Na Zapadu najviše ubijenih zbog desnog radikalizma u pola stoljeća

Autor:

epa08807060 A undated handout photo made available 08 November 2020 by the Vienna police department, showing the automatic gun used by a lone terrorist during the terrorist attack in Vienna, Austria, on 02 November 2020. Four people were killed and 22 injured in the attack by the lone terrorist that according to Austrian authorities had earlier sought to join the IS. The man was armed with a machete, handgun and an automatic weapon.  EPA/VIENNA POLICE HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/VIENNA POLICE

Iako je broj ubijenih zbog desnog radikalizma u Sjevernoj Americi, zapadnoj Europi i Oceaniji narastao 250 posto u odnosu na 2014., broj poginulih u terorističkim napadima u svijetu 2019. pao je petu godinu zaredom, objavio je think-tank u srijedu.

Broj poginulih u terorističkim napadima 2019. je iznosio 13.826, što je pad za 15 posto u odnosu na prošlu godinu i peta godina zaredom da taj broj pada od 2014. godine, objavio je Institut za ekonomiju i mir (IEP) u svom globalnom indeksu terorizma.

IEP upozorava kako je broj ubijenih zbog desnog radikalizma u Sjevernoj Americi, zapadnoj Europi i na Oceaniji narastao 250 posto u odnosu na 2014. godinu. Prošle godine bilo je 89 poginulih u takvim slučajevima.

„Ta razina sad je najviša u proteklih 50 godina“, objavio je IEP, a prenosi agencija France Presse.

Institut naglašava da su sukobi i dalje glavni uzrok terorizma jer je više od 96 posto napada 2019. izvedeno u državama gdje traju rat ili nasilni sukobi.

Najveći pad broja ubijenih dogodio se u Afganistanu i Nigeriji, no one ostaju „jedine dvije države gdje je broj ubijenih viši od tisuću“.

Usprkos padu broja žrtava terorizma na globalnoj razini, „on je i dalje značajna i ozbiljna prijetnja u mnogim državama“, a situacija se pogoršava u Burkini Faso, Šri Lanki, Mozambiku, Maliju i Nigeru.

Drugu godinu zaredom najpogođenija regija je južna Azija.

„Ulaskom u novo desetljeće vidimo nove prijetnje terorizma. Najveći primjeri su rast krajnje desnice na zapadu i pogoršanja u Sahelu“, rekao je Steve Killelea, izvršni direktor IEP-a.

Talibani su 2019. i dalje bili „najsmrtonosnija teroristička skupina“, a Islamska država i dalje pada iako su joj podružnice još uvijek aktivne, posebno u subsaharskoj Africi.

IEP zaključuje kako će koronavirus i posljedični ekonomski pad „vjerojatno povećati političku nestabilnost i nasilje“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.