stranici grada Zagreba još nema službene najave o točnom vremenu i protokolu otvorenja spomenika. Ta činjenica, uza sve ostale kontroverze koje su pratile nastanak tog zdanja, svjedoči o pomanjkanju jednodušnosti i konsenzusa, ali i političke odlučnosti, u suočavanju sa zločinačkim nasljeđem ustaškog režima.

Početkom lipnja 2019, zagrebačka gradska skupština odlučila je da će u središtu Zagreba, pokraj Glavnog kolodvora, biti podignut Spomenik žrtvama holokausta, što je trebala biti “gesta sjećanja na šest milijuna Židova stradalih u holokaustu s porukom da se prošlost ne ponovi”, kako stoji u obrazloženju odluke zagrebačke skupštine, donesene nakon brojnih prethodnih najava o gradnji takvog spomenika.

Spomenik žrtvama holokausta u Zagrebu do 8. svibnja iduće godine

Na takvu su odluku ljutito reagirale Židovska zajednica Zagreb (ŽOZ) i Svjetski židovski kongres: ŽOZ je zatražio je poništenje „sramotne odluke“ o podizanju spomenika žrtvama holokausta u Zagrebu, a taj je zahtjev podržao i Svjetski židovski kongres (WJC): „Svjetski židovski kongres pridružuje se svojoj zajednici u Hrvatskoj u osudi odluke zagrebačke skupštine o podizanju spomenika za šest milijuna židovskih žrtava holokausta kojom se bezočno ignorira aktivna uloga Nezavisne države Hrvatske za vrijeme ustaškog režima u počinjenju tih zločina tijekom Drugog svjetskog rata’, napisao je WJC u opsežnoj reakciji na odluku grada Zagreba.

MENACHEM ROSENSAFT: ‘Zagrebački spomenik treba biti posveta žrtvama ustaškog režima’

Uslijedila je dugotrajna i često nedostojna javna rasprava o tome kome bi spomenik treba biti posvećen. Prethodni gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, u čijem je mandatu odluka donesena, odbijao je uvažiti zahtjeve zajednica žrtava da spomenik bude posvećen žrtvama ustaškog režima. Spremnost na dogovor iskazala je tek administracija sadašnjeg gradonačelnika Tomislava Tomaševića iz političke platforme Možemo!, premda je i u Tomaševićevu mandatu konačan dogovor trebalo prilično dugo čekati.

Tomašević: “Spomenik žrtvama holokausta u narednim mjesecima. Usklađujemo tekst na ploči”

Nakon višemjesečnih usuglašavanja, dogovor je, prema svemu sudeći, ipak postignut: na spomeniku će pisati “U spomen žrtvama holokausta i ustaškog režima”, a bit će dodano i podsjećanje kako je u kolovozu 1942., s mjesta na kojemu je spomenik sagrađen, oko 800 zagrebačkih Židova deportirano u Auschwitz.

Takav kompromis, međutim, kod mnogih, naročito u židovskoj zajednici, neće isprati gorak okus izazvan nedostojnim načinom na koji je spomenik osmišljen i sagrađen. Nacional.hr tako je doznao da se na otvorenju spomenika očekuje dolazak predsjednika ŽOZ-a Ognjena Krausa, ali i da na svečanost neće doći neki od najuglednijih članova ŽOZ-a, usprkos tome što ih je promijenjeni natpis na spomeniku ipak donekle zadovoljio. Jer, kako je u nedavnom intervjuu Nacionalu kazala predstavnica židovske nacionalne manjine Zagreba i voditeljica Šoa akademije ŽOZ-a Sanja Zoričić Tabaković, “ostat će zapamćeno da židovska zajednica nije bila uključena u gradnju spomenika”.

SANJA ZORIČIĆ TABAKOVIĆ: ‘Zagreb je jedini grad koji je sagradio spomenik žrtvama holokausta, a da nije konzultirao židovsku zajednicu’

“Ne mogu vam reći koliko me to pogodilo. Pa kako je to moguće?! Obišla sam tolike memorijale i spomenike žrtvama holokausta, svugdje u svijetu – nijedan nije sagrađen bez sudjelovanja židovske zajednice, do te mjere da je imala pravo veta na svako rješenje. U Zagrebu nitko nas ništa nije pitao. I sad, kad su već takav spomenik napravili, jedino je pravično da bude posvećen svim žrtvama ustaškog terora”, kazala je Nacionalu Zoričić Tabaković.

Očito još mnogo treba učiniti da bi hrvatsko društvo konsenzualno osudilo zločine ustaša i primjereno komemoriralo njihove žrtve. Kompromis oko natpisa na spomeniku u Branimirovoj dobrodošao je, ali nesiguran korak prema tome cilju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.