NBA Toronto, Golden State i Portland nadomak drugom krugu

epa07520848 Portland Trail Blazers player Damian Lillard (C) goes to the basket against Oklahoma City Thunder players Steven Adams (R) and Jerami Grant (L) during the NBA Western Conference Playoffs basketball game four between the Portland Trail Blazers and Oklahoma City Thunder at the Chesapeake Energy Arena in Oklahoma City, Oklahoma, USA, 21 April 2019.  EPA/LARRY W. SMITH SHUTTERSTOCK OUT

Košarkaši Bostona prva su momčad koja se probila u drugi krug NBA doigravanja nakon što su i u četvrtoj utakmici prvog kruga kao gosti svladali Indianu, a nadomak drugom krugu su i Toronto, Golden State te Portland.
Kawhi Leonard, najkorisniji igrač finala 2014. kada je odveo San Antonio do naslova, upisao je 34 poena za pobjedu Toronta 107-85 u gostima kod Orlanda i vodstvo 3-1 u pobjedama. Toronto je u drugoj četvrtini prelomio utakmicu, te je na poluvrijeme otišao sa 16 koševa prednosti. I u nastavku su gosti kontrolirali rezultat i Orlando niti u jednom trenutku nije uspio doći na manje od 11 poena zaostatka.
Uz Leonarda, u ekipi Toronta iskazali su se Pascal Siakam te Norman Powell sa 16 poena, a Serge Ibaka je dodao 13 koševa i 8 skokova. Aaron Gordon je sa 25 poena bio najbolji strijelac Orlanda. Evan Fournier ubacio je 19, a crnogorski centar Nikola Vučević 11 koševa.
I Portland je poveo sa 3-1 u pobjedama, svladavši Oklahomu sa 111-98. Ključnom se pokazala treća četvrtina, kada su Blazersi otišli na plus 19. U tom razdoblju briljirao je Damian Lillard sa 15 poena. Lillard je utakmicu završio sa 24 koša, C.J. McCollumom je ubacio 27, a Al-Farouq Aminu je pridodao 19 poena i 9 skokova.
Paul George sa 32 koša i 10 skokova bio najbolje raspoloženi igrač Oklahome, dok je Russell Westbrook ostvario 14 poena, 9 skokova i 7 asistencija, ali u drugom poluvremenu zabio je samo jedan poen.
Hrvatski centar Ivica Zubac nije igrao za LA Clipperse, koji su kod kuće izgubili od branitelja naslova Golden State Warriorsa sa 105-113. Bila je to izjednačena utakmica u kojoj je Golden State prelomio susret 3 minute i 50 sekundi prije isteka vremena, kada je otišao na deset koševa razlike (106-96). Za novi trijumf Golden Statea, koji sada vodi sa 3-1 u pobjedama, najzaslužniji su Kevin Durant sa 33 i Klay Thompson sa 32 poena. Stephen Curry imao je slabu šutersku večer, ubacio je 12 koševa uz šut 3-14.
U redovima LA Clippersa istaknuo se Shai Gilgeous-Alexander sa 25 koševa, što mu je rekord sezone.
Košarkaši Bostona su gostujućim trijumfom 110-106 sa 4-0 u pobjedama eliminirali Indianu, za koju je hrvatski košarkaš Bojan Bogdanović upisao 22 koša, osam skokova i tri asistencije. Uz Bogdanovića, kod Pacersa su se istaknuli Tyreke Evans sa 21 košem i Darren Collison sa 19 poena.
I ovaj je dvoboj bio vrlo sličnog scenarija kao u prethodne dvije utakmice ove serije, u kojima su Celticsi imali više raspoloženih igrača u izjednačenoj završnici. U posljednjih pet i pol minuta Boston je ušao s košem prednosti (84-83), da bi tri i pol minute prije kraja Celticsi imali +10 (95-85), te su do kraja dvoboja mirno održavali stečenu prednost.
Celticsi su imali sedmoricu košarkaša s dvoznamenkastim učinkom, a najbolji strijelac bio je Gordon Hayward sa 20 poena. Jayson Tatum i Marcus Morris ubacili su po 18 koševa, a Kyrie Irving i Al Horford po 14. Bostonu je ovo prva ‘metla’ u doigravanju od 2011. godine, kad su u prvom krugu sa 4-0 pomeli New York Knickse. U drugom krugu Boston će igrati protiv boljeg iz sraza Milwaukeeja i Detroita, u kojem Bucksi imaju prednost od 3-0.