NBA: Oklahoma City prijeti Golden Stateu

epa05302956 San Antonio Spurs player Tim Duncan (R) tries to block a shot against Oklahoma City Thunder player Russell Westbrook (L) in the second half of the NBA Western Conference semifinal basketball game six between the Oklahoma City Thunder and the San Antonio Spurs at the Chesapeake Energy Arena in Oklahoma City, Oklahoma, USA, 12 May 2016.  EPA/LARRY W. SMITH CORBIS OUT

Košarkaši Oklahoma Cityja pobjedom nad San Antoniom 113-99 u šestoj utakmici konferencijskog polufinala doigravanja po četvrti put su izborili nastup u finalu Zapadne konferencije od 2008. godine, kad je klub preseljen u ovaj grad iz Seattlea.

Glavne zvijezde Thundera Kevin Durant i Russell Westbrook, uz ostalu pomoćnu radnu snagu, uspjeli su se oporaviti od početnog ponižavajućeg poraza u San Antoniju (92-124) i spriječiti Spurse da se nakon najbolje regularne sezone u klupskoj povijesti (67-15) obračunaju s Golden Stateom za mjesto u velikom finalu. U ovoj je seriji bilo svega, od sjajnih igračkih dionica, do spornih sudačkih odluka koje su u tijesnim utakmicama možda i prevagnule na stranu Oklahoma Cityja. U šestoj utakmici, odigranoj u prepunoj Chesapeake Energy Areni, nije bilo ničeg spornog.

Thunder je, jednostavno, razbio Spurse, ostavivši jednu od najboljih napadačkih momčadi na samo 31 poenu u prvom poluvremenu koje zaključeno tricom Duranta za 55-31. U trećoj četvrtini OKC je otišao i do +28. Pokušaj povratka San Antonija zaustavio je Russell Waestbrook. Spursi su došli do -11 (90-101), na nešto manje od tri minute do kraja, ali se Westbrook pobrinuo da ne dođe do dramatičnog raspleta, ubacivši tricu i polaganje za 106-90.

“Uvijek hvalimo suparnike, a bilo je očigledno da nas je OKC prisilio na loše šuteve, što je pokrenulo lavinu promašaja. Upali smo u rupu i pokušali se izvući solidnom igrom u drugom poluvremenu, ali već je bilo prekasno”, rekao je 40-godišnji krilni centar Tim Duncan koji je postigao 19 koševa u utakmici koja bi mogla biti posljednja u karijeri peterostrukog NBA prvaka.

“O tome ću razmišljati kad odem odavde i razmislim o životu”, zaključio je Duncan i zaustavio daljnje špekulacije.

Oklahoma City je uzvratila San Antoniju za poraz u konferencijskom finalu prije dvije godine, kad je Thunder posljednji put igrao u doigravanju, tada pod trenerom Scottom Brooksom koji ih je 2012. odveo do velikog finala, dok je uz Duranta i Westbrooka u momčadi bio i James Harden.

Brooks više nije trener, Harden je odavno u Houstonu, a Billy Donovan se dokazao kao uspješan trener i u svojoj prvoj NBA sezoni. Pronašao je način kako nakon uvjerljivog poraza u prvoj utakmici probuditi momčad koja je u sljedećih pet utakmica odnijela četiri pobjede, od čega dvije u AT&T Centeru, gdje je San Antonio u cijeloj sezoni izgubio samo jednom u 41 dvoboju.

“Nakon prve utakmice smo imali drugačiji pristup. Znali smo što trebamo napraviti da bismo slavili na kraju. Oni su velika momčad, više od deset godina su pobjeđivali na isti način. Ponosan sam na svoje suigrače”, rekao je Russell Westbrook, pokretačka snaga Thundera, čija će energija biti jedan od najvažnijih faktora u sudaru s Golden Statetom.

“To će biti veliki izazov za nas. Imamo nešto vremena za pripremu, a sad možemo uživati u tome što imamo priliku i dalje igrati”, izjavio je trener OKC-a Billy Donovan.

Finalna serija u Zapadnoj konferenciji započinje u noći s ponedjeljka na utorak (3 sata ujutro) po hrvatskom vremenu. U regularnom dijelu sezone Golden State je slavio u sva tri dvoboja, dvaput kao domaćin, a utakmica u Oklahoma Cityju odlučena je tek u produžetku. OKC je uspio limitirati napad San Antonio, a dobili su i važnu bitku u skoku. Bit će zanimljivo za vidjeti na koji način će Billy Donovan to pokušati učiniti protiv najboljeg napada u ligi, kako će se Westbrook, Durant i društvo nositi s šuterskom mašinerijom predvođenom Stephenom Curryjem i Klayom Thompsonom.