NBA: James odveo Lakerse do prve pobjede

epa07942016 LA Lakers forward LeBron James (R) in action against LA Clippers guard Patrick Beverley during the opening night game between the Los Angeles Lakers and the Los Angeles Clippers at the Staples Center in Los Angeles, California, USA, 22 October 2019.  EPA/ETIENNE LAURENT SHUTTERSTOCK OUT

EPA/ETIENNE LAURENT

LeBron James je ubacio 32 koša, uz 10 asistencija i sedam skokova za prvu pobjedu Los Angeles Lakersa u ovoj sezoni, koji su pred svojim navijačima svladali Utah Jazz sa 95-86, a u gostujućoj momčadi nije bilo najboljeg hrvatskog košarkaša Bojana Bogdanovića zbog ozljede skočnog zgloba još iz prvog dvoboja na otvaranju sezone.

Lakersi su pitanje pobjednika riješili u trećoj i početkom četvrte četvrtine, kad su i stvorili najveću prednost od 22 koša. Do kraja dvoboja gosti su samo uspjeli ublažiti poraz.

Anthony Davis je za pobjednike dodao 21 koš, sedam skokova i pet blokada, dok je Troy Daniels postiga0 15 poena. Kod Jazza najbolji je bio Donovan Mitchell sa 24 koša.

Momčad Dallasa je prvi put nakon 15 godina sezonu otvorila s dvije pobjede, a u gostujućem trijumfu 123-116 kod New Orleansa, Luka Dončić je ostvario svoj deveti ‘triple-double’ prije nego što će proslaviti 21. rođendan. Najbolji novak prošle sezone je završio je dvoboj sa 25 koševa, 10 skokova i 10 asistencija, a pratili su ga Kristaps Porzingis sa 24 poena i pet blokada te Delon Wright sa 20 poena i sedam skokova.

Pelicansi su početkom druge četvrtine imali čak 16 koševa prednosti, ali već do poluvremena su Mavericksi došli do +8 zahvaljujući tome što su drugi dio utakmice dobili sa 45-23. Brandon Ingram je sa 25 koševa i osam skokova bio najbolji igrač Pelicansa koji su u sezonu krenuli s dva poraza.

Najdramatičnija utakmica večeri odigrana je u Denveru, gdje su domaći Nuggetsi trebali dodatnih pet minuta za pobjedu protiv Phoenixa 108-107, za što krivicu snosi Malik Beasley koji je napravio faul na Rickyju Rubiju koji je s istekom vremena šutom s centra pokušao odvesti utakmicu u produžetak. Rubio je uz malo sreće pogodio sva tri bacanja za 95-95.

Phoenix je na kraju produžetka imao napad za pobjedu, ali je Torrey Craig blokirao pokušaj Devina Bookera i tako stavio točku na “i” mizerne šuterske večeri prve zvijezde Sunsa. Booker je ubacio 18 poena, ali je gađao 6/21 iz igre.

Ni Dario Šarić nije bio šuterski raspoložen. Ubacio je šest koševa (3/11 iz igre, za tricu 0/3), uz osam skokova i dvije asistencije. Najbolji kod Phoenixa bili su Kelly Oubre Jr. sa 23 koša i osam skokova te Frank Kaminsky sa 19 poena i 11 skokova.

Nikola Jokić je za Denver radio ono što je već uobičajeno te je još jednim ‘triple-double’ učinkom od 23 koša, 14 skokova i 12 asistencija bio najvažnija figura domaće momčadi. Jamal Murray je sa 27 koševa bio najbolji strijelac. Malik Beasley je postigao 17 koševa.

Portland je nakon domaćeg poraza na otvaranju, prvu pobjedu ostvario gostujući u Sacramentu, gdje su svladali Kingse sa 122-112. Domaća momčad je do poluvremena držala korak, a onda su proradili Trail Blazersi.

Damian Lillard je od svojih 35 koševa 21 postigao u drugom poluvremenu, dok je centar Hassan Whiteside briljirao u trećoj četvrtini postigavši 16 od svoja 22 poena. C. J. McCollum je sa 19 koševa bio treći strijelac Portlanda u kojem je Mario Hezonja odigrao 17 i pol minuta te za to vrijeme postigao pet koševa (šut 2/3) uz četiri skoka i jednu osvojenu loptu.

Kingse je u drugom porazu ove sezone predvodio De’Aaron Fox sa 28 koševa, šest skokova i pet asistencija. Buddy Hield je postigao 21, a Bogdan Bogdanović 16 poena.

U derbiju Istočne konferencije aktualni prvaci iz Toronta poraženi su na gostovanju u Bostonu sa 112-106. Celticsi su prvu pobjedu u sezoni ugrabili preokrenuvši zaostatak od pet koševa u posljednjih šest i pol minuta. Jayson Tatum i Jaylen Brown su imali identičan učinak: postigli su po 25 koševa svaki te imali po devet skokova i četiri asistencije. Kemba Walker je ubacio 22 poena.

Strijelce Toronta predvodio je Pascal Siakam sa 33 koša i osam skokova, dok je Kyle Lowry ubacio 29 poena uz sedam asistencija.

Skupini momčadi koja je startala u novu sezonu s dvije pobjede pridružila se Minnesota, koja je sa 121-99 slavila na gostovanju kod Charlottea, iako su Hornetsi odlično otvorili utakmicu i stvorili 15 koševa prednosti. No, u drugom poluvremenu su nestali s terena.

Karl-Anthony Towns je imao još jednu sjajnu večer sa 37 koševa, 15 skokova, osam asistencija i četiri osvojene lopte. Andrew Wiggins je dodao 16, a Josh Okogie 14 poena. Kod Hornetsa je najbolji bio Devonte’ Graham sa 24 koša.

U prvom okršaju momčadi iz New Yorka, favorizirani Netsi su kao domaćini svladali Knickse sa 113-109, iako su umalo prokockali 19 koševa prednosti iz treće četvrtine. Knicksi su u posljednju minutu ušli s tri koša prednosti, a onda je Netsima pobjedu donio Kyrie Irving. Prvo je pogodio za dva, a onda i tricu kojom je domaća momčad povela sa 111-109. Pobjedu je zapečatio Spencer Dinwiddie s dva slobodna bacanja i dvoboj završio sa 20 koševa.

Najbolji strijelac Netsa bio je Irving sa 26 poena, dok je Knickse sa 22 koša predvodio igrač s klupe Allonzo Trier.