NAŠI VANI: Perica heroj Standarda, Tudor u MMA izdanju, hvale vrijedni nastupi naših nogometaša na Cipru

01.09.2016., Gradski stadion, Koprivnica - Kvalifikacije za U21 Europsko prvenstvo koje ce se igrati u Poljskoj 2017., skupina 6, Hrvatska - Svedska. Stipe Perica. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj / Pixsell

Ponedjeljak je, a to znači samo jedno – novi, najopširniji pregled nastupa hrvatskih internacionalaca po svijetu u vikendu iza nas.

ENGLESKA

Ovaj je vikend u Engleskoj bio rezerviran za FA Cup.

Nogometaši Southamptona su s 2-1 svladali Blackpool, a ponovno je od prve minute nastupio Mislav Oršić koji nije imao naročit učinak za 63 minute na terenu izuzev jednog ključnog dodavanja. Trener Nathan Jones je poslije utakmice istaknuo da Mislav ima veliki set vještina te da treba imati veći utjecaj na igru no dodao je i kako ipak treba imati na umu da mu je ovo bila tek druga utakmica na Otoku. Duje Ćaleta-Car nije konkurirao za ovu utakmicu.

Tottenham je u drugom poluvremenu postigao sva 3 pogotka u pobjedi od 0-3 protiv Prestona, a za drugi pogodak na susretu, Heung-min Sonu je elegantno asistirao Ivan Perišić. Uz tu asistenciju, Ivan je imao ukupno 3 ključna dodavanja, a osvojio je i svih 5 zračnih duela.

ŠPANJOLSKA

Sevilla je po prvi put ove sezone upisala dvije uzastopne prvenstvene pobjede nakon što su svladali Elche na Pizjuanu s 3-0. Sve je bilo gotovo u prvom poluvremenu pa je Ivan Rakitić odigrao samo 62 minute kako bi se mogao malo odmoriti za nastavak prvenstva i užurbanog ritma utakmica. Za tih nešto više od sat vremena provedenih na terenu je imao 7 od 8 osvojenih duela, 5 oduzetih lopti te je imao i 3 od 4 precizne duge lopte. Bivši hrvatski reprezentativac se s 204 nastupa u La Ligi za Sevillu izjednačio na 3. mjestu ljestvice stranaca s najviše nastupa za klub. Više nastupa imaju samo Achucarro (240) i Kanoute.

Ante Budimir nastavlja skupljati minute s klupe pa je tako u minimalnom porazu njegove Osasune od 0-1 protiv Atletico Madrida odigrao posljednjih pola sata. Za to vrijeme provedeno na terenu je imao 17 dodira s loptom, 2 ključna dodavanja, 2 otklonjene opasnosti ispred vlastitog gola te 3 od 4 osvojena zračna duela. Nažalost, u posljednje vrijeme njegovim nastupima nedostaje „samo“ pogodak.

Luka Modrić je također ušao u igru s klupe za svoj Real Madrid u remiju bez pogodaka protiv Real Sociedada i to tek u 77. minuti što je bilo nedovoljno za veći utjecaj na utakmicu.

NJEMAČKA

Nogometaši Leipziga nastavljaju „potjeru“ za Bayernom, a proteklog petka su s 2-1 svladali Stuttgart pogotcima Mađara Szoboszlaija. Svih 90 minuta je za domaće odigrao Joško Gvardiol koji je skrivio jedanaesterac nakon kojeg su „Švabe“ došle do počasnog pogotka u 68. minuti susreta. Izuzev toga, Joško je imao 96 točnih dodavanja (94%), 4 otklonjene opasnosti te 3 presijecanja. Borna Sosa nije konkurirao za goste zbog ozljede.

Augsburg će se grčevito boriti za ostanak u ligi, a u subotu su doživjeli poraz od 3-1 protiv Freiburga. Dion Drena Beljo je po treći put u nizu započeo utakmicu u prvih 11, ali za 62 minute na terenu nije bio istaknuta prijetnja. Njegov suigrač David Čolina je odigrao nešto više od 20 minuta tijekom kojih je osvojio 5 od 8 duela te je imao po 2 oduzete lopte i 2 presijecanja.

Berlinska Hertha je u gradskom derbiju protiv Uniona upisala treći uzastopni ligaški poraz (0-2), a u utakmici u kojoj su tri Hrvata konkurirala za nastup, nastupio je samo jedan – Filip Uremović. On je za 90 minuta na terenu u redovima poraženih imao 7 otklonjenih opasnosti, 3 oduzete lopte, a osvojio je 7 od 15 duela. Ivan Šunjić za Herthu te Josip Juranović za Union su derbi odgledali s klupe za pričuve.

Andrej Kramarić je odigrao svih 90 minuta za Hoffenheim u teškom porazu od 1-4 protiv Borussije Monchengladbach te je bio jedan od najbolje ocijenjenih igrača domaćih. Imao je dva uspješna driblinga kao i dva ključna dodavanja te je osvojio 3 od 4 duela.

Bartol Franjić je prekid Wolfsburgovog niza nepobjedivosti od 10 prvenstvenih utakmica presjedio na klupi iza Nike Kovača, a istu funkciju je u remiju bez pogodaka između njegovog Kolna i Schalkea imao Nikola Soldo.

U remiju Bayerna i Eintrachta od 1-1, Josip Stanišić je za domaće igrao do 90. minute, dok je Kristijan Jakić za goste ušao u igru u 85. Josip je za tih 90 minuta imao 4 od 5 osvojenih duela, 3 otklonjene opasnosti, 2 oduzete lopte te po jedno presijecanje i jedan uspješan dribling. Kristijan je 5 puta dodirnuo loptu i uputio je 5 točnih dodavanja. Njegov suigrač Hrvoje Smolčić nije ulazio u igru.

ITALIJA

Nogometaši Sassuola su s čak 2-5 svladali Milan na San Siru, a za „Neroverde“ je Martin Erlić odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je imao 7 otklonjenih opasnosti, 3 presijecanja i 2 oduzete lopte, dok je za „Rossonere“ Ante Rebić odigrao 70 minuta tijekom kojih je uspio postići pogodak koji je na kraju poništen zbog zaleđa.

Nikola Moro je po četvrti put u nizu u svim natjecanjima bio član početne jedanaestorke Bologne. Ovog puta je startao u „duplom pivotu“ s Jerdyjem Schoutenom te je odigrao 67 minuta u pobjedi od 2-0 protiv Spezije.

Nogometaši Salernitane su prekinuli niz od 7 utakmica bez prvenstvene pobjede te su na gostovanju kod Leccea slavili s 1-2. Svih 90 minuta je na poziciji lijevog bočnog za Salernitanu je odigrao Domagoj Bradarić, dok Marin Pongračić zbog ozljede nije konkurirao za Lecce.

Ivan Jurić i njegov Torino su uspjeli doći do boda na gostovanju kod Empolija usprkos tome što su do posljednjih 10 minuta utakmice gubili rezultatom 2-0. Nikola Vlašić je za Torino odigrao svih 90 minuta, dok Marko Pjaca nije ulazio za domaće.

Mario Pašalić je kao zamjena ušao u igru u 68. minuti u pobjedi njegove Atalante od 2-0 protiv Sampdorije te nije imao nikakav zapaženi učinak.

U duelu između Lazija i Fiorentine, Toma Bašić nije ulazio u igru za domaće, dok Josip Brekalo još uvijek nije registriran za momčad iz Firence.

FRANCUSKA

Do transfera Dejana Lovrena iz Zenita, Lyon je imao ukupno dvije utakmice bez primljenog pogotka u svim natjecanjima u 18 utakmica. Otkad je hrvatski stoper tu, „Lavovi“ su 3 od 4 utakmice završavali bez primljenog pogotka. Istina, protivnici nisu bile najjače ekipe u ligi, ali lijepo zvuči. Proteklog vikenda su s 0-2 svladali Ajaccio, a Lovren je odigrao 75 minuta. Imao je 7 od 11 osvojenih duela, 4 od 5 uspješnih dugih lopti te po 3 otklonjene opasnosti i presijecanja uz 2 oduzete lopte.

Lovro Majer je odigrao prvih 45 minuta u porazu svog Rennesa na gostovanju kod Lorienta od 2-1, a za to vrijeme na terenu je imao 2 ključna dodavanja. U dosadašnjih 17 odigranih prvenstvenih utakmica za Rennes ove sezone, Lovro ima prosjek od 47 minuta na terenu.

Osmu uzastopnu prvenstvenu utakmicu, Marseille Igora Tudora osvaja barem bod. Proteklog vikenda su remizirali rezultatom 1-1 protiv Monaca.

NIZOZEMSKA

Do proteklog tjedna, Gabriel Vidović je imao svega jedan gol u 12 nastupa za Vitesse na posudbi iz Bayerna, a onda je u dvije utakmice upisao nova dva pogotka. U subotu je postigao pogodak za 1-2 u pobjedi od 1-3 na gostovanju kod Heerenveena za kojeg je Tibor Halilović odigrao posljednjih pola sata. Za Vitesse je svih 90 minuta odigrao i hrvatski stoper Dominik Oroz koji je imao 6 otklonjenih opasnosti. Gabriel je prema nizozemskom portalu “AD” zaslužio mjesto u idealnih 11 proteklog kola.

Hrvatska kolonija u Fortuni Sittard je slavila u drugoj uzastopnoj utakmici, ovog puta s 1-2 protiv Cambuura. Ivor Pandur na golu nije imao puno posla te nije upisao niti jednu obranu, dok je Kristijan Bistrović još jednom imao zapaženu ulogu u veznom redu te je osvojio 4 od 5 duela na tlu, podijelio 4 ključna dodavanja, precizno uputio sve 3 duge lopte, a imao je i dvije oduzete lopte. Stipe Radić je ostao na klupi u ovom susretu.

PORTUGAL

Fabijan Buntić i njegova Vizela su preokretom svladali Rio Ave s 3-1, a hrvatski vratar je u tu pobjedu ugradio jednu obranu te dvije otklonjene opasnosti. Kod poraženih je Renato Pantalon svih 90 minuta bio na klupi.

BELGIJA

Nakon što je u prošlom kolu protiv Royal Antwerpa imao samo 7 dodira s loptom, Stipe Perica je proteklog petka itekako isporučio za Standard protiv Eupena te je u pobjedi od 3-1 ugradio po jedan pogodak i asistenciju. 27-godišnjak je tako s 4 pogotka na diobi prvog mjesta liste najboljih strijelaca kluba u ligi ove sezone. Što se tiče izravnih sudjelovanja kod pogodaka, samo ih Philip Zinckernagel, čovjek kojem je asistirao za pogodak u petak, ima više – 6.

Nogometaši Oostendea su prekinuli niz od 6 poraza remijem na gostovanju kod Kortrijka (2-2). Matej Rodin je ponovno igrao svih 90 minuta na poziciji središnjeg stopera te je imao 8 otklonjenih opasnosti kao i 5 od 7 osvojenih zračnih duela. Na drugoj strani terena je uspio pogoditi i okvir gola. Ivan Durdov je za goste u igru ušao u 62. minuti te se istaknuo sa sva 4 osvojena duela.

ŠKOTSKA

Nogometaši Rangersa pokušavaju stići Celtic koji im nakon ovog vikenda bježi 9 bodova pošto su obe ekipe uknjižile sva tri boda. Rangers je slavio s 2-0 protiv St. Johnstonea, a svih 90 minuta je za domaće odigrao Borna Barišić koji je upisao 2 ključna dodavanja, dok je Antonio Čolak u igru ušao u 72. minuti te nije bio mnogo uključen u igru.

TURSKA

Nogometaši Umraniyespora bi vrlo lako mogli ispasti iz turske elite, a u subotu su upisali novi poraz i to od Antalyaspora zahvaljujući primljenom pogotku u 93. minuti. Za „davljenike“ je Antonio Mršić nastupio od 73. minute te je bio bez većeg učinka, dok je Tomislav Glumac za istu ekipu ostao na klupi za pričuve. Dodajmo da Mršić postiže pogodak svakih 113 minuta ove sezone pa time drži 5. mjesto turske Superlige.

Roberta Murića i Domagoja Pavičića u Konyasporu očito gledaju kao paket pa su njih dvojica zajedno ušla u igru u 65. minuti utakmice protiv Basaksehira koju su momci iz Istanbula završili slavodobitno (2-0). Oba hrvatska nogometaša su imala po jedno ključno dodavanje.

ŠVICARSKA

Hrvate smo u Švicarskoj vidjeli na samo jednoj utakmici, ali na njoj ih je bilo troje. Riječ je o utakmici između Zuricha i St. Gallena koju su domaći dobili s 1-0. I dok je Roko Šimić napustio igru već u 20. minuti zbog taktičkih razloga nakon što je njegov suigrač iz Zuricha pocrvenio, stoperi Nikola Katić (Zurich) i Matej Maglica (St. Gallen) su odigrali svih 90 minuta. Nikola je imao 6 otklonjenih opasnosti te 3 presijecanja, dok je Matej imao 8 otklonjenih opasnosti, 2 oduzete lopte, 4 od 6 osvojenih duela te 6 od 12 preciznih dugih lopti.

ČEŠKA

Robert Mišković je u remiju od 1-1 između njegove Ostrave i Zlina odigrao gotovo cijelu utakmicu (izašao u 93. minuti) te je upisao asistenciju za pogodak Jirija Klime što mu je ujedno i prvo izravno sudjelovanje kod pogodaka za češki tim od dolaska iz Istre.

GRČKA

Nogometaši AEK-a su pobjedom od 3-0 nad Arisom, barem na jedan dan, preuzeli vodeće mjesto na ljestvici grčke Superlige. Svih 90 minuta je u redovima pobjednika odigrao Domagoj Vida tijekom kojih je imao 8 od 11 preciznih dugih lopti, 4 presijecanja i 2 oduzete lopte.

CIPAR

Najnoviji izlazni transfer Osijeka, vratar Ivica Ivušić, je automatski po dolasku u redove Pafosa zauzeo mjesto između vratnica te je odmah upisao prvi „clean sheet“ u remiju bez pogodaka na gostovanju kod Omonije.

Niko Datković je napokon počeo dobivati konstantnu minutažu u dresu Nea Salamine, a on to uzvraća na najbolji način. Niko je bio u početnoj postavi u posljednje 3 utakmice, a njegov klub je osvojio maksimalnih 9 bodova u njima. Jučer je Niko postigao prvijenac u dresu ciparskog kluba kada je glavom zabio za konačnih 2-0 protiv AEL Limassola čime je Nea Salamina stigla na samo bod zaostatka od doigravanja za prvaka.

Datkovićev pogodak pogledajte na 0:55

Olympiacos iz Nicosije je upisao drugi uzastopni poraz, ovog puta su s 2-1 poraženi od Apollona u Kolossiju. Ipak, u tom porazu je bilo nešto pozitivno za Hrvate – prvijenac Martin Šlogara u dresu ciparskog kluba. Martin je u igru ušao u 70. minuti, a u 85. je zabio počasni pogodak.

Vinko Međimorec je odigrao svih 90 minuta u porazu svog Akritas Chlorakasa od 0-2 protiv Karmiotisse.

Marin Jakoliš je debitirao za AEK Larnacu u velikoj, 2-1 pobjedi nad APOEL-om kojom su povećali prednost ispred njih na +4. Marin je u igru ušao u 41. minuti umjesto još jednog poznatog imena – Adama Gyurcsa.

Christian Ilić je također s klupe ušao u igru za svoju Doxu u remiju bez pogodaka protiv Anorthosisa.

MAĐARSKA

Dominik Kovačić je bio jedan od najstandardnijih članova početne jedanaestorke Kisvarde u jesenskom dijelu prvenstva, a to se nastavilo i u prvom kolu nastavka. On je zajedno s bivšim članom Gorice, Aleksandrom Jovičićem, činio stoperski par u remiju od 2-2 protiv Paksija.

U dvoboju između Mezokovesda i Puskas Akademije smo imali priliku gledati dva Hrvata koji su ušli u igru kao zamjene. Karlo Bartolec je već u 11. minuti morao zamijeniti Belgijca Mezghranija te je tako upisao svoj debi za klub u porazu od 1-0. S druge strane, dijametralno suprotan učinak je imao Marko Brtan kojeg je strateg domaćih uveo u 85. minuti kako bi zatvorio utakmicu.

Luka Capan je odigrao svih 90 minuta na poziciji lijevog bočnog stopera u porazu njegovog Honveda od 2-1 protiv Ujpesta, dok njegov suigrač Ivan Lovrić nije ulazio u igru.

Antonio Mance je debitirao za Debrecen nakon što je u 73. minuti njihove pobjede od 3-0 protiv Zalaegerszega ušao u igru kao zamjena.

RUMUNJSKA

Nogometaši Universitatee Cluj i Rapid Bukurešta su remizirali bez pogodaka na startu 23. kola, a za goste je svih 90 minuta odigrao Marko Dugandžić koji je ostao drugi najbolji strijelac lige, dok je Ljuban Crepulja za istu momčad ostao na klupi.

Tri hrvatska nogometaša smo vidjeli na terenu u dvoboju između Universitatea Craiove i Hermannstadta, poslije kojeg je više razloga za veselje imao Ivan Martić pošto su domaći slavili s 2-0, a on je odigrao svih 90 minuta za razliku od njegovog suigrača Ante Roguljića koji je ostao na klupi. Kod Hermannstadta je između stativa bio Karlo Letica, dok je Matko Babić u igru ušao u 80. minuti.

Mario Zebić je tek stigao u Arges iz Korone Kielce i već se ustalio u početnih 11. U porazu od 0-2 protiv Botosanija je odigrao svih 90 minuta, dok je njegov suigrač Antonio Jakoliš odigrao kompletno drugo poluvrijeme.

POLJSKA

U tjednu iza nas nam se u pogon (ne samo u onaj iz Szeczina) vratila i poljska Ekstraklasa, a prvi hrvatski nogometaš koji je nastupio po povratku je bio Antonio Milić koji je na poziciji lijevog stopera odigrao svih 90 minuta za svoj Lech Poznan u remiju bez pogodaka na gostovanju kod Stal Mieleca. Antonio je osvojio 6 od 8 duela, a imao je i 6 otklonjenih opasnosti. Lech drži 3. mjesto po broju utakmica bez primljenog pogotka u Ekstraklasi.

Trenutno vodeći Rakow je remizirao na gostovanju kod Warte rezultatom 1-1, a jedan od njihovih najboljih nogometaša iz prve polusezone, Fran Tudor, zaradio je crveni karton u 30. minuti susreta zbog udaranja protivnika. Za tih 30 minuta na terenu je osvojio svih 5 duela na tlu te je pretrpio i 3 prekršaja. Njegov suigrač Zoran Arsenić je u igru ušao u 72. minuti te je imao solidan nastup za to vrijeme na terenu. Njegove duge lopte su u 3 od 4 navrata pogodile metu, osvojio je sva 3 duela na tlu, a imao je po jedno presijecanje te jednu oduzetu loptu.

Tudor u želji da potpiše za poljsku MMA promociju – KSW

Mario Maloča je odigrao svih 90 minuta za Lechiju u pobjedi od 1-0 protiv Wisle te možemo istaknuti da je imao 4 otklonjene opasnosti. U vrhu napada suprotnog tabora je bio Marko Kolar koji je igrao sve do 64 minute uz samo 19 dodira s loptom.

Widzew Lodz i Pogon Szeczin su odigrali utakmicu s najviše pogodaka u ovom kolu, a rezultat je bio 3-3. Dante Stipica za 90 minuta između vratnica gostiju nije imao niti jednu obranu, dok je Mato Miloš za domaće odigrao samo prvo poluvrijeme.

FINSKA

U Finskoj se igrao liga kup, a debi za momčad Lahtija u porazu od 0-2 protiv Honke je imao vratar Marin Ljubić.

MALTA

Nogometaši Hamruna uvjerljivo koračaju ka tituli prvaka malteške Premier lige, a proteklog su vikenda s 3-0 svladali Sirens u utakmici u kojoj je svoj drugi prvenstveni pogodak ove sezone postigao Roko Prša. U 13 prvenstvenih nastupa, Roko ima učinak od 2 pogotka i 4 asistencije.

Nogometaši Gzire upisali su novu pobjedu svladavši Hibernians s 2-0, a naša tročlana kolonija u sastavu Darijan ŽarkovMarko Ćosić i Toni Kolega je odigrala svih 90 minuta.

INDIJA

Petar Slišković je odigrao svih 90 minuta u vrhu napada svog Chennaiyina u porazu od 3-1 protiv Bengalurua, ali svoj konto od 8 pogodaka nije uspio povećati.

TAJLAND

Josip Ivančić je odigrao posljednjih 20-ak minuta u porazu svog Lampanga, posljednjeg kluba lige, od 1-0 protiv Bangkok Uniteda.

Renato Kelić je odigrao svih 90 minuta u porazu njegovog Chonburija od 2-0 protiv vodećeg Burirama.