Nadalov preokret za povijest i 21. Grand Slam naslov

epa09717530 Spain’s Rafael Nadal plays a shot during the men’s singles final against Russia’s Daniil Medvedev at the Australian Open grand slam tennis tournament at Melbourne Park in Melbourne, Australia, 30 January 2022.  EPA/JOEL CARRETT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

EPA/JOEL CARRETT

Nevjerojatnim preokretom u nedjeljnom finalu Australian Opena 35-godišnji Španjolac Rafael Nadal postao je prvi tenisač u povijesti koji je došao do 21 pojedinačnog naslova na Grand Slam turnirima svladavši drugog tenisača svijeta 25-godišnjeg Rusa Danila Medvjedeva sa 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4, 7-5 nakon pet sati i 24 minuta igre u Rod Laver Areni.

Nadal se tako za jedan naslov odvojio od Rogera Federera i Novaka Đokovića s kojima je do danas bio surekorder s osvojenih 20 trofeja na najznačajnija četiri teniska turnira. Federera ove godine nije bilo u Melbourne Parku jer se oporavlja od operacija na koljenu, a Đokoviću je bilo onemogučeno da se bori za svoj deseti naslov na Australian Openu, jer nije bio cijepljen protiv Covida-19 te nije ispunio kriterije federalnih vlasti za ulazak na tlo Australije.

Nakon dva seta i maratonske 84-minutne druge dionice činilo se da će Danil Medvjedev napraviti nešto što nijedan od trojice spomenutih velika nije uspio i postati prvi tenisač u Open eri (1969.) koji je nakon premijernog Grand Slam naslova drugi osvojio već na sljedećem turniru iz ove serije. Naime, Rus je u Melbourne stigao kao aktualni pobjednik US Opena, gdje je u rujanskom finalu pobijedio Novaka Đokovića i tako spriječio srbijanskog tenisača da postane prvi nakon Roda Lavera (1969.) koji je u istoj kalendarskoj osvojio četiri najveća teniska turnira na svijetu, te prvi u povijesti sa 21 pojedinačnim Grand Slam naslovom.

No, iako je imao prednost od 2-0 u setovima, a u drugoj dionici dvaput nadoknadio ‘break’ zaostatka, trenutačno drugi tenisač svijeta je poražen u svom drugom uzastopnom finalu i nije uspio uzvratiti Nadalu za poraz u svom premijernom Grand Slam finalu, na US Openu 2019., kad se nakon zaostatka od 0-2 u setovima dovukao do petog, ali ga i tada, kao i u nedjelju u Melbourne Parku – izgubio.

Nošen gromoglasnom podrškom s tribina Rod Laver Arene, Nadal je za četvrtu uzastopnu pobjedu u mečevima s Medvjedevim po četvrti put u karijeri okrenuo zaostatak od 0-2 u setovima, a prvi je put to učinio u finalu Grand Slam turnira. I sve to u 36. godini, čime je postao četvrtim najstarijim pobjednikom u povijesti Australian Opena.

Za razliku od drugog seta, u kojem je dvaput imao ‘break’ prednosti, i dva ‘mini-breaka’ u odlučujućem gemu, ali nije došao do set-lopte, kad je dobio priliku za produžetak finala Nadal nije ponovio pogrešku. Servis za treći set je odradio savršeno, bez izgubljenog poena te nakon tri sata i deset minuta igre smanjio zaostatak u setovima na 1-2.

U dramatičnom raspletu 62-minutnog četvrtog seta, samo minutu prije ponoći po lokalnom vremenu, 35-godišnji Španjolac je dramu ovog finala doveo do vrhunca. Nadal je prvi došao do ‘breaka’ i poveo sa 2-1, da bi već u sljedećem gemu izgubio stečenu prednost. Uslijedio je 12-minutni gem u kojem je Medvjedev spasio šest ‘break-lopti’, ali ne i sedmu, kad je neobranjiv bekend pasing Španjolcu donio novu prednost.

Rus je u osmom gemu propustio 15-40, dvije prilike za izjednačenje na 4-4, a već u sljedećem morao spašavati set-loptu. Uspio je natjerati Nadala na još jedan servis-gem, u kojem 35-godišnji Španjolac, baš kao i u trećem setu, nije napravio pogrešan korak i bez izgubljenog poena odveo meč u peti set.

Činilo se da je Nadal peti set prelomio u petom i šestom gemu. U petom je po šesti put u meču slomio suparnikov servis, a u šestom nakon 16 minuta borbe spasio tri ‘break-lopte’ i došao do vodstva od 4-2.

Nakon pet sati i deset minuta uzbudljivog, dramatičnog i kvalitetom tenisa odličnog finala, Nadal je dobio priliku servirati za naslov na jedinom Grand Slam turniru koji je osvojio samo jednom, 2009., a nakon toga izgubio četiri preostala finala.

Osvojio je prva dva poena i došao na dva poena od naslova, da bi nakon promašenog forhenda svojom petom dvostrukom pogreškom u meču vratio Medvjedeva do 30-30. Rus je osjetio priliku, agresivnim udarcima izbacio Nadala s terena i smečirao za još jednu ‘break-loptu’. Ono što nije uspio u toliko prilika prije nje, 25-godišnji Rus je napravio kad je bio suočen s porazom. Dočekao je Nadalovu pogrešku i u novom dramatskom zapletu izjednačio na 5-5.

Preokretima u ovom meču kao da nije bilo kraja, jer je Nadal već u sljedećem gemu dobio nove prilike za ‘break’. Prve dvije je Medvjedev riješio, ali ne i treću, kad je forhendom promašio teren i Španjolcu dao drugu priliku da se domogne drugog naslova na Australian Openu.

Ovoga puta pogreške nije bilo. Dvaput je prisilio Medvjedeva na pogreške, zabio tek treći as u meču i došao do tri meč-lopte. Trebala mu je samo jedna. Nakon pet sati i 24 minute, kad se lopta zakoprcala u mreži na strani njegovog suparnika, Nadal je u nevjerici pogledao prema svojim najbližim suradnicima s ogromnim smješkom na licu, ni sam ne vjerujući da je uspio preokrenuti takav zaostatak protiv drugog tenisača svijeta u drugom najdužem Grand Slam finalu u povijesti.

Nevjerojatni borac iz Manacora za naslov u Melbourneu zaradio je 2.875.000 australskih dolara (oko 13,57 milijuna kuna), 2000 ATP bodova i još jedan argument više svojim zagovornicima u vječitim raspravama tko je najveći ili najuspješniji tenisač svih vremena.